https://promaintlehti.fi/cialis-hinta-pfz.html
https://promaintlehti.fi/viagra-hinta-pfz.html

Alan Uutiset | 20.10.2014

Alstom toimittaa yhdeksän ECO122 -tuuliturbiinia Vartinojan tuulipuistoon

Alstom on allekirjoittanut sopimuksen Vartinoja 1 ky:n kanssa tuulipuiston toimittamiseksi Siikajoelle Pohjois-Suomeen. Tuulipuiston omistavat LähiTapiola ja TuuliSaimaa. Sopimuksen arvo on 35 M€ ja se sisältää yhdeksän ECO122 -tuuliturbiinin avaimet käteen -toimituksen sisältäen suunnittelun, valmistuksen, materiaalitoimitukset, asennuksen ja käyttöönoton. Turbiinien teho on 2,7 MW ja ne soveltuvat erinomaisesti alhaisille ja keskinopeille tuuliolosuhteille. Tuulipuiston kokonaisteho MW. Sopimus sisältää myös 12 vuoden käyttö- ja kunnossapitopalvelut.

Alstom toimittaa yhdeksän ECO122 -tuuliturbiinia Vartinojan tuulipuistoon

Vartinojan tuulipuiston tuulivoimalat varustetaan ns. talvipaketilla, jotta ne soveltuvat suomalaisiin talviolosuhteisiin. Tuulivoimaloiden tornin korkeus on 119 metriä. Tornirakenne (betonijalusta+terästorni) on Keski-Suomen Betonirakenne Oy:n suunnittelema Alstomin tukemana.

Vartinojan tuulipuiston rakennustyöt aloitettiin keväällä 2014 ja tuuliturbiinien suunnittelu alkaa välittömästi. Turbiinit valmistetaan Alstomin tehtailla Espanjassa keväällä 2015. Tuulipuisto otetaan käyttöön syksyllä 2015.

Vartinojan tuulipuiston käyttö- ja kunnossapitopalveluista vastaa Alstomin Suomen yhtiö, joka vastaa jo nyt Muukon tuulipuiston käyttö- ja kunnossapitotöistä Lappeenrannassa. Kesällä 2013 käynnistyneessä Muukon 21 MW tuulipuistossa on seitsemän Alstomin toimittamaa ECO110 -tuuliturbiinia.

Muukon tuulipuistossa Alstom, TuuliMuukko, TuuliSaimaa ja Lappeenrannan teknillinen yliopisto tekevät erillisen sopimuksen puitteissa myös tutkimus- ja tuotekehitysyhteistyötä, jossa osapuolilla on erinomainen mahdollisuus syventää tieto-taitoaan tuulivoimaloiden toiminnasta arktisissa olosuhteissa ja edelleen kehittää tuulivoimaloiden käyttöä ja luotettavaa toimintaa. Tutkimusryhmä tutkii myös kehittyneiden jääntunnistussensoreiden käyttöä.

– Alstom on hyvin tyytyväinen voidessaan myötävaikuttaa hiilidioksidivapaan energiantuotannon lisäämiseen Suomessa toimittamalla tuuliturbiinit Vartinojan tuulipuistoon, totesi Markus Alholm, Suomen Alstomin maajohtaja.

– Tämä projekti vahvistaa strategiaamme tulla vahvaksi paikalliseksi tuulivoimatoimijaksi. Yhteistyömme jatkuu kotimaisen sijoittajan, LähiTapiolan, Lappeenrannan teknillisen yliopiston ja TuuliSaimaan kanssa arktisen ilmaston teknologian kehittämiseksi. Meillä on suomalaisten yhteistyökumppaniemme kanssa hieno mahdollisuus tarjota erittäin kilpailukykyisiä tuotteita pohjoismaisille markkinoille.

– Olemme tyytyväisiä voidessamme jatkaa yhteistyötä Alstomin kanssa. Alstom valittiin Vartinojan tuulipuiston turbiinien toimittajaksi perustuen hyviin kokemuksiimme TuuliMuukon tuulipuistoprojektista ja valitun turbiinityypin ominaisuuksien takia, sanoi Juha Tuominen, Vartinoja 1 ky:n toimitusjohtaja.

Lisätietoja: www.alstom.fi

Uusimmat artikkelit

30.5.2025 | Alan Uutiset

Patria aloittaa ASCOD-rynnäkköpanssarivaunujen kokoonpanon Latviassa

Patria aloittaa strategisen yhteistyön espanjalaisen GDELS-Santa Bárbara Sistemasin kanssa. Latvian Valmieran tuotantolaitos vastaa ASCOD-rynnäkköpanssarivaunujen kokoonpanosta ja huollosta.

UPM investoi Tervasaaren erikoispaperitehtaan modernisointiin

Valkeakoskella sijaitsevan Tervasaaren tehtaan kilpailukyky paranee, mikä tukee UPM:n liiketoiminnan globaalia kasvustrategiaa erikoispaperisegmentissä.

Rail Baltica -ratatyömaalla hyödynnetään suomalaista 3D-koneohjausjärjestelmää

Täysin digitalisoidussa mallipohjaisessa rakentamisessa työtä voivat tehdä yhdessä reaaliaikaisesti infrasuunnittelija, työkoneenkuljettaja, työmaapäällikkö ja projektinjohto.

Suomen ja Viron välisen EstLink 2 -yhteyden korjaustyöt alkavat toukokuussa

Merenpohjaan asennetaan uutta kaapelia noin kilometrin verran. Sähkönsiirtoyhteyden odotetaan palaavan kaupalliseen käyttöön heinäkuun puolivälissä.

Kemikaalit aiheuttavat paljon vakavia työtapaturmia – laiminlyönnit voivat johtaa rikosseuraamuksiin

”Työpaikoilla käytetään paljon vaarallisia kemikaaleja huolimattomasti. Valitettavasti monet työnantajat eivät tunnista kemiallisten tekijöiden aiheuttamaa vaaraa omalla työpaikallaan”, työsuojelutarkastaja Mikko Järvenreuna toteaa.

10.3.2025 | Kumppaniartikkeli

Sulzerin innovatiiviset ratkaisut vedenkäsittelyyn ja pumppaamiseen

Sulzer on yksi Suomen johtavista vedenkäsittelyn ja pumppausteknologian toimijoista. Yhtiön panostukset kotimaisuuteen, kestävään kehitykseen, kokonaisratkaisuihin ja asiakaspalveluun tekevät siitä luotettavan kumppanin sekä kunnallisille että teollisille toimijoille.

30.1.2025 | Tutkimus ja koulutus

VTT:n uusi valmennusohjelma auttaa suomalaisyrityksiä puolustusteollisuuden markkinoille

VTT käynnistää maksuttoman valmennusohjelman kaksikäyttöteknologiasta. Puolustusmarkkinat kiinnostavat, mutta yritysten on vaikea tunnistaa osaamista. Siviiliteknologiakin voi soveltua puolustuskäyttöön.