https://promaintlehti.fi/cialis-hinta-pfz.html
https://promaintlehti.fi/viagra-hinta-pfz.html

VVY: Vesihuoltolaitokset ovat varautuneet turvaamaan riittävän henkilöstön epidemiatilanteessa

Suomen vesihuoltopalveluiden jatkuvuuden varmistamiseksi vesihuoltolaitokset varautuvat turvaamaan henkilöstön riittävyyttä ainakin tärkeimpien toimintojen ylläpitämiseksi. Vesihuollon toiminnan kannalta kriittisten materiaalien ja palveluiden saatavuus on myös tärkeää, kertoo Vesilaitosyhdistys VVY verkkosivustollaan.

water

Vesilaitosyhdistyksen kooste erilaisista toimenpiteistä vesihuoltolaitosten henkilöstön riittävyyden ja kriittisten materiaalien ja palveluiden saannin varmistamiseksi löytyy täältä:  Vesihuoltolaitosten riittävän henkilöstön turvaaminen epidemiatilanteessa .

VVY:n mukaan toimenpiteiden soveltamisessa pitää ottaa huomioon niiden soveltuvuus laitoksen toimintaan ja viranomaisten antamat suositukset ja määräykset. Vesilaitosyhdistyksen varsinaiselle jäsenille on kirjautumisen vaativassa ekstranetissä lisäaineistoa vesihuoltolaitoksen henkilöstön riittävyyden varmistamisesta epidemiatilanteessa.

Vesihuollon turvaamisen tehtävät, mukaan lukien vesihuoltolaitokset, vesikemikaalituotanto ja -logistiikka ovat 17.3.2020 määritetyjä yhteiskunnan toiminnan kannalta kriittisiä aloja, joiden toiminnan kannalta välttämättömän henkilöstön lapsille tulisi varmistaa nykyisessäkin tilanteessa kouluissa järjestettävä esiopetus ja 1-3 luokkien lähiopetus. 

Koronavirus ja vesihuolto

Vesilaitosyhdistyksen mukaan tämän hetkisen tiedon mukaan koronaviruksen leviämistä talousveden välityksellä ei pidetä todennäköisenä. Raakavesien kontaminoituminen viruksilla on epätodennäköistä, mutta jos vesilaitoksen raakaveteen päätyisi koronaviruksia, vedenkäsittely, erityisesti desinfiointi kloorilla, UV-valolla ja/tai otsonilla, tuhoaa ne tehokkaasti.

Työterveyslaitoksen (TTL) arvion mukaan koronaviruksesta ei aiheudu erityistä riskiä jätevedenpuhdistamoilla työskenteleville. Etenkin taudin loppuvaiheessa virusta erittyy todennäköisesti myös ulosteeseen, mutta jätevedessä se laimenee suureen tilavuuteen.  Asianmukaisesta suojautumisesta ja hygieniasta pitää kuitenkin huolehtia. Näin voidaan tartunta ehkäistä, vaikka virusta sattuisi olemaan jätevesissä tai -lietteissä.

Maailman terveysjärjestö WHO:n yhteenveto koronaviruksesta talousveden ja jätevesien näkökulmasta löytyy täältä:

  https://www.who.int/publications-detail/water-sanitation-hygiene-and-waste-management-for-covid-19

Lisätietoa koronaviruksesta muualla:

Tietoa ja neuvontaa koronaviruksesta valtioneuvoston sivuilla https://valtioneuvosto.fi/tietoa-koronaviruksesta

Ajankohtaisia tietoja koronaviruksesta sekä toimintaohjeita löytyy Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen verkkosivuilta https://thl.fi/fi/web/infektiotaudit-ja-rokotukset/ajankohtaista/ajankohtaista-koronaviruksesta-covid-19

Työterveyslaitoksen toimintaohje työpaikoille: https://hyvatyo.ttl.fi/koronavirus/ohje-yrityksille

Uusimmat artikkelit

21.9.2023 | Alan Uutiset

Puolet vientiyrityksistä on hajauttanut toimitusketjuja, puolet kasvattanut varastoja

Suomalaiset vientiyritykset jatkavat vauhdilla toimitusketjujensa hajauttamista ja kasvattavat varastoja reaktiona maailmankaupan epävarmuuksiin. Vain harva yritys on palauttanut toimintoja Suomeen tai lähialueelle, EK:n Vientibarometri osoittaa.

Caruna kuvaa dronella sähköverkkoja

Sähkönjakeluyhtiö Caruna kokeilee uudessa pilotissaan sähköverkkojen älykkäämpää kunnossapitoprosessia.

Outokumpu hyödyntää ensimmäisenä terästuottajana robotiikkaa turvallisuustyössä

Outokumpu arvioi, että tarkastustehtävien siirtäminen robotille auttaa vähentämään työntekijöiden altistumisaikaa vaarallisille aineille yli 80 prosenttia ja vähentämään mahdollisesti työntekijöille vaarallisia huoltokorjauksia 20 prosenttia.

17.5.2023 | Tutkimus ja koulutus

Wärtsilän Land & Sea Academy -koulutuskeskus Vaasassa avattiin

”Globaalit koulutuskeskuksemme ovat keskeinen elementti Wärtsilän elinkaaritarjonnassa.”

Teollisuuden sähkölämmitysten uusi sukupolvi

Teollisuuden oikeat lämmitysvalinnat säästävät sekä euroja, energiaa että ympäristöä. Modernien sähkösaattojen kysyntä on kasvussa.

Sähköasennusstandardi SFS 6000 uudistui

Pienjännitesähköasennusten standardista on julkaistu uusi painos SFS 6000:2022. Uudistuksessa sähköasennustandardin aurinkosähköasennuksia käsittelevä osaan on tehty merkittäviä muutoksia. Päivitysten ja parannusten lisäksi sarjaan on julkaistu kaksi uutta standardia, jotka käsittelevät akkujen asennuksia SFS 6000-5-57 ja PoE-asennuksia SFS 6000-7-716.