https://promaintlehti.fi/cialis-hinta-pfz.html
https://promaintlehti.fi/viagra-hinta-pfz.html

Alan Uutiset | 22.7.2019

Fortum jatkaa myötätuulessa – Uniper paransi tuntuvasti osakekohtaista tulosta

Energiayhtiö on parantanut vertailukelpoista liikevoittoaan huhti-kesäkuussa viime vuoden vastaavaan ajanjaksoon nähden 52 prosenttia 232 miljoonaan euroon.

Fortum

Konsernin kokonaistulosta ovat kohentaneet tuntuvasti myös osuudet osakkuusyhtiöiden tuloksista. Kaikkiaan 461 miljoonan euron potista Uniper muodostaa suurimman osan.

Liikevaihtoaan Fortum kasvatti tammi-kesäkuussa maltillisesti viime vuoden 2 672 miljoonasta tämän alkuvuoden vuoden 2 834 miljoonaan. Vertailukelpoinen liikevoitto kasvoi 15 prosenttia viime vuoden 558 miljoonasta. Kuluvan vuoden ensimmäisellä puoliskolla liikevoittoa kertyi 640 miljoonaa euroa.

Uniperista ostettu 49 prosentin omistusosuus vaikuttaa voimakkaasti Fortumin osakekohtaiseen tulokseen, joka oli nyt 1,07 euroa (vuosi sitten 0,68), josta -0,09 euroa liittyi vertailukelpoisuuteen vaikuttaviin eriin ja 0,50 Uniperiin. Vuonna 2018 osakekohtaista tulosta paransi Hafslund Produksjon -yhtiön 10 prosentin osuudesta kirjattu 0,09 euron myyntivoitto.

Toimitusjohtaja Pekka Lundmark on tyytyväinen Fortumin alkuvuoden tuloksiin:

– Vuoden 2019 toinen neljännes oli hyvä Fortumille. Kaikkien liiketoimintasegmenttien tulos parani, rahavirta oli vahva ja keskityimme vahvistamaan tasetta edelleen. Saavutetun sähkön hinnan nousu ja vesi- ja ydinvoiman tuotantomäärien kasvu olivat Generation-segmentin tulosparannuksen tärkeimmät tekijät. Russia-segmentin tulosta puolestaan kasvattivat sähkön myyntikatteiden ja kapasiteettimaksujen nousu, Lundmark toteaa yhtiön tiedotteessa.

fiortum_H1_tunnusluja

Fortum sai toisella vuosineljänneksellä ensimmäistä kertaa osinkoa Uniperilta. 165 miljoonan euron osinko kohensi Fortumin kassavirtaa, ja 399 miljoonan euron osuus Uniperin tuloksesta paransi selvästi Fortumin nettotulosta.

– Olemme edelleen vakuuttuneita siitä, että Fortum ja Uniper voivat yhdessä johtaa Euroopan energiajärjestelmän muutosta. Työskentelemällä yhdessä pystymme paremmin vastaamaan energia-alan keskeisimpään haasteeseen, eli varmistamaan vähäpäästöisen ja kohtuuhintaisen energian saatavuuden toimitusvarmuudesta tinkimättä. Kevään aikana Uniperin kanssa käymämme keskustelut vahvistivat näkemystämme entisestään, Lundmark sanoo.

Uniperin yhtiökokouksen ja sitä ympäröineen kohun jälkeen Lundmark kertoo tavanneensa Uniperin työntekijöiden edustajia, johtoryhmän uudet jäsenet sekä hallintoneuvoston.

Fortum arvioi investointien ilman yritysostoja olevan noin 600–650 miljoonaa euroa vuonna 2019. Arvio sisältää vuosittaiset kunnossapitoinvestoinnit. Investointien odotetaan pienenevän vuonna 2020.

Sijoittajat palkitsivat Fortumin osakkeen perjantaina maltillisella, noin 3,5 prosentin kurssinousulla.

fortum_H1_tulos19

Teksti: Kimmo Kallonen

Uusimmat artikkelit

21.2.2025 | Alan Uutiset

Wärtsilä asettaa toimitusketjuillensa päästötavoitteet

Wärtsilä sitoutuu vähentämään suorien toimittajiensa kasvihuonekaasupäästöjä neljänneksellä vuoteen 2030 mennessä. 

Valmet korvaa automaatiojärjestelmän KSS Energian vesivoimalaitoksella Kouvolassa

Uusi järjestelmä korvaa vanhan, elinkaarensa päähän tulleen automaation ja parantaa merkittävästi laitoksen käyttövarmuutta.

12.2.2025 | Kumppaniartikkeli

Kestävää teollisuuden kunnossapitoa: Kustannussäästöjä ja ympäristöetuja Lubehousen luotettavuuskeskeisellä voiteluhuollolla

Lubehouse vie teollisuuden kunnossapidon uudelle tasolle luotettavuuskeskeisellä voiteluhuollolla. Ennakoivalla huoltostrategialla vältetään turhat seisokit ja ylimääräiset huoltokierrokset, samalla kun ympäristövaikutukset ja kustannukset pienenevät. Lue, kuinka RCL-menetelmä voi kehittää teollisuuden kunnossapitoa, tukea vastuullisuustavoitteita ja lisätä kilpailuetua.

EstLink 2 -sähkönsiirtoyhteyden korjaustöihin valmistaudutaan merellä

EstLink 2 -sähkönsiirtoyhteyden korjaustöiden valmistelu etenee. Seuraavien viikkojen aikana merellä tehdään korjauksen esitöitä. Yhteyden oletetaan olevan jälleen käytössä elokuun alussa.

30.1.2025 | Tutkimus ja koulutus

VTT:n uusi valmennusohjelma auttaa suomalaisyrityksiä puolustusteollisuuden markkinoille

VTT käynnistää maksuttoman valmennusohjelman kaksikäyttöteknologiasta. Puolustusmarkkinat kiinnostavat, mutta yritysten on vaikea tunnistaa osaamista. Siviiliteknologiakin voi soveltua puolustuskäyttöön.

Vakava työtapaturma johti korvauksiin – alihankintasopimus ei vapauttanut vastuista

Hovioikeus piti voimassa tuomiot työturvallisuusrikoksesta. Tamperelaisen jätealan yrityksen toimitusjohtaja että työnjohtaja saivat sakkotuomiot, ja yritys tuomittiin yhteisösakkoon.

Vesilaitosyhdistyksen Kalkkikivialkalointiopas on päivitetty ajantasalle

Päivitettyyn oppaaseen on kerätty käyttökokemuksia vedenkäsittelylaitoksilta ja uutta tietoa muun muassa kalkkikivialkaloinnin hiilijalanjälkeen, huoltovarmuuteen ja turvallisuuteen liittyen.