https://promaintlehti.fi/cialis-hinta-pfz.html
https://promaintlehti.fi/viagra-hinta-pfz.html

Alan Uutiset | 16.6.2015

BG Varasto Oy:llä mittava investointi Exide Technologiesin älykkääseen varaamojärjestelmän

Broman Groupin tytäryhtiö BG Varasto Oy:n Hyvinkään logistiikkakeskus siirtyi vuoden 2015 alussa tekemään töitä kahdessa vuorossa. Muutokseen liittyen yritys hankki Exide Technologiesin akkuvaraamojärjestelmän. Uusi järjestelmä pitää Motonetin ja AD Varaosamaailman logistiikan hoitavan keskuksen trukit ajossa koko työajan.

Exide

Varaamotilaa riittää jatkoinvestointeihinkin, lupaa Exiden myyntipäällikkö Tomi Knuutila. BG Varaston Petri Nietula taustalla.

BG Varasto Oy:n Hyvinkään 23 000 neliömetrin logistiikkakeskus hoitaa niin ikään Broman Groupiin kuuluvien Motonetin ja AD Varaosamaailman maahantuonnin ja logistiikan järjestelyt. Ketjuihin kuuluu yhteensä 55 toimipistettä. Hyvinkään varastossa pientavarahyllystöä on noin 30 km ja lavapaikkoja 25 000. Logistiikkakeskuksessa on käytössä noin 50 trukkia.

– Vaihtoehtoinen ratkaisu, lisätrukkien hankinta ja investointi näiden vaatimaan entistä suurempaan varaamotilaan, olisi ollut kustannuksiltaan huomattavasti kalliimpi ja myös lyhytkestoinen ratkaisu. Lisäksi saavutamme noin 15 prosentin säästön myös sähkönkulutuksessa, sanoo BG Varasto Oy:n logistiikkapäällikkö Petri Nietula.

Varaamojärjestelmä sisälsi akut, varaajat, akkupöydät, IV- ja sähkökonsultoinnin sekä asennuksen. Uudet korkeataajuusvaraajat tuovat säästöä sähkönkulutukseen. Akkujen siirtely tapahtuu akkusiirtimillä, joten työtapaturmille altistavaa raskaiden akkujen käsin käsittelyä ei enää tarvita.

Exide Technologiesin myyntipäällikkö Tomi Knuutila sanoo, että moderni varaamojärjestelmä elää samassa tahdissa käyttöasteen ja tilojen kanssa. Latauspaikkoja voidaan tarpeen mukaan lisätä ilman, että varaamotilaa tarvitsee kasvattaa. Järjestelmä sallii tarvittaessa myös kolmivuorotyöhön siirtymisen.

– Uudistukseen ja sen vaikutuksiin valmistauduttiin huolella ja yhdessä suunnitellen. Näin tuleva tilantarve, mahdolliset laitehankinnat sekä varaamon vaateet sähköratkaisuille ja ilmanvaihdolle pystyttiin ottamaan ennakoivasti huomioon, Knuutila sanoo.

Lisätietoja: www.exide.fi

Uusimmat artikkelit

Olkiluodon vuosihuollot on tehty - löytyi myös kehitettävää

Olkiluodon vuosihuollot ovat tämän vuoden osalta ohi. Ne päättyivät 24. kesäkuuta kello 22.06, kun Olkiluoto 2 -laitosyksikkö kytkettiin valtakunnan verkkoon.

25.6.2025 | Alan Uutiset

Konwell osti Energytech Finlandin

Konwell tarjoaa teollisuuden höyry- ja energiakaasujärjestelmien palveluita sekä tuote- ja järjestelmäratkaisuja. Energytech Finland on erikoistunut teollisuuden energiajärjestelmien toimituksiin, valvontaan, huoltoon ja asennuksiin.

Työturvallisuusrikoksesta ja ympäristön törkeästä turmelemisesta ehdollista vankeutta

Etelä-Pohjanmaan käräjäoikeus tuomitsi kauhavalaisen yrityksen törkeästä ympäristön turmelemisesta ja työturvallisuusrikoksesta yhteisösakkoon ja rikoshyödyn menettämiseen. Laiminlyönnit paljastuivat työsuojelutarkastuksessa.

HSY uusi laitos jalostaa biojätteen lannoitteeksi pelloille

Biojätteen käsittelyssä siirrytään tehokkaampaan tapaan hyödyntää pääkaupunkiseudulla ja Kirkkonummella kerättyä biojätettä.

Aalto-yliopistosta valmistuu avoimen automaation osaajia

"Oppiminen on sujunut parhaiten silloin, kun opiskelijoilla ei ole ennakko-oletuksia oikeasta tai väärästä tavasta tehdä automaatiota," tekniikan professori Valeriy Vyatkin toteaa. 

Rail Baltica -ratatyömaalla hyödynnetään suomalaista 3D-koneohjausjärjestelmää

Täysin digitalisoidussa mallipohjaisessa rakentamisessa työtä voivat tehdä yhdessä reaaliaikaisesti infrasuunnittelija, työkoneenkuljettaja, työmaapäällikkö ja projektinjohto.

10.3.2025 | Kumppaniartikkeli

Sulzerin innovatiiviset ratkaisut vedenkäsittelyyn ja pumppaamiseen

Sulzer on yksi Suomen johtavista vedenkäsittelyn ja pumppausteknologian toimijoista. Yhtiön panostukset kotimaisuuteen, kestävään kehitykseen, kokonaisratkaisuihin ja asiakaspalveluun tekevät siitä luotettavan kumppanin sekä kunnallisille että teollisille toimijoille.