https://promaintlehti.fi/cialis-hinta-pfz.html
https://promaintlehti.fi/viagra-hinta-pfz.html

Alan Uutiset | 8.5.2025

Kesla Defence sai tilauksen Kerberos monikäyttöperävaunuista NATO-maalta

Keslan mukaan tilaus on merkittävä Kerberos-monikäyttökonseptille, sillä konseptia tullaan testaamaan perusteellisesti sen kyvykkyyksien, erityisesti suluttamisen, osalta toisenkin NATO-maan toimesta. Suomen Puolustusvoimilla Kerberos konsepti on jo käytössä. 

8ae1b100cc9d6de8_800x800ar

Kerberos-monikäyttökonsepti on varustettu miinaporalla, joka mahdollistaa panssarimiinojen nopean ja tehokkaan asennuksen. Kuva: Kesla Defence

Kaupan kohdemaata, tarkkaa tilauksen arvoa ja toimitettavien yksiköiden määrää ei julkisteta.

Tilaus on kuitenkin merkittävä askel Keslan Kerberos-konseptin tehokkuuden ja soveltuvuuden arvioimisessa laajempaan käyttöönottoon kohdemassa. Ensisijaisena tavoitteena on testata Kerberos-monikäyttökonseptin innovatiivista panssarimiinojen asennusjärjestelmää. Järjestelmä on suunniteltu tarjoamaan nopeaa panssarimiinojen asennusta erilaisissa maasto-olosuhteissa minimi resurssein.

Testien tulokset ovat ratkaisevassa asemassa arvioitaessa Kerberos-konseptin laajamittaista käyttöönottoa kohdemaassa.

Kerberos-monikäyttökonsepti muuntaa tavalliset siviili- tai sotilaskäyttötraktorit tehokkaiksi suluttamistyökaluiksi ja toimii niin metsässä kuin rakennetussa kaupunkiympäristöissä.

Kerberos-monikäyttökonsepti on varustettu miinaporalla. Perävaunua voidaan käyttää myös logistiikassa ja joukkojen liikuttamisessa sekä rauhan aikana että poikkeusoloissa.

– Yhteistyömme Suomen Puolustusvoimien kanssa johti ensimmäisen Kerberos-monikäyttöperävaunun syntyyn, jonka pohjalta jatkamme tuoteinnovointia ja kyvykkyyksiemme laajentamista Defence segmentissä. Odotamme innolla onnistuneita tulevia testejä, asiakaskoulutusta ja mahdollista laajamittaista käyttöönottoa tulevaisuudessa, joka vahvistaa entisestään Keslan sitoutumista puolustusvälineratkaisujen tarjoamiseen, Keslan toimitusjohtaja Pasi Nieminen sanoo.

Kesla valmistaa traktorivarusteita, puunkorjuulaitteita sekä auto- ja teollisuusnostureita. Konsernin liikevaihto oli 44,3 miljoonaa euroa vuonna 2024. Viennin osuus liikevaihdosta oli 53 prosenttia. Vuonna 1960 perustetulla Keslalla on tuotantolaitokset Joensuussa, Kesälahdella ja Ilomantsissa sekä myyntiyhtiö Appenweierissa, Saksassa. Keslan palveluksessa on noin 232 henkilöä. Keslan A-osakkeet noteerataan Nasdaq Helsinki Oy:ssä

Uusimmat artikkelit

8.5.2025 | Alan Uutiset

Teknologiateollisuus: “Vapautuksen päivä” käänsi hyvin alkaneen vuoden valtavaksi epävarmuudeksi

Teknologiateollisuuden uusien tilausten arvo parani alkuvuonna vuodentakaiseen nähden ja tarjouspyyntökyselyn saldoluku nousi positiiviseksi ensimmäisen kerran yli kahteen vuoteen. Jäsenille tehty kysely kertoo kuitenkin suuresta epävarmuudesta. Donald Trumpin toimet ovat hidastaneet investointipäätöksiä. 

Suomen ja Viron välisen EstLink 2 -yhteyden korjaustyöt alkavat toukokuussa

Merenpohjaan asennetaan uutta kaapelia noin kilometrin verran. Sähkönsiirtoyhteyden odotetaan palaavan kaupalliseen käyttöön heinäkuun puolivälissä.

Kemikaalit aiheuttavat paljon vakavia työtapaturmia – laiminlyönnit voivat johtaa rikosseuraamuksiin

”Työpaikoilla käytetään paljon vaarallisia kemikaaleja huolimattomasti. Valitettavasti monet työnantajat eivät tunnista kemiallisten tekijöiden aiheuttamaa vaaraa omalla työpaikallaan”, työsuojelutarkastaja Mikko Järvenreuna toteaa.

Gasumin biokaasu pienentää Metsä Groupin valmistaman kartongin hiilijalanjälkeä

Vähäpäästöisiä kartonkeja haluavat asiakkaat ovat tyypillisesti suuria toimijoita, joilla on tiukat kestävyystavoitteet.

Olkiluoto 2 palaa sähköntuotantoon vasta toukokuussa

Olkiluoto 2 -laitosyksikön sähköntuotanto keskeytettiin tiistaina 15. huhtikuuta turbiinilaitoksen generaattorilla havaitun kosteuden nousun vuoksi. OL2:n generaattorin roottori vaihdetaan vararoottoriin.

10.3.2025 | Kumppaniartikkeli

Sulzerin innovatiiviset ratkaisut vedenkäsittelyyn ja pumppaamiseen

Sulzer on yksi Suomen johtavista vedenkäsittelyn ja pumppausteknologian toimijoista. Yhtiön panostukset kotimaisuuteen, kestävään kehitykseen, kokonaisratkaisuihin ja asiakaspalveluun tekevät siitä luotettavan kumppanin sekä kunnallisille että teollisille toimijoille.

30.1.2025 | Tutkimus ja koulutus

VTT:n uusi valmennusohjelma auttaa suomalaisyrityksiä puolustusteollisuuden markkinoille

VTT käynnistää maksuttoman valmennusohjelman kaksikäyttöteknologiasta. Puolustusmarkkinat kiinnostavat, mutta yritysten on vaikea tunnistaa osaamista. Siviiliteknologiakin voi soveltua puolustuskäyttöön.