https://promaintlehti.fi/cialis-hinta-pfz.html
https://promaintlehti.fi/viagra-hinta-pfz.html

PVO-Vesivoima investoi ensimmäiseen ultrakondensaattoriinsa – pilottihanke käyntiin ensi vuonna

Iijoen Kierikin vesivoimalaitoksen alueelle sijoittuvalla pilottihankkeella kerätään kokemusta mahdollista laajempaa investointia varten. Teknologia pidentää voimalaitoksen elinkaarta. Tavoitteena on rakentaa ultrakondensaattoreilla toteutettu energiavarasto yhtiön jokaiselle vesivoimalaitokselle

8d123e4f-82c5-4e29-97d9-16c550764e95-w_960

Kierikin voimalaitos. Kuva: Kai Tirkkonen

Pohjolan Voiman tytäryhtiö PVO-Vesivoima on päättänyt investoida 3 megawatin ultrakondensaattoreilla toteutettuun energiavarastohankkeeseen. Iijoen Kierikin vesivoimalaitoksen alueelle sijoittuva hanke on PVO-Vesivoiman ensimmäinen. Sen rakennustöiden suunnitellaan käynnistyvän vuoden 2024 puolella.

Pilottihankkeella kerätään käytännön kokemusta mahdollista laajempaa investointia varten. PVO-Vesivoiman suunnitelmana on rakentaa ultrakondensaattoreilla toteutettu energiavarasto yhtiön jokaiselle vesivoimalaitokselle.

Sään mukaan vaihtelevan energiatuotannon, erityisesti tuulivoiman, osuuden merkittävä kasvu on muuttanut energiamarkkinaa. Sähköverkkoon tarvitaan säätökykyä, jotta se pysyy vakaana silloinkin, kun sähköntuotannossa ja -kysynnässä tulee muutoksia. Vesivoimalaitoksen yhteydessä toimivan ultrakondensaattorin avulla voidaan vastata hyvin nopeasti muutoksiin. 

– Nyt tehtävä investointi nivoutuu suoraan uusiutuvan energian kasvuun. Laitostemme säätöominaisuuksia kehittämällä ja teknologioihin investoimalla olemme mukana tukemassa sitä. Säätökykyä vahvistamalla varmistamme vakaamman sähköjärjestelmän, joka on Suomelle entistäkin tärkeämpää, Pohjolan Voiman tuotannon kehityksen päällikkö Markus Pyykönen sanoo.

Ultrakondensaattori on sähköstaattinen laite, jonka teho saadaan käyttöön alle sekunnissa ilman merkittävää varauskyvyn menettämistä. 

– Olemme todella tyytyväisiä investointipäätökseen. Hanke on tärkeä osa Iijoen vesivoimaloidemme digitalisoitumista ja toimintajärjestelmien kokonaiskehitystyötä. Pääsemme pilotoimaan teknologiaa, joka pidentää voimalaitoksemme elinkaarta. Turbiini kuluu vähemmän, koska ultrakondensaattori vastaa säätöön alle sekunnissa ja säästää siten vesivoimalaitoksen mekaanista koneistoa, PVO-Vesivoiman kehityspäällikkö Antti-Pekka Sipola sanoo.

PVO-Vesivoima tuottaa sähköä vesivoimalaitoksilla Iijoella, Kemijoella ja Kokemäenjoella. Yhtiön sähköntuotanto on keskimäärin 1,7 terawattituntia vuodessa.

Uusimmat artikkelit

13.3.2025 | Alan Uutiset

Financial Times listasi Kempowerin Euroopan kahdeksanneksi nopeimmin kasvavaksi yritykseksi

FT1000-lista kokoaa yhteen tuhat Euroopan nopeimmin kasvavaa yritystä. Kempower on ainoa pohjoismainen yritys kymmenen parhaan joukossa.

Anoran Koskenkorvan tehdas siirtyy kohti hiilineutraaliutta

Alkoholiyhtiö Anora investoi uuteen biomassakattilaan Koskenkorvan tislaamollaan. Tavoitteena on, että tislaamo voi siirtyä täysin uusiutuviin polttoaineisiin ensi vuoden aikana. 

10.3.2025 | Kumppaniartikkeli

Sulzerin innovatiiviset ratkaisut vedenkäsittelyyn ja pumppaamiseen

Sulzer on yksi Suomen johtavista vedenkäsittelyn ja pumppausteknologian toimijoista. Yhtiön panostukset kotimaisuuteen, kestävään kehitykseen, kokonaisratkaisuihin ja asiakaspalveluun tekevät siitä luotettavan kumppanin sekä kunnallisille että teollisille toimijoille.

Olkiluodon vuosihuollot käynnistyvät

Ensimmäisenä alkaa Olkiluoto 3:n vuosihuolto, jossa laitos valmistellaan tulevalle, pidempikestoiselle 18 kuukauden käyttöjaksolle. Suunniteltuun huoltokokonaisuuteen sisältyy noin 1700 erillistä työtä sekä 5000 työvaihetta.

30.1.2025 | Tutkimus ja koulutus

VTT:n uusi valmennusohjelma auttaa suomalaisyrityksiä puolustusteollisuuden markkinoille

VTT käynnistää maksuttoman valmennusohjelman kaksikäyttöteknologiasta. Puolustusmarkkinat kiinnostavat, mutta yritysten on vaikea tunnistaa osaamista. Siviiliteknologiakin voi soveltua puolustuskäyttöön.

Vakava työtapaturma johti korvauksiin – alihankintasopimus ei vapauttanut vastuista

Hovioikeus piti voimassa tuomiot työturvallisuusrikoksesta. Tamperelaisen jätealan yrityksen toimitusjohtaja että työnjohtaja saivat sakkotuomiot, ja yritys tuomittiin yhteisösakkoon.

Vesilaitosyhdistyksen Kalkkikivialkalointiopas on päivitetty ajantasalle

Päivitettyyn oppaaseen on kerätty käyttökokemuksia vedenkäsittelylaitoksilta ja uutta tietoa muun muassa kalkkikivialkaloinnin hiilijalanjälkeen, huoltovarmuuteen ja turvallisuuteen liittyen.