https://promaintlehti.fi/cialis-hinta-pfz.html
https://promaintlehti.fi/viagra-hinta-pfz.html

Alan Uutiset | 7.12.2023

Islantilainen atNorth rakentaa megaluokan datakeskuksen Kouvolaan

Yhtiön mukaan useat tekoälyä hyödyntävät yritykset ja pilvijättit ovat kiinnostuneita siirtymään Pohjoismaihin pienentääkseen IT-työkuormiensa hiilidioksidipäästöjä. Projektin kumppaneita ovat Kouvolan kaupunki ja KSS energia. 

bb33fbefb9579c2d_800x800ar

Datakeskuksen 2025 loppupuolella valmistuva ensimmäinen vaihe on kapasiteetiltaan 60 megawattia ja sen tuottama hukkalämpö tulee tarjoamaan Kouvolan kaupunkilaisille lämmitystä sekä kuumaa vettä. Havainnekuva: atNorth

AtNorth, pohjoismainen konesali-, suurteholaskenta- ja tekoälypalveluiden tarjoaja, kertoo laajentavansa toimintaansa Suomessa uuden megaluokan datakeskuksen voimin. Tilat sijoittuvat Redeve Oy:ltä ostetulle 21 hehtaarin alueelle Kouvolassa. Keskus tulee olemaan yrityksen kymmenes datakeskus Pohjoismaissa ja neljäs kampus Suomessa.

Ensimmäisessä vaiheessa datakeskuksen kapasiteetti on 60 megawattia ja se valmistuu käyttöön vuoden 2025 toisella puoliskolla. Kun FIN04 on täysin valmis, sen kapasiteetti voi laajentua jopa useisiin satoihin megawatteihin. Megaluokan datakeskus palvelee sekä konesaliasiakkaita että räätälöityjä projektiratkaisuja.

– Sopimus on jälleen yksi merkittävä virstanpylväs atNorthille. Kouvola on kasvumme kannalta kriittinen sijainti seuraavalle megaluokan keskuksellemme. Jatkamme laajentumista ja vastaamme kasvavaan korkean suorituskyvyn palveluiden kysyntään. Olemme tehneet läheistä yhteistyötä Kouvolan kanssa, ja olemme vaikuttuneita siitä, miten hienosti kaupunki on ottanut meidät vastaan, atNorthin toimitusjohtaja Eyjólfur Magnus Kristinsson sanoo yhtiön tiedotteessa.

– Keskustelemme useiden tekoäly-yritysten, pilvijättien sekä kansainvälisten organisaatioiden kanssa. Ne tarvitsevat suorituskykyistä laskentaa ja ovat kiinnostuneita siirtymään Pohjoismaihin pienentääkseen IT-työkuormiensa hiilidioksidipäästöjä. Visiomme mukaisesti olemme edelläkävijöitä tulevaisuudenkestävässä datakeskusinfrastruktuurissa.

– Kouvola on haluttu, kestävä kohde. Toivotamme liiketoimintainvestoinnit tervetulleiksi vastuullisilta yrityksiltä, kuten atNorthilta, jotka haluavat edistää digitalisaatiota ympäristövastuullisella tavalla, Kouvolan kaupunginjohtaja Marita Toikka sanoo.

– Olemme innoissamme yhteistyöstä atNorthin kanssa. Yhdessä nostamme esiin innovaatiota, digitaalista kilpailukykyä ja kestävyyttä, hän lisää.

AtNorth tekee tiivistä yhteistyötä Kouvolan kaupungin ja energiakumppani KSS Energian kanssa. Uusi FIN04-keskus suunnitellaan lämmön talteenottoa silmällä pitäen, jolloin datakeskuksessa syntyvä ylimääräinen lämpö on mahdollista tarjota KSS:n voimalaitokseen ja uudelleen hyödynnettäväksi kaupunkilaisten tarpeisiin.

– On innostavaa työskennellä atNorthin kanssa lämmönkierrätyksen mahdollistamiseksi. Uskon sen toimivan inspiraationa muille yrityksille, jotka pyrkivät saavuttamaan kestävän kehityksen tavoitteita ja edistämään parempaa maailmaa, KSS Energian toimitusjohtaja Marko Riipinen kommentoi.

Vuonna 2023, atNorth on ostanut kaksi uutta datakeskusta Suomesta. Lisäksi se rakentaa paraikaa kolmatta datakeskusta Suomeen sekä 30 megawatin keskusta Tanskaan, jotka on tarkoitus ottaa käyttöön vuoden 2024 lopussa. Tänä vuonna yhtiö saattoi myös päätökseen yrityskaupan ruotsalaisen Gomputen kanssa, lisäten portfolioonsa fullstack HPC-as-a-Service-tarjooman sekä uuden datakeskuksen Ruotsissa.

Uusimmat artikkelit

5.6.2025 | Alan Uutiset

Itämeren alueen kantaverkkoyhtiöt: yhdistetään maat tehokkaalla meriverkolla

BOGI hankkeen raportin mukaan Itämeren energiantuotantopotentiaali on noin 93 gigawattia. Turvallisuus ja suojaus ovat keskeisessä asemassa infraa rakennettaessa.

Tekoäly torjuu törmäykset – sensorijärjestelmä saa junan pysähtymään ajoissa norsunkin edessä

VTT:n kehittämää sensorijärjestelmää on testattu Intiassa. Se estää liikenneonnettomuuksia ja parantaa kaivosteollisuuden tuottavuutta.

Valmet lanseerasi DNAe-ratkaisun meriteollisuudelle

Täysin selainpohjainen merenkulun ohjausjärjestelmä integroituu saumattomasti laivojen laitteisiin.

Aalto-yliopistosta valmistuu avoimen automaation osaajia

"Oppiminen on sujunut parhaiten silloin, kun opiskelijoilla ei ole ennakko-oletuksia oikeasta tai väärästä tavasta tehdä automaatiota," tekniikan professori Valeriy Vyatkin toteaa. 

Rail Baltica -ratatyömaalla hyödynnetään suomalaista 3D-koneohjausjärjestelmää

Täysin digitalisoidussa mallipohjaisessa rakentamisessa työtä voivat tehdä yhdessä reaaliaikaisesti infrasuunnittelija, työkoneenkuljettaja, työmaapäällikkö ja projektinjohto.

Kemikaalit aiheuttavat paljon vakavia työtapaturmia – laiminlyönnit voivat johtaa rikosseuraamuksiin

”Työpaikoilla käytetään paljon vaarallisia kemikaaleja huolimattomasti. Valitettavasti monet työnantajat eivät tunnista kemiallisten tekijöiden aiheuttamaa vaaraa omalla työpaikallaan”, työsuojelutarkastaja Mikko Järvenreuna toteaa.

10.3.2025 | Kumppaniartikkeli

Sulzerin innovatiiviset ratkaisut vedenkäsittelyyn ja pumppaamiseen

Sulzer on yksi Suomen johtavista vedenkäsittelyn ja pumppausteknologian toimijoista. Yhtiön panostukset kotimaisuuteen, kestävään kehitykseen, kokonaisratkaisuihin ja asiakaspalveluun tekevät siitä luotettavan kumppanin sekä kunnallisille että teollisille toimijoille.