https://promaintlehti.fi/cialis-hinta-pfz.html
https://promaintlehti.fi/viagra-hinta-pfz.html

Alan Uutiset | 26.2.2025

Ranskalainen pienydinreaktorikehittäjä Calogena laajentaa toimintaansa Suomeen

Teollisuuskonserni Gorgé SA:han kuuluva Calogena laajentaa toimintaansa Pohjoismaissa ja valitsi Suomen keskeiseksi kohteekseen.

9cb44af11d16f28b_800x800ar

Kuvassa vasemmalta oikealle: Calogenan toimitusjohtaja Julien Dereux, Groupe Gorgén varatoimitusjohtaja Guillaume Deraisme, Calogenan Pohjoismaiden toimitusjohtaja Tor Stendahl, hallituksen jäsen Juha-Pekka Weckström ja Suomen tekninen johtaja Jaakko Pullinen. Kuva: Calogena

Calogena on Euroopan komission valitsema ja Ranskan hallituksen tukema johtava pienten ydinreaktoreiden (SMR) toimittaja, joka on erikoistunut kaukolämmitysratkaisujen kehittämiseen. Yhtiö on käynnistänyt ennakkolupahakuprosessin pienydinreaktorilleen Ranskassa.

Calogenan tavoitteena on ottaa pienydinreaktorinsa käyttöön Suomessa vuoteen 2030 mennessä.

Calogena on nimittänyt Tor Stendahlin Pohjoismaiden toimintojensa toimitusjohtajaksi. Aiemmin muun muassa akkuvalmistaja Freyr Battery Finlandin toimitusjohtajana ja Akkuteollisuus ry:n hallituksen jäsenenä toiminut Stendahl tuo mukanaan laajan johtamiskokemuksen sekä asiantuntemuksen vihreän siirtymän investoinneista.

– Calogenan ratkaisu on kypsä, turvallinen ja kilpailukykyinen, ja odotan innolla yhteistyötä suomalaisten sidosryhmien kanssa, jotta hiilidioksidivapaasta kaukolämmöstä tulisi todellisuutta, Stendahl toteaa.

Suomen tekniseksi johtajaksi on nimitetty Jaakko Pullinen, jolla on yli 30 vuoden kokemus ydinvoimaloista. Pullinen on aikaisemmin työskennellyt muun muassa TVO:lla, Fortumilla sekä Ontario Power Generationilla.

Energiayhtiö Ilmattaren toimitusjohtaja Juha-Pekka Weckström toimii Calogenan hallituksessa ja strategisena neuvonantajana, tukien yhtiön laajentumista pohjoismaisilla markkinoilla.

– Calogena haluaa olla Suomessa keskeinen kumppani, joka näyttää tietä kohti suvereenia ja hiilivapaata kaukolämpöä. Suomi on Calogenalle ensisijainen kohde, sillä täällä on suuret kaukolämpöjärjestelmät, ydinenergialle on laaja julkinen tuki ja suomalais-ranskalainen ydinvoimakumppanuus on vahva ja menestyksekäs. Helsingin keskuksemme auttaa meitä vahvistamaan yhteistyötä asiakkaiden ja kaupunkien kanssa eri puolilla Suomea sekä laajentamaan toimintaamme entisestään Pohjoismaissa. Olemme innoissamme siitä, että Tor ja Jaakko liittyvät joukkoomme ajamaan tätä kunnianhimoista agendaa, Calogenan toimitusjohtaja Julien Dereux toteaa yhtiön tiedotteessa.

Uusimmat artikkelit

1.4.2025 | Alan Uutiset

OX2 teki Suomen kaikkien aikojen suurimman uusiutuvan energian investointipäätöksen – tuulipuistojen rakentaminen alkaa heti

OX2 investoi noin 700 miljoonaa euroa Rajamäenkylän ja Honkakankaan tuulipuistoihin. Kyseessä on suurin uusiutuvan energian investointipäätös Suomessa ja Pohjoismaissa sitten vuoden 2022.

Patria investoi 40 miljoonaa euroa panssaroitujen ajoneuvojen tuotantoon

Patria tekee 40 miljoonan euron investoinnin tehostaakseen ja laajentaakseen Hämeenlinnan tuotantolaitoksen panssaroitujen ajoneuvojen tuotantoa.

10.3.2025 | Kumppaniartikkeli

Sulzerin innovatiiviset ratkaisut vedenkäsittelyyn ja pumppaamiseen

Sulzer on yksi Suomen johtavista vedenkäsittelyn ja pumppausteknologian toimijoista. Yhtiön panostukset kotimaisuuteen, kestävään kehitykseen, kokonaisratkaisuihin ja asiakaspalveluun tekevät siitä luotettavan kumppanin sekä kunnallisille että teollisille toimijoille.

Olkiluodon vuosihuollot käynnistyvät

Ensimmäisenä alkaa Olkiluoto 3:n vuosihuolto, jossa laitos valmistellaan tulevalle, pidempikestoiselle 18 kuukauden käyttöjaksolle. Suunniteltuun huoltokokonaisuuteen sisältyy noin 1700 erillistä työtä sekä 5000 työvaihetta.

30.1.2025 | Tutkimus ja koulutus

VTT:n uusi valmennusohjelma auttaa suomalaisyrityksiä puolustusteollisuuden markkinoille

VTT käynnistää maksuttoman valmennusohjelman kaksikäyttöteknologiasta. Puolustusmarkkinat kiinnostavat, mutta yritysten on vaikea tunnistaa osaamista. Siviiliteknologiakin voi soveltua puolustuskäyttöön.

Vakava työtapaturma johti korvauksiin – alihankintasopimus ei vapauttanut vastuista

Hovioikeus piti voimassa tuomiot työturvallisuusrikoksesta. Tamperelaisen jätealan yrityksen toimitusjohtaja että työnjohtaja saivat sakkotuomiot, ja yritys tuomittiin yhteisösakkoon.

Vesilaitosyhdistyksen Kalkkikivialkalointiopas on päivitetty ajantasalle

Päivitettyyn oppaaseen on kerätty käyttökokemuksia vedenkäsittelylaitoksilta ja uutta tietoa muun muassa kalkkikivialkaloinnin hiilijalanjälkeen, huoltovarmuuteen ja turvallisuuteen liittyen.