https://promaintlehti.fi/cialis-hinta-pfz.html
https://promaintlehti.fi/viagra-hinta-pfz.html

Alan Uutiset | 27.4.2015

Alstom modernisoi Riian vesivoimalaitosta Latviassa yli sadalla miljoonalla eurolla

Alstom on solminut AS Latvenergon kanssa yli 100 miljoonan euron arvoisen sopimuksen Riian vesivoimalaitoksen 6 x 69 MW:n Kaplan -vesivoimalaitosyksiköiden modernisoinnista. Valtionyhtiö Latvenergo on Latvian suurin energiantuottaja, se tuottaa noin 90 prosenttia kaikesta Latviassa tuotetusta sähköstä.

kone

Sopimus sisältää turbiinien ja generaattorien uusinnan sekä uuden ohjausjärjestelmän ja apulaitteiden toimituksen. Vuonna 2022 valmistuvan modernisoinnin ansiosta Riian vesivoimalaitoksen vuosituotanto nousee vähintään 20 GWh.

Riian vesivoimalaitos on yksi Latvian kolmesta tärkeimmästä 1 020 km pitkän Daugava-joen vesivoimalaitoksesta, jotka tuottavat yhteensä yli 50 prosenttia Latvian sähköstä. Vuonna 2013 Riian vesivoimalaitos tuotti 679 GWh ympäristöystävällistä sähköä; laitoksen modernisointi pidentää sen elinikää yli 40 vuodella ja parantaa samalla laitoksen hyötysuhdetta. Riian vesivoimalaitoksen modernisointi on osa Latvenergon aloittamaa Daugava-joen vesivoimalaitosten 200 miljoonan euron investointiohjelmaa.

Alstomilla on erittäin pitkä kokemus vesivoima-alalta. Osaava projektitiimimme on sitoutunut modernisoimaan Riian vesivoimalaitoksen parantaen laitoksen luotettavuutta, alentaen pitkäaikaisia käyttökustannuksia ja huomioiden myös ympäristön. Sopimus osoittaa Alstomin olevan sitoutunut kehittämään Latvian vesivoimantuotantoa, sanoi Eric Staurset, Alstomin Pohjoismaiden ja Baltian maiden johtaja.

ylakuva

Riian vesivoimalaitos on strategisesti tärkeä sähköntuotantolaitos Latviassa. Pystymme nyt lisäämään vesivoimalaitoksen tehokkuutta ja turvaamaan laitoksen toiminnan tuleviksi vuosikymmeniksi. Valitsimme Alstomin modernisoinnin toimittajaksi, koska he pystyvät ehdottamaan erityisiä ratkaisuja, joiden avulla kunkin yksikön seisokkiaika lyhenee merkittävästi Latvenergon hyödyksi, sanoi Māris Kuņickis, Latvenergon tuotantojohtaja.

Alstom on toimittanut neljäsosan kaikesta globaalisti asennetusta vesivoimakapasiteetista. Alstomilla on merkittävä kokemus ja osaaminen käytössä olevien vesivoimalaitosten huolloista, kunnossapitoprojekteista sekä modernisoinneista. Alstom Hydro tukee laitosten käyttäjiä ja omistajia kokonaiskustannusten pienentämisessä kaikenkattavan omaisuudenhoito-ohjelman (asset management programme) avulla.

Lisätietoja: www.alstom.com

Uusimmat artikkelit

13.3.2025 | Alan Uutiset

Financial Times listasi Kempowerin Euroopan kahdeksanneksi nopeimmin kasvavaksi yritykseksi

FT1000-lista kokoaa yhteen tuhat Euroopan nopeimmin kasvavaa yritystä. Kempower on ainoa pohjoismainen yritys kymmenen parhaan joukossa.

Anoran Koskenkorvan tehdas siirtyy kohti hiilineutraaliutta

Alkoholiyhtiö Anora investoi uuteen biomassakattilaan Koskenkorvan tislaamollaan. Tavoitteena on, että tislaamo voi siirtyä täysin uusiutuviin polttoaineisiin ensi vuoden aikana. 

10.3.2025 | Kumppaniartikkeli

Sulzerin innovatiiviset ratkaisut vedenkäsittelyyn ja pumppaamiseen

Sulzer on yksi Suomen johtavista vedenkäsittelyn ja pumppausteknologian toimijoista. Yhtiön panostukset kotimaisuuteen, kestävään kehitykseen, kokonaisratkaisuihin ja asiakaspalveluun tekevät siitä luotettavan kumppanin sekä kunnallisille että teollisille toimijoille.

Olkiluodon vuosihuollot käynnistyvät

Ensimmäisenä alkaa Olkiluoto 3:n vuosihuolto, jossa laitos valmistellaan tulevalle, pidempikestoiselle 18 kuukauden käyttöjaksolle. Suunniteltuun huoltokokonaisuuteen sisältyy noin 1700 erillistä työtä sekä 5000 työvaihetta.

30.1.2025 | Tutkimus ja koulutus

VTT:n uusi valmennusohjelma auttaa suomalaisyrityksiä puolustusteollisuuden markkinoille

VTT käynnistää maksuttoman valmennusohjelman kaksikäyttöteknologiasta. Puolustusmarkkinat kiinnostavat, mutta yritysten on vaikea tunnistaa osaamista. Siviiliteknologiakin voi soveltua puolustuskäyttöön.

Vakava työtapaturma johti korvauksiin – alihankintasopimus ei vapauttanut vastuista

Hovioikeus piti voimassa tuomiot työturvallisuusrikoksesta. Tamperelaisen jätealan yrityksen toimitusjohtaja että työnjohtaja saivat sakkotuomiot, ja yritys tuomittiin yhteisösakkoon.

Vesilaitosyhdistyksen Kalkkikivialkalointiopas on päivitetty ajantasalle

Päivitettyyn oppaaseen on kerätty käyttökokemuksia vedenkäsittelylaitoksilta ja uutta tietoa muun muassa kalkkikivialkaloinnin hiilijalanjälkeen, huoltovarmuuteen ja turvallisuuteen liittyen.