https://promaintlehti.fi/cialis-hinta-pfz.html
https://promaintlehti.fi/viagra-hinta-pfz.html

Valmet investoi lisää puristinhuopatuotantoon Suomessa

Valmet jatkaa puristinhuopatuotantonsa kehittämistä ja investoi lisää uusiin huopien tuotantokoneisiin ja -laitteisiin Tampereella.

96d129c46d6ec69f_800x800ar

Valmetin Tampereen tehdas. Kuva: Valmet

Valmet jatkaa puristinhuopavalmistuksensa vahvistamista Tampereella ja investoi uuteen kutomakoneeseen ja lämpökäsittelykoneeseen. Uuden investoinnin arvoa ei julkisteta.

Parhaillaan on toteutuksessa vuoden 2022 elokuussa julkaistu 18 miljoonan euron investointi uuteen esineulauslinjaan ja neulauskoneeseen.

– Investointi varmistaa puristinhuopatuotantokapasiteetin riittävyyden tuleville vuosille ja vahvistaa asemaamme yhtenä johtavista puristinhuopatoimittajista maailmassa. Asiakkaamme kartonki-, paperi-, pehmopaperi- ja selluteollisuudessa hyötyvät myös tulevaisuudessa puristinhuovista, jotka vastaavat korkeimpiin laatu- ja suorituskykyvaatimuksiin ja jotka on valmistettu alan nykyaikaisimmassa, tehokkaimmassa ja vastuullisimmassa puristinhuopayksikössä, Valmetin Kudokset-liiketoimintayksikön johtaja Tero Kokko sanoo.

– Vastuullisuus on meille erittäin tärkeää ja panostamme jatkossakin muun muassa tuotannon sivuvirtojen kierrätykseen. Tutkimme ja testaamme laboratorioissamme jatkuvasti myös uusia, ympäristöystävällisempiä lankoja ja muita raaka-aineita. Nämä toimenpiteet koskevat kaikkien kudostemme ja teknisten tekstiilien tuotantoa: märkä- ja kuivatusviiroja, puristinhuopia, kenkäpuristinbelttejä sekä suodatinkankaita ja pesulahuopia, Kokko jatkaa.

Valmet on valmistanut puristinhuopia Tampereella vuodesta 1882.

Uusimmat artikkelit

20.8.2025 | Alan Uutiset

Teollisuuden Voiman uusi toimitusjohtaja on Philippe Bordarier

Fysiikan tohtori Philippe Bordarier siirtyy tehtävään Hollannin energiayhtiö Neolta. Hän aloittaa työnsä joulukuun alussa.

Euroopan modernein kartonkituotantolinja avattiin Oulussa

Stora Enson Oulun tehtaan uusi tuotantolinja vihittiin käyttöön 18. elokuuta. Tehdasalueen uudistuksiin on investoitu 1,1 miljardia euroa.

Metso laajensi kaivosalueen ytimessä toimivaa huoltokeskustaan Chilessä

La Negran alueella toimiva huoltokeskus on kolminkertaistanut sopimustensa määrän viime vuosien aikana. Laajennus parantaa erityisesti suurten laitteiden huoltokyvykyyttä.

Työturvallisuusrikoksesta ja ympäristön törkeästä turmelemisesta ehdollista vankeutta

Etelä-Pohjanmaan käräjäoikeus tuomitsi kauhavalaisen yrityksen törkeästä ympäristön turmelemisesta ja työturvallisuusrikoksesta yhteisösakkoon ja rikoshyödyn menettämiseen. Laiminlyönnit paljastuivat työsuojelutarkastuksessa.

Aalto-yliopistosta valmistuu avoimen automaation osaajia

"Oppiminen on sujunut parhaiten silloin, kun opiskelijoilla ei ole ennakko-oletuksia oikeasta tai väärästä tavasta tehdä automaatiota," tekniikan professori Valeriy Vyatkin toteaa. 

Rail Baltica -ratatyömaalla hyödynnetään suomalaista 3D-koneohjausjärjestelmää

Täysin digitalisoidussa mallipohjaisessa rakentamisessa työtä voivat tehdä yhdessä reaaliaikaisesti infrasuunnittelija, työkoneenkuljettaja, työmaapäällikkö ja projektinjohto.

10.3.2025 | Kumppaniartikkeli

Sulzerin innovatiiviset ratkaisut vedenkäsittelyyn ja pumppaamiseen

Sulzer on yksi Suomen johtavista vedenkäsittelyn ja pumppausteknologian toimijoista. Yhtiön panostukset kotimaisuuteen, kestävään kehitykseen, kokonaisratkaisuihin ja asiakaspalveluun tekevät siitä luotettavan kumppanin sekä kunnallisille että teollisille toimijoille.