https://promaintlehti.fi/cialis-hinta-pfz.html
https://promaintlehti.fi/viagra-hinta-pfz.html

Metso perustaa uuden venttiilien huoltopalvelukeskuksen Puolaan

Metso Oyj on avannut Puolassa uuden venttiilien huoltopalvelukeskuksen, joka on erikoistunut prosessiventtiileihin ja kenttälaitteisiin. Keskus tukee yhtiön asiakkaita massa- ja paperiteollisuudessa, jalostamoilla ja petrokemianlaitoksilla päivittäisessä toiminnassa, seisokeissa ja pitkäaikaisessa kunnossapidossa.

metso-global-service-center-helsinki-2015-002

Lähde: Metso

Yhtiön mukaan investointi vahvistaa entisestään Metson ainutlaatuista virtauksensäädön palvelumallia, joka tukee asiakkaiden liiketoimintaa.

Paikallisen venttiiliasiantuntemuksen kysyntä kasvaa, ja Metso on vastannut siihen avaamalla huoltopalvelukeskuksen Torunin kaupungissa Pohjois-Puolassa. Keskus tarjoaa palveluita Metson ja muiden toimittajien kenttälaitteille, kuten venttiileille, toimilaitteille ja älykkäille venttiiliohjaimille. Saatavilla on myös varaosia sekä kattavasti kenttätuki- ja diagnostiikkapalveluita, yhtiö kertoo lehdistötiedotteessa.

– Parannamme jatkuvasti palvelukykyämme, osaamistamme ja tarjontaamme, jotta asiakkaamme pystyvät lisäämään prosessiensa suorituskykyä, luotettavuutta ja turvallisuutta pitkäaikaisesti. Ainutlaatuinen huoltopalveluiden verkostomme takaa asiakkaillemme ensiluokkaisen palvelun ympäri maailmaa, toteaa Metson Virtauksensäätö-liiketoiminnan huoltopalveluista vastaava johtaja Timo Hänninen.

Keskus sijaitsee lähellä Keski- ja Itä-Euroopassa toimivia massa- ja paperitehtaita, jalostamoita ja petrokemianlaitoksia. Huolto- ja toimistotilojen lisäksi keskuksessa toimii varaosavarasto, jossa säilytetään äkillisissä tai suunnitelluissa korjaus- ja kunnossapitotöissä eniten tarvittavia venttiilikomponentteja.

Palvelukeskuksen koulutetut ammattilaiset vastaavat työn korkeasta laadusta. Keskuksessa voidaan korjata ja huoltaa suuria määriä venttiilejä nopealla aikataululla asiakkaiden suunniteltujen seisokkien aikana.

Metso on Grupa Lotos -yhtiön luotettu kumppani

Metso on tehnyt pitkään yhteistyötä yhden Puolan suurimman öljynjalostamon, Grupa Lotos -yhtiön kanssa. Yhteistyö alkoi vuonna 1980 ensimmäisten venttiilitoimitusten myötä. Vuosien mittaan kunnossapitoon ja huoltoon liittyvä yhteistyö on laajentunut kattamaan älykkään huoltoseisokki- ja kunnossapitopalvelun, saatavuuspalvelun ja varastojen optimoinnin. Metso on toimittanut lähes tuhat sulku- ja säätöventtiiliä asiakkaan Gdanskin jalostamolle.

Metso kertoo, että sen huoltoammattilaisilla on tärkeä rooli Gdanskin jalostamon tulevassa suurseisokissa vuonna 2017.

– Metson älykkään seisokkiratkaisun avulla Grupa Lotos parantaa laitoksen luotettavuutta, käytettävyyttä ja turvallisuutta sekä optimoi kunnossapitokustannuksia. Älykkäiden venttiiliohjaimien etädiagnostiikkaominaisuuksien avulla Metson huoltoasiantuntijat pystyvät valitsemaan laitteet, joita on säädettävä tai korjattava. Grupa Lotos on siirtänyt Metsolle myös PSA-yksikkönsä venttiilien kunnossapidon. 

Tuen ja elinkaaripalveluiden kysyntä kasvaa

– Asiakkaat haluavat toimittajilta yhä enemmän tukea ja elinkaaripalveluita. Juuri palvelutarjonta erottaa toimittajat toisistaan. Metso vastaa asiakkaiden tarpeisiin kehittämällä palveluverkostoa, jossa ammattilaiset ovat lähellä asiakkaita, tukevat heitä ja auttavat heitä pääsemään tavoitteisiinsa. Asiakkaat mittaavat suorituskykyään toiminnan luotettavuudella, käytettävyydellä ja turvallisuudella. Metso haluaa olla asiakkaidensa ensisijainen valinta sekä auttaa heitä saavuttamaan tavoitteensa ja optimoimaan kustannuksensa, sanoo Metson Puolan myyntipäällikkö Piotr Kulisz

Metson virtauksensäätöpalvelutarjontaan kuuluu liiketoimintaratkaisuja ja palveluita, jotka optimoivat laitteiden käyttöä ja elinkaarikustannuksia.

Metson venttiiliteknologiakeskukset ja -tehtaat sijaitsevat Suomessa, Yhdysvalloissa, Saksassa, Kiinassa, Etelä-Koreassa, Intiassa ja Brasiliassa. Yhtiö tarjoaa virtauksensäätöpalveluita eri puolilla maailmaa yli 40 venttiilien huoltopalvelukeskuksessa.

Uusimmat artikkelit

5.6.2025 | Alan Uutiset

Itämeren alueen kantaverkkoyhtiöt: yhdistetään maat tehokkaalla meriverkolla

BOGI hankkeen raportin mukaan Itämeren energiantuotantopotentiaali on noin 93 gigawattia. Turvallisuus ja suojaus ovat keskeisessä asemassa infraa rakennettaessa.

Tekoäly torjuu törmäykset – sensorijärjestelmä saa junan pysähtymään ajoissa norsunkin edessä

VTT:n kehittämää sensorijärjestelmää on testattu Intiassa. Se estää liikenneonnettomuuksia ja parantaa kaivosteollisuuden tuottavuutta.

Valmet lanseerasi DNAe-ratkaisun meriteollisuudelle

Täysin selainpohjainen merenkulun ohjausjärjestelmä integroituu saumattomasti laivojen laitteisiin.

Aalto-yliopistosta valmistuu avoimen automaation osaajia

"Oppiminen on sujunut parhaiten silloin, kun opiskelijoilla ei ole ennakko-oletuksia oikeasta tai väärästä tavasta tehdä automaatiota," tekniikan professori Valeriy Vyatkin toteaa. 

Rail Baltica -ratatyömaalla hyödynnetään suomalaista 3D-koneohjausjärjestelmää

Täysin digitalisoidussa mallipohjaisessa rakentamisessa työtä voivat tehdä yhdessä reaaliaikaisesti infrasuunnittelija, työkoneenkuljettaja, työmaapäällikkö ja projektinjohto.

Kemikaalit aiheuttavat paljon vakavia työtapaturmia – laiminlyönnit voivat johtaa rikosseuraamuksiin

”Työpaikoilla käytetään paljon vaarallisia kemikaaleja huolimattomasti. Valitettavasti monet työnantajat eivät tunnista kemiallisten tekijöiden aiheuttamaa vaaraa omalla työpaikallaan”, työsuojelutarkastaja Mikko Järvenreuna toteaa.

10.3.2025 | Kumppaniartikkeli

Sulzerin innovatiiviset ratkaisut vedenkäsittelyyn ja pumppaamiseen

Sulzer on yksi Suomen johtavista vedenkäsittelyn ja pumppausteknologian toimijoista. Yhtiön panostukset kotimaisuuteen, kestävään kehitykseen, kokonaisratkaisuihin ja asiakaspalveluun tekevät siitä luotettavan kumppanin sekä kunnallisille että teollisille toimijoille.