https://promaintlehti.fi/cialis-hinta-pfz.html
https://promaintlehti.fi/viagra-hinta-pfz.html

Alan Uutiset | 7.3.2016

Empower Kemin Ajoksen tuulipuiston pääurakoitsijaksi

Ruotsalainen OX2 ja Empower PN Oy ovat sopineet kymmenen vanhan tuulivoimalan purkamisesta ja kolmentoista uuden voimalan rakentamisesta Ajoksen tuulipuistoon. Nyt solmittu sopimus vahvistaa Empowerin asemaa johtavana tuulivoiman palveluntuottajana Suomessa.

– Korvaamalla olemassa olevat tuulivoimalat uusilla ja rakentamalla kolme uutta voimalaa Ajoksen sähköntuotanto tulee yli kaksinkertaistumaan. Ajoksen tuulivoimalat rakennetaan osittain merelle, mikä tarkoittaa hyviä tuulia, mutta myös rakennustyöt ovat vaativampia tavallisiin tuulivoimahankkeisiin verrattuna. Tarvitsimme kokenutta ja osaavaa kumppania ja siksi valitsimme Empowerin pääurakoitsijaksi, sanoo OX2:n maajohtaja Teemu Loikkanen.

– Kahdeksan voimalaa rakennetaan keinosaarille, joten rakennuskohteena Ajoksen tuulipuisto on poikkeuksellisen haastava. Hanke on merkittävä luottamuksen osoitus Empowerin osaamista ja toimituskykyä kohtaan, toteaa johtaja Juha Lamberg Empower PN Oy:stä.

Kun kaikki Ajoksen uudet tuulivoimalat ovat tuotantokäytössä vuoden 2017 lopussa, se tulee tuottamaan sähköä noin 160 GWh vuodessa, joka vastaa noin 32 000 kotitalouden sähkönkulutusta. Tuulivoimapuiston kokonaisteho tulee olemaan noin 42 MW.

Sopimus sisältää vanhan infrastruktuurin purkamisen mereltä ja maalta sekä uusien teiden, nostoalustojen, perustusten, puiston keskijänniteverkon ja tietoliikenneverkon rakentamisen. Suunnittelutyöt ovat käynnissä ja rakentaminen alkaa vaiheittain kevään aikana. Työt valmistuvat pääosin vuoden 2016 aikana.

Lisätietoja: www.empower.fi

Uusimmat artikkelit

Olkiluodon vuosihuollot käynnistyvät

Ensimmäisenä alkaa Olkiluoto 3:n vuosihuolto, jossa laitos valmistellaan tulevalle, pidempikestoiselle 18 kuukauden käyttöjaksolle. Suunniteltuun huoltokokonaisuuteen sisältyy noin 1700 erillistä työtä sekä 5000 työvaihetta.

TotalEnergies valitsi IFS:n globaalin käyttöomaisuuden hallinnan uudistamiseen

TotalEnergiesin siirtyminen IFS:n EAM-ratkaisuun tukee yrityksen strategista suuntaa, jossa painotetaan vastuullista energiantuotantoa ja operatiivista tehokkuutta.

27.2.2025 | Kumppaniartikkeli

Energiatehokkuutta todistetusti

Usein yritykset pyrkivät parantamaan tehokkuuttaan taloudellisista syistä, mutta myös vähentääkseen hiilidioksidipäästöjään sekä saavuttaakseen kestävän kehityksen tavoitteensa. Yritysten avuksi Klüber Lubrication on kehittänyt vuonna 2007 julkaistun Klüber Energy Efficiency -palvelun, joka on osoittanut toimivuutensa maailmanlaajuisesti sadoissa eri projekteissa. Sen lisäksi, että pystymme todistetusti parantamaan energiatehokkuutta, pystymme myös arvioimaan kokemuksemme avulla eri laitteiden energiansäästöpotentiaalin.

26.2.2025 | Alan Uutiset

Ranskalainen pienydinreaktorikehittäjä Calogena laajentaa toimintaansa Suomeen

Teollisuuskonserni Gorgé SA:han kuuluva Calogena laajentaa toimintaansa Pohjoismaissa ja valitsi Suomen keskeiseksi kohteekseen.

30.1.2025 | Tutkimus ja koulutus

VTT:n uusi valmennusohjelma auttaa suomalaisyrityksiä puolustusteollisuuden markkinoille

VTT käynnistää maksuttoman valmennusohjelman kaksikäyttöteknologiasta. Puolustusmarkkinat kiinnostavat, mutta yritysten on vaikea tunnistaa osaamista. Siviiliteknologiakin voi soveltua puolustuskäyttöön.

Vakava työtapaturma johti korvauksiin – alihankintasopimus ei vapauttanut vastuista

Hovioikeus piti voimassa tuomiot työturvallisuusrikoksesta. Tamperelaisen jätealan yrityksen toimitusjohtaja että työnjohtaja saivat sakkotuomiot, ja yritys tuomittiin yhteisösakkoon.

Vesilaitosyhdistyksen Kalkkikivialkalointiopas on päivitetty ajantasalle

Päivitettyyn oppaaseen on kerätty käyttökokemuksia vedenkäsittelylaitoksilta ja uutta tietoa muun muassa kalkkikivialkaloinnin hiilijalanjälkeen, huoltovarmuuteen ja turvallisuuteen liittyen.