https://promaintlehti.fi/cialis-hinta-pfz.html
https://promaintlehti.fi/viagra-hinta-pfz.html

Alan Uutiset | 9.7.2020

Automaatio avaa yritykselle mahdollisuuden paikalliseen tuotantoon ja uusiin markkinoihin

Teollisuusautomaatioprojektit ovat herättäneet paljon kiinnostusta kuluneena keväänä. Tämä on näkynyt myös kuopiolaisella EID Roboticsilla reippaasti kasvaneena kysyntänä.

EID Robotics_tuomo_hakkarainen

Tuotantoinsinööri Tuomo Hakkarainen työnsä äärellä opettamassa robotin pisteitä.

Euroopan markkinoilla Italian teollisuusautomaatiotoimittajat ovat olleet perinteisesti vahvoilla. Italian vaikean kevään takia moni valmistustaan automatisoiva yritys on kuitenkin kääntänyt katseensa muiden maiden osaajien suuntaan.

– Maailma on kevään aikana muuttunut pysyvästi. Pitkiä alihankintaketjuja tarkastellaan nyt kriittisesti riskien ja huoltovarmuuden näkökulmista. Silloin paikallinen tuotanto on yksi varteenotettava vaihtoehto, toteaa Paavo Käkelä EID Roboticsilta.

Automaattinen laadunvarmistusjärjestelmä avasi Senseairille kokonaan uuden markkinan

Esimerkiksi EID Roboticsin ruotsalaiselle asiakkaalle Senseairille oli tärkeää pitää tuotekehitys ja valmistus paikallisena omissa käsissä. EID Robotics suunnitteli Senseairille automaatioratkaisun uuden tuotteen valmistukseen.

– Tuotannon automatisointi oli meille strategisesti hyvin tärkeää. Automaattinen laadunvalvonta varmistaa tuotteidemme korkealuokkaisen laadun ja tekee jokaisesta komponentista 100 prosenttisesti jäljitettävän. Tämä on avannut meille kokonaan uusia markkinoita ja asiakkuuksia. Nyt voimme palvella esimerkiksi autoteollisuutta, jonka laatuvaatimuksiin emme aiemmin kyenneet vastaamaan, kertoo Senseairin tuotantoinsinööri Carl-Johan Hed

Koko arvoketju tutkittava ja laskelmat tehtävä

Kun yritys harkitsee tuotantonsa siirtämistä halvan tuotannon maista kotimaahan, sen on laadittava huolellinen kartoitus koko liiketoiminnasta.

– Pelkkä automaatioasteen nostaminen ei ole autuaaksi tekevä asia, vaan kysymys on aina kokonaisuudesta. Vahva suositus on tehdä huolellinen pohjatyö ennen investointipäätöksiä. Automaatio on yksi selvitettävistä asioista, kun suunnitellaan paikallista tuotantoa, sanoo Käkelä.

EID Roboticsin tarjoamassa asiantuntijapalvelussa käydään läpi yrityksen alihankintaverkosto, logistiikka, rahoitus, automaation mahdollisuudet sekä vaikutukset lopputuotteeseen. Asiakas saa raportin laskelmineen käyttöönsä automaatiohankintaa varten.

– Valtiovallalla on suuri vastuu tulevaisuudessa, jotta työn säilyminen ja jonkinasteinen omavaraisuus Suomen teollisuudessa voidaan varmistaa. Alihankintaketjujen uudelleen rakentaminen kotimaahan on yksi olennainen asia, jota valtiovallan tulisi laajasti tukea. Jokainen ymmärtää, että erilaiset poikkeusolot, kuten epidemiat, mellakat tai suurvaltojen kiistat eivät ole loppumassa. Haluatko silloin olla se, joka on rakentanut liiketoimintansa Aasian tuonnin vai paikallisen valmistamisen varaan, Käkelä kysyy.

Uusimmat artikkelit

21.2.2025 | Alan Uutiset

Wärtsilä asettaa toimitusketjuillensa päästötavoitteet

Wärtsilä sitoutuu vähentämään suorien toimittajiensa kasvihuonekaasupäästöjä neljänneksellä vuoteen 2030 mennessä. 

Valmet korvaa automaatiojärjestelmän KSS Energian vesivoimalaitoksella Kouvolassa

Uusi järjestelmä korvaa vanhan, elinkaarensa päähän tulleen automaation ja parantaa merkittävästi laitoksen käyttövarmuutta.

12.2.2025 | Kumppaniartikkeli

Kestävää teollisuuden kunnossapitoa: Kustannussäästöjä ja ympäristöetuja Lubehousen luotettavuuskeskeisellä voiteluhuollolla

Lubehouse vie teollisuuden kunnossapidon uudelle tasolle luotettavuuskeskeisellä voiteluhuollolla. Ennakoivalla huoltostrategialla vältetään turhat seisokit ja ylimääräiset huoltokierrokset, samalla kun ympäristövaikutukset ja kustannukset pienenevät. Lue, kuinka RCL-menetelmä voi kehittää teollisuuden kunnossapitoa, tukea vastuullisuustavoitteita ja lisätä kilpailuetua.

EstLink 2 -sähkönsiirtoyhteyden korjaustöihin valmistaudutaan merellä

EstLink 2 -sähkönsiirtoyhteyden korjaustöiden valmistelu etenee. Seuraavien viikkojen aikana merellä tehdään korjauksen esitöitä. Yhteyden oletetaan olevan jälleen käytössä elokuun alussa.

30.1.2025 | Tutkimus ja koulutus

VTT:n uusi valmennusohjelma auttaa suomalaisyrityksiä puolustusteollisuuden markkinoille

VTT käynnistää maksuttoman valmennusohjelman kaksikäyttöteknologiasta. Puolustusmarkkinat kiinnostavat, mutta yritysten on vaikea tunnistaa osaamista. Siviiliteknologiakin voi soveltua puolustuskäyttöön.

Vakava työtapaturma johti korvauksiin – alihankintasopimus ei vapauttanut vastuista

Hovioikeus piti voimassa tuomiot työturvallisuusrikoksesta. Tamperelaisen jätealan yrityksen toimitusjohtaja että työnjohtaja saivat sakkotuomiot, ja yritys tuomittiin yhteisösakkoon.

Vesilaitosyhdistyksen Kalkkikivialkalointiopas on päivitetty ajantasalle

Päivitettyyn oppaaseen on kerätty käyttökokemuksia vedenkäsittelylaitoksilta ja uutta tietoa muun muassa kalkkikivialkaloinnin hiilijalanjälkeen, huoltovarmuuteen ja turvallisuuteen liittyen.