https://promaintlehti.fi/cialis-hinta-pfz.html
https://promaintlehti.fi/viagra-hinta-pfz.html

Alan Uutiset | 16.1.2025

Metsä Board suunnittelee Takon kartonkitehtaan sulkemista

Pitkään jatkuneen heikon kannattavuuden vuoksi Metsä Board suunnittelee Takon kartonkitehtaan sulkemista ja Kyron kartonkitehtaan toiminnan tehostamista, ja käynnistää muutosneuvottelut molemmilla tehtailla.

2016_06_01_ks_metsa_aerial_0038_20__office

Kartonkitehdas sijaitsee Tampereen ydinkeskustassa tontilla, jolla puuta alettiin jalostaa jo vuonna 1865. Kuva: Metsä Board

Muutosneuvottelujen piirissä on yhteensä noin 360 henkilöä ja ne voivat johtaa enintään 215 henkilön vähentämiseen. Neuvottelujen arvioidaan kestävän vähintään kuusi viikkoa. Suunnitelman toteutuessa Takon tehtaan tuotanto päättyisi vuoden 2025 aikana. 

Viime vuosina Takon ja Kyron tehtaiden taivekartonkituotanto on markkinatilanteesta johtuen jäänyt selvästi kapasiteettitasoa alhaisemmaksi, ja tehtailla on jouduttu toteuttamaan useita henkilöstön lomautuksia. Vaikean markkinatilanteen ja nopeasti kohonneen kustannustason vuoksi molempien tehtaiden toiminta on vuosina 2023 ja 2024 ollut tappiollista.

Takon kartonkitehtaan kustannuskilpailukykyä heikentävät erityisesti sen korkeat energiakustannukset ja tuotantolinjojen pieni koko. Tehtaan kehittämistä rajoittaa sen poikkeuksellinen sijainti keskellä Tampereen kaupunkia. Yhtiön mukaan tehtaan mahdollisella sulkemisella ei olisi vaikutusta asiakastoimituksiin, sillä Metsä Boardin taivekartonkituotannon kokonaiskapasiteetti riittäisi vastaamaan nykyiseen kysyntään.

Metsä Board arvioi, että suunnitellut toimenpiteet parantaisivat yhtiön vertailukelpoista käyttökatetta noin 30 miljoonaa euroa vuodessa. Toimenpiteet johtaisivat toteutuessaan noin 30 miljoonan euron suuruiseen omaisuuserien arvonalentumiseen. Mahdollisiin irtisanomisiin ja uudelleenjärjestelyihin liittyvät kertaluonteiset kustannukset täsmentyvät myöhemmin. Arvonalentumiseen ja muihin kustannuksiin liittyvät erät kirjattaisiin vuoden 2025 ensimmäisen neljänneksen liiketulokseen vertailukelpoisuuteen vaikuttavana eränä.

Takon kartonkitehtaalla on kaksi taivekartonkikonetta, joiden vuosittaiset tuotantokapasiteetit ovat 70 000 ja 140 000 tonnia. Tämä vastaa noin 13 prosenttia yhtiön nykyisestä noin 1,6 miljoonan tonnin taivekartongin vuosituotantokapasiteetista.

– Tänään julkaistut suunnitellut toimenpiteet olisivat toteutuessaan meille hyvin raskaita. Työntekijämme Pirkanmaan tehtailla ovat erittäin ammattitaitoisia ja ovat joustaneet paljon viime vuosien vaikeassa markkinatilanteessa. Meidän on kuitenkin pohdittava vaihtoehtoja kilpailukykymme ja kannattavuutemme parantamiseksi. Meillä on tällä hetkellä käynnissä ja suunnitteilla useita tehtaidemme ja tuotteidemme kilpailukykyä parantavia investointeja, jotka vaativat meiltä lähivuosina pääomia ja vahvaa taloudellista asemaa, toimitusjohtaja Mika Joukio kommentoi.

Uusimmat artikkelit

2.4.2025 | Alan Uutiset

Suomi on EU:n ykkönen sähkönkulutuksessa

Suomalaiset kuluttavat sähköä lähes kolme kertaa enemmän kuin EU:n keskiarvo, selviää Eurostatin tilastoista. Suomessa mitattiin myös eniten negatiivisia pörssisähkön hintoja Euroopassa viime vuonna.

Patria investoi 40 miljoonaa euroa panssaroitujen ajoneuvojen tuotantoon

Patria tekee 40 miljoonan euron investoinnin tehostaakseen ja laajentaakseen Hämeenlinnan tuotantolaitoksen panssaroitujen ajoneuvojen tuotantoa.

10.3.2025 | Kumppaniartikkeli

Sulzerin innovatiiviset ratkaisut vedenkäsittelyyn ja pumppaamiseen

Sulzer on yksi Suomen johtavista vedenkäsittelyn ja pumppausteknologian toimijoista. Yhtiön panostukset kotimaisuuteen, kestävään kehitykseen, kokonaisratkaisuihin ja asiakaspalveluun tekevät siitä luotettavan kumppanin sekä kunnallisille että teollisille toimijoille.

Olkiluodon vuosihuollot käynnistyvät

Ensimmäisenä alkaa Olkiluoto 3:n vuosihuolto, jossa laitos valmistellaan tulevalle, pidempikestoiselle 18 kuukauden käyttöjaksolle. Suunniteltuun huoltokokonaisuuteen sisältyy noin 1700 erillistä työtä sekä 5000 työvaihetta.

30.1.2025 | Tutkimus ja koulutus

VTT:n uusi valmennusohjelma auttaa suomalaisyrityksiä puolustusteollisuuden markkinoille

VTT käynnistää maksuttoman valmennusohjelman kaksikäyttöteknologiasta. Puolustusmarkkinat kiinnostavat, mutta yritysten on vaikea tunnistaa osaamista. Siviiliteknologiakin voi soveltua puolustuskäyttöön.

Vakava työtapaturma johti korvauksiin – alihankintasopimus ei vapauttanut vastuista

Hovioikeus piti voimassa tuomiot työturvallisuusrikoksesta. Tamperelaisen jätealan yrityksen toimitusjohtaja että työnjohtaja saivat sakkotuomiot, ja yritys tuomittiin yhteisösakkoon.

Vesilaitosyhdistyksen Kalkkikivialkalointiopas on päivitetty ajantasalle

Päivitettyyn oppaaseen on kerätty käyttökokemuksia vedenkäsittelylaitoksilta ja uutta tietoa muun muassa kalkkikivialkaloinnin hiilijalanjälkeen, huoltovarmuuteen ja turvallisuuteen liittyen.