https://promaintlehti.fi/cialis-hinta-pfz.html
https://promaintlehti.fi/viagra-hinta-pfz.html

Alan Uutiset | 22.12.2018

Caverion myy Tšekin tytäryhtiönsä

Caverion on sopinut tšekkiläisen tytäryhtiönsä koko osakekannan myynnistä. Ostaja on KART, spol. s r.o., joka on osa monialayhtiö CEZ Groupia. Caverion ilmoitti aiemmin tällä viikolla myyvänsä liiketoimintansa myös Puolassa.

- Tšekki on ollut meille hyvin pieni markkina. Tämä yritysmyynti on meille seuraava askel strategiassamme, jonka tavoitteena on keskittyä ydinliiketoimintaamme päämarkkina-alueillamme. Jatkamme nyt toimintamme parantamista kymmenessä Caverion-maassa, ja toivotamme kollegoillemme Tsekissä menestystä tulevaisuuteen, Caverion Oyj:n toimitusjohtaja Ari Lehtoranta sanoo.

Myytävän yhtiön, Caverion Česká republika s.r.o,:n, liikevaihto oli noin 2,4 miljoonaa euroa vuonna 2017 ja sillä oli noin 40 työntekijää. Tšekin liiketoiminta on raportoitu osana Caverionin Itävallan divisioonaa.

Divestoinnin odotetaan toteutuvan tammikuun 2019 aikana. Kauppahintaa ei julkisteta. Divestoinnilla ei ole olennaista vaikutusta Caverion-konsernin taloudelliseen asemaan tai tulokseen.

Uusimmat artikkelit

14.5.2025 | Alan Uutiset

Prysmianin käyttöön vihitty 185-metrinen kaapelitorni on Suomen korkein rakennus

Yritys on tehnnyt suuria investointeja tehtaaseen, ja odottaa suurjännitekaapeleiden globaalin markkinan kasvun kiihtyvän edelleen.

Rail Baltica -ratatyömaalla hyödynnetään suomalaista 3D-koneohjausjärjestelmää

Täysin digitalisoidussa mallipohjaisessa rakentamisessa työtä voivat tehdä yhdessä reaaliaikaisesti infrasuunnittelija, työkoneenkuljettaja, työmaapäällikkö ja projektinjohto.

Suomen ja Viron välisen EstLink 2 -yhteyden korjaustyöt alkavat toukokuussa

Merenpohjaan asennetaan uutta kaapelia noin kilometrin verran. Sähkönsiirtoyhteyden odotetaan palaavan kaupalliseen käyttöön heinäkuun puolivälissä.

Kemikaalit aiheuttavat paljon vakavia työtapaturmia – laiminlyönnit voivat johtaa rikosseuraamuksiin

”Työpaikoilla käytetään paljon vaarallisia kemikaaleja huolimattomasti. Valitettavasti monet työnantajat eivät tunnista kemiallisten tekijöiden aiheuttamaa vaaraa omalla työpaikallaan”, työsuojelutarkastaja Mikko Järvenreuna toteaa.

Gasumin biokaasu pienentää Metsä Groupin valmistaman kartongin hiilijalanjälkeä

Vähäpäästöisiä kartonkeja haluavat asiakkaat ovat tyypillisesti suuria toimijoita, joilla on tiukat kestävyystavoitteet.

10.3.2025 | Kumppaniartikkeli

Sulzerin innovatiiviset ratkaisut vedenkäsittelyyn ja pumppaamiseen

Sulzer on yksi Suomen johtavista vedenkäsittelyn ja pumppausteknologian toimijoista. Yhtiön panostukset kotimaisuuteen, kestävään kehitykseen, kokonaisratkaisuihin ja asiakaspalveluun tekevät siitä luotettavan kumppanin sekä kunnallisille että teollisille toimijoille.

30.1.2025 | Tutkimus ja koulutus

VTT:n uusi valmennusohjelma auttaa suomalaisyrityksiä puolustusteollisuuden markkinoille

VTT käynnistää maksuttoman valmennusohjelman kaksikäyttöteknologiasta. Puolustusmarkkinat kiinnostavat, mutta yritysten on vaikea tunnistaa osaamista. Siviiliteknologiakin voi soveltua puolustuskäyttöön.