https://promaintlehti.fi/cialis-hinta-pfz.html
https://promaintlehti.fi/viagra-hinta-pfz.html

Alan Uutiset | 19.12.2024

VR FleetCare sai ison tilauksen raskaskuljetusvaunuista Norjan ja Ruotsin Puolustusvoimille

Arktinen osaaminen on sarjavalmistukseen soveltuvien vaunujen suunnittelun lähtökohtana. Pohjoismaisen huoltovarmuuden kannalta hanke on merkittävä; se mahdollistaa raskaiden puolustusmateriaalien kuljetukset rautateitse.

vrfc_banenor

Uuden 6-akselisen vaunun suunnittelussa huomioidaan käytettävyys sekä pitkä elinkaari ja sen aikainen huolto. Kuva: VR

Raidekaluston kunnossapitäjä ja vaunuvalmistaja VR FleetCare, norjalainen raideinfan omistaja Bane NOR, Norjan Puolustusmateriaalihallinto ja Ruotsin Puolustusvoimat ovat solmineet sopimuksen uusien raskaskuljetusvaunujen suunnittelusta ja sarjavalmistuksesta. Suunnittelu on jo käynnistynyt ja valmistus alkaa vuoden 2025 aikana.

VR FleetCare toteuttaa projektin suunnittelusta valmistukseen ja toimitukseen asti. Hankkeen ensimmäinen vaihe käsittää vaunutyypin suunnittelun ja hyväksyttämisen sekä kymmenen vaunun sarjavalmistuksen. Sopimus sisältää option 110 vaunusta.

– Käynnistyvä projekti ja alkava yhteistyö ovat merkittäviä suomalaisen vaunuvalmistuksen kannalta, ja hieno startti suomalaisten tavaravaunujen toimituksille ulkomaille. VR FleetCare pystyy tehokkaasti valmistamaan tavaravaunuja erikoissarjoina eri teollisuudenalojen vaativiin tarpeisiin. Meiltä löytyy tarvittava tekninen osaaminen ja valmistuskyvykkyys, joten tuotannon aloittaminen onnistuu nopeasti. Olemme iloisia, että voimme osaamisellamme edistää pohjoismaista yhteistyötä ja turvata huoltovarmuutta, VR:n kunnossapitojohtaja Otso Ikonen kertoo yhtiön tiedotteessa.

Soveltuvuus arktisiin olosuhteisiin asettaa erityisvaatimuksia

Puolustusteollisuuden käyttöön toimitettavat vaunut räätälöidään asiakkaiden tarpeisiin ja infrastruktuuriin soveltuvaksi. Vaunun suunnittelun lähtökohtana on kyvykkyys raskaan NATO-kaluston kuljetukseen sekä soveltuvuus arktiseen T2-lämpötila-alueeseen, joka asettaa erityisvaatimuksia vaunujen rakenteelle ja tekniselle toteutukselle esimerkiksi lumen ja jään kertymisen vuoksi.

Markkinoilta on aiemmin puuttunut arktisiin oloihin hyväksytty raskaskuljetusvaunu.

– Meillä VR:llä on pitkä arktisten olosuhteiden tuntemus ja kokemus raskaista kuljetuksista pohjoisessa. Olemme ylpeitä siitä, että Bane NOR, Norjan Puolustusmateriaalihallinto ja Ruotsin Puolustusvoimat ovat valinneet meidät vaunujen toimittajaksi. Hanke ja sen tuoma vaunujen sarjavalmistus parantaa entisestään myös kotimaista huoltovarmuutta, sillä tuote on toteutettavissa myös Suomen raideleveydelle, Ikonen sanoo.

Uuden 6-akselisen vaunun suunnittelussa huomioidaan käytettävyys sekä pitkä elinkaari ja sen aikainen huolto. Vaunusarja valmistuu VR FleetCaren Pieksämäen konepajalla, jossa voidaan tehdä useampia vaunusarjoja samanaikaisesti.

Raskaskuljetusvaunujen lisäksi Pieksämäellä valmistetaan esimerkiksi raakapuuvaunuja ja säiliövaunuja. VR FleetCare kehittää aktiivisesti myös muita vaunutuotteita kuten modulaarista tavaravaunua, joka soveltuu monipuolisesti eri materiaalien kuljettamiseen sekä raideleveyksille.

Vaula Aunola

Uusimmat artikkelit

2.4.2025 | Alan Uutiset

Suomi on EU:n ykkönen sähkönkulutuksessa

Suomalaiset kuluttavat sähköä lähes kolme kertaa enemmän kuin EU:n keskiarvo, selviää Eurostatin tilastoista. Suomessa mitattiin myös eniten negatiivisia pörssisähkön hintoja Euroopassa viime vuonna.

Patria investoi 40 miljoonaa euroa panssaroitujen ajoneuvojen tuotantoon

Patria tekee 40 miljoonan euron investoinnin tehostaakseen ja laajentaakseen Hämeenlinnan tuotantolaitoksen panssaroitujen ajoneuvojen tuotantoa.

10.3.2025 | Kumppaniartikkeli

Sulzerin innovatiiviset ratkaisut vedenkäsittelyyn ja pumppaamiseen

Sulzer on yksi Suomen johtavista vedenkäsittelyn ja pumppausteknologian toimijoista. Yhtiön panostukset kotimaisuuteen, kestävään kehitykseen, kokonaisratkaisuihin ja asiakaspalveluun tekevät siitä luotettavan kumppanin sekä kunnallisille että teollisille toimijoille.

Olkiluodon vuosihuollot käynnistyvät

Ensimmäisenä alkaa Olkiluoto 3:n vuosihuolto, jossa laitos valmistellaan tulevalle, pidempikestoiselle 18 kuukauden käyttöjaksolle. Suunniteltuun huoltokokonaisuuteen sisältyy noin 1700 erillistä työtä sekä 5000 työvaihetta.

30.1.2025 | Tutkimus ja koulutus

VTT:n uusi valmennusohjelma auttaa suomalaisyrityksiä puolustusteollisuuden markkinoille

VTT käynnistää maksuttoman valmennusohjelman kaksikäyttöteknologiasta. Puolustusmarkkinat kiinnostavat, mutta yritysten on vaikea tunnistaa osaamista. Siviiliteknologiakin voi soveltua puolustuskäyttöön.

Vakava työtapaturma johti korvauksiin – alihankintasopimus ei vapauttanut vastuista

Hovioikeus piti voimassa tuomiot työturvallisuusrikoksesta. Tamperelaisen jätealan yrityksen toimitusjohtaja että työnjohtaja saivat sakkotuomiot, ja yritys tuomittiin yhteisösakkoon.

Vesilaitosyhdistyksen Kalkkikivialkalointiopas on päivitetty ajantasalle

Päivitettyyn oppaaseen on kerätty käyttökokemuksia vedenkäsittelylaitoksilta ja uutta tietoa muun muassa kalkkikivialkaloinnin hiilijalanjälkeen, huoltovarmuuteen ja turvallisuuteen liittyen.