https://promaintlehti.fi/cialis-hinta-pfz.html
https://promaintlehti.fi/viagra-hinta-pfz.html

Alan Uutiset | 16.11.2021

Fieldwire yhdistyy Hiltiin kehittääkseen alan johtavan työmaanhallintajärjestelmän

Kansainvälinen rakennusalan sähkötyökalujen, kiinnitysjärjestelmien, palveluiden ja ohjelmistojen toimittaja Hilti on tehnyt ostosopimuksen San Fransiscosta lähtöisin olevasta rakennusalan ohjelmistoyritys Fieldwirestä. Hiltin tuella Fieldwire pystyy tehostamaan järjestelmän kehitystyötä.

hilti

Fieldwiren työmaanhallintajärjestelmä on käytössä yli miljoonalla työmaalla ympäri maailman.

– Ostamalla Fieldwiren vahvistamme mahdollisuuksiamme tukea asiakkaitamme parantamaan tuottavuuttaan järjestelmäratkaisuilla. Hilti on investoinut digitaalisiin ratkaisuihin, koska digitalisaatiosta on tullut merkittävä tuottavuuden ajuri rakennusalalla. Tämä yritysosto vahvistaa ohjelmistojen tuoteportfoliotamme ja on looginen askel tavoitteessamme olla asiakkaidemme johtava kumppani digitalisaatiossa. Tarkoituksemme on jatkaa järjestelmään investoimista ja luoda seuraava alan johtava työmaanhallintajärjestelmä, sanoo Christoph Loos, Hilti-konsernin toimitusjohtaja

Vuonna 2013 perustettu Fieldwire on rakentanut vahvan liiketoiminnan Pohjois-Amerikassa ja laajentunut myös kansainvälisesti Eurooppaan ja Aasian ja Tyynenmeren alueille rakentaen markkinaspesifejä ratkaisuja työmaiden tehostamiseen. Fieldwire tukee asiakkaitaan hallinnoimaan työmaitaan digitaalisesti kehittämällään järjestelmäratkaisulla. Järjestelmän käyttäjiä ovat niin yleis- kuin erityisurakoitsijat.

Fieldwiren perustajat, Yves Frinault ja Javed Singha, jatkavat liiketoimintayksikön johdossa ja nykyiset työntekijät siirtyvät Hilti Fieldwireen, samalla tavoitteena on myös merkittävästi kasvattaa henkilöstömäärää.

– Perustimme Fieldwiren auttaaksemme rakennusurakoitsijoita saavuttamaan unelmansa, tehostaakseen työmaidensa tuottavuutta ja luodakseen vahvempia ja kannattavampia yrityksiä. Hiltistä olemme löytäneet kumppanin, joka todella jakaa arvomme ja mahdollistaa meille tehokkaammat mahdollisuudet kehittää ratkaisuja asiakkaillemme niin uusilla kuin vanhoilla markkinoilla. Olemme innoissamme Hilti-konserniin yhdistymisestä, sanoo Yves Frinault, Fieldwiren perustajajäsen ja toimitusjohtaja.

Kauppasumma on noin 300 miljoonaa dollaria.

Uusimmat artikkelit

Olkiluoto 2 palaa sähköntuotantoon vasta toukokuussa

Olkiluoto 2 -laitosyksikön sähköntuotanto keskeytettiin tiistaina 15. huhtikuuta turbiinilaitoksen generaattorilla havaitun kosteuden nousun vuoksi. OL2:n generaattorin roottori vaihdetaan vararoottoriin.

10.4.2025 | Alan Uutiset

VTT ja LUT-yliopisto löysivät keinoja jalostaa metsäteollisuuden hiilidioksidipäästöt muovin raaka-aineeksi

Forest CUMP -tutkimusprojektissa selvitettiin, miten metsäteollisuudesta ja jätteenpoltosta syntyvää biopohjaista hiilidioksidia otetaan talteen ja muunnetaan korkean jalostusasteen tuotteiksi, kuten muovien raaka-aineiksi eteeniksi ja propeeniksi.

Wärtsilä laajentaa teknologiakeskus Sustainable Technology Hubia Vaasassa

Wärtsilän 50 miljoonan euron investointi nopeuttaa tulevaisuuden polttoaineratkaisujen tuotantoa ja tuotekehitystä sekä uusien tuotteiden tuomista markkinoille.

10.3.2025 | Kumppaniartikkeli

Sulzerin innovatiiviset ratkaisut vedenkäsittelyyn ja pumppaamiseen

Sulzer on yksi Suomen johtavista vedenkäsittelyn ja pumppausteknologian toimijoista. Yhtiön panostukset kotimaisuuteen, kestävään kehitykseen, kokonaisratkaisuihin ja asiakaspalveluun tekevät siitä luotettavan kumppanin sekä kunnallisille että teollisille toimijoille.

Olkiluodon vuosihuollot käynnistyvät

Ensimmäisenä alkaa Olkiluoto 3:n vuosihuolto, jossa laitos valmistellaan tulevalle, pidempikestoiselle 18 kuukauden käyttöjaksolle. Suunniteltuun huoltokokonaisuuteen sisältyy noin 1700 erillistä työtä sekä 5000 työvaihetta.

30.1.2025 | Tutkimus ja koulutus

VTT:n uusi valmennusohjelma auttaa suomalaisyrityksiä puolustusteollisuuden markkinoille

VTT käynnistää maksuttoman valmennusohjelman kaksikäyttöteknologiasta. Puolustusmarkkinat kiinnostavat, mutta yritysten on vaikea tunnistaa osaamista. Siviiliteknologiakin voi soveltua puolustuskäyttöön.

Vakava työtapaturma johti korvauksiin – alihankintasopimus ei vapauttanut vastuista

Hovioikeus piti voimassa tuomiot työturvallisuusrikoksesta. Tamperelaisen jätealan yrityksen toimitusjohtaja että työnjohtaja saivat sakkotuomiot, ja yritys tuomittiin yhteisösakkoon.