https://promaintlehti.fi/cialis-hinta-pfz.html
https://promaintlehti.fi/viagra-hinta-pfz.html

Alan Uutiset | 13.1.2025

Exilion valitsi Caverionin kunnossapitokumppaniksi Tervolan tuulipuistoon

Suomalainen tuulivoiman kotimainen tuottaja Exilion valitsi kotimaisen Caverionin vastaamaan Tervolan tuulipuiston kunnossapidosta. Sopimuksen piiriin kuuluu kymmenen tuulivoimalaa ja tuulipuiston sähkönjakelu.

a67a4498790ca3ac_800x800ar

Tervolan Varevaaran tuulivoimapuisto. Kuva: Caverion

Exilionin omistuksessa on tällä hetkellä yhteensä 15 toiminnassa olevaa tuulipuistoa, joiden tuulivoimakapasiteetti on lähes 500 MW. Lisäksi yrityksellä on rakenteilla aurinkovoimahanke, jonka kapasiteetti on 70 MWp. Tämä tekee Exilionista merkittävän toimijan uusiutuvan energian alalla Suomessa.

– Tervolan Varevaara oli aikoinaan yksi Suomen ensimmäisistä sisämaahan rakennetuista tuulivoimapuistoista. Markkinassa on tapahtunut merkittäviä muutoksia reilun kymmenen vuoden aikana. Yhteistyö Caverionin kanssa mahdollistaa tuulipuiston kokonaisvaltaisen kotimaisen hallinnan, mikä oli meille keskeinen kriteeri. Lisäksi arvostimme erityisesti joustavuutta ja paikallisia palveluita, toteaa Eero Länsimäki, Exilionin operatiivinen johtaja.

Caverionilla on kattava palveluverkosto Etelä-Lapin alueella, mikä mahdollistaa tehokkaan kunnossapidon. Caverionin uusiutuvan energian käyttökeskus valvoo tuulivoimatuotantoa valtakunnallisesti 24/7.

– Olemme erittäin iloisia, että Exilionilla on rohkeutta haastaa alan vakiintuneita toimintamalleja. Yhdessä Exilionin kanssa meillä on mahdollisuus kehittää suomalaista tuulivoimaosaamista ja koko alaa eteenpäin. Tavoitteenamme on ajoittaa Tervolan tuulivoimaloiden kunnossapito niin, että tuotannolle koituu mahdollisimman vähän haittaa. Digitaalisten työkalujemme ja paikallisen henkilöstömme avulla teemme tämän tehokkaasti ja asiakkaalle läpinäkyvästi, kertoo Kari Koivikko, Aluejohtaja, Uusiutuvan energian ratkaisut, Caverion.

Caverion fuusioi yhtiönsä Suomessa 

Yli 5 000 työntekijää yli 40 paikkakunnalla Suomessa työllistävä Caverion keskittyy jatkossakin kolmeen pääalueeseen: kiinteistötekniikkaan, teollisuuteen sekä infrastruktuuriin.

– Caverion on Suomessa teknisten palvelujen ja asennuksien markkinajohtaja. Fuusioimalla kaksi yritystämme varmistamme, että palvelemme asiakkaita entistä kattavammin ja sujuvammin, sanoo Ville Tamminen, Caverion Suomen toimitusjohtaja.

– Taloudellinen asemamme on vakaa. Toki odotamme, että uusi vuosi toisi investointeja ja piristäisi markkinaa. Yhteiskunnan siirtyminen uusiutuvaan energiaan on meille strategisesti erittäin merkittävä osa-alue, ja vuoden 2025 aikana tulemme varmasti kertomaan uudesta edistyksestä asiakkaidemme kanssa tällä saralla. Myös yritysostojen osalta pidämme silmiämme auki,  Tamminen jatkaa.

Uusimmat artikkelit

10.2.2025 | Alan Uutiset

Tekoäly suoriutui viikkojen työstä 10 minuutissa – Helsinki kokeili AI-kuvantunnistusta

Helsingin kaupunki ja Digia kokeilivat, voiko tekoälyllä auttaa kaupunkia ylläpitämään paremmin tietoja sen yleisistä alueista, ja sitä kautta myös huolehtimaan alueiden kunnossapidosta paremmin.

30.1.2025 | Tutkimus ja koulutus

VTT:n uusi valmennusohjelma auttaa suomalaisyrityksiä puolustusteollisuuden markkinoille

VTT käynnistää maksuttoman valmennusohjelman kaksikäyttöteknologiasta. Puolustusmarkkinat kiinnostavat, mutta yritysten on vaikea tunnistaa osaamista. Siviiliteknologiakin voi soveltua puolustuskäyttöön.

Vakava työtapaturma johti korvauksiin – alihankintasopimus ei vapauttanut vastuista

Hovioikeus piti voimassa tuomiot työturvallisuusrikoksesta. Tamperelaisen jätealan yrityksen toimitusjohtaja että työnjohtaja saivat sakkotuomiot, ja yritys tuomittiin yhteisösakkoon.

Iijoen Haapakosken vesivoimalaitoksen turbiinin peruskunnostus valmistui

Tammikuun alussa tehtyjen onnistuneiden koekäyttöjen jälkeen voimalaitoksen molempien turbiinien koko kapasiteetti on taas käytössä.

12.12.2024 | Kumppaniartikkeli

Väylät kuntoon

Väylävirastolla, kunnilla ja kaupungeilla on paljon tieverkoston korjausvelkaa. Teitä ei kuitenkaan kannata päällystää ennen kuin on tutkittu kantavatko teiden pohjat. Pahimmassa tapauksessa päällystetty tie on seuraavana keväänä taas rikki.

Metsä Group: Puuperäisen hiilidioksidin talteenotto on iso mahdollisuus

Metsä Group ja Andritz ovat selvittäneet, millaisia vaikutuksia aiheutuisi noin neljän miljoonan hiilidioksiditonnin talteenotosta Kemin biotuotetehtaalla.

Vesilaitosyhdistyksen Kalkkikivialkalointiopas on päivitetty ajantasalle

Päivitettyyn oppaaseen on kerätty käyttökokemuksia vedenkäsittelylaitoksilta ja uutta tietoa muun muassa kalkkikivialkaloinnin hiilijalanjälkeen, huoltovarmuuteen ja turvallisuuteen liittyen.