https://promaintlehti.fi/cialis-hinta-pfz.html
https://promaintlehti.fi/viagra-hinta-pfz.html

Alan Uutiset | 15.10.2024

Fortum valmisti biohajoavaa muovia jätteenpolton hiilidioksidista ensimmäisenä maailmassa

Carbon2x-ohjelman myötä syntynyt hiilidioksipohjaisen muovin tuotebrändi esitellään Euroopan markkinoille marraskuussa 2024. Teollisen tuotannon on arvioitu voivan alkaa vuosikymmenen lopussa.

b2fccfb801b6201a_featured

Jos biohajoava muovi päätyy luontoon, se hajoaa, eikä jätä haitallista mikromuovia ympäristöön. Kuva: Fortum

Fortum Recycling & Wasten Riihimäen laitoksella on onnistuttu valmistamaan biohajoavaa muovia jätteenpolton hiilidioksidista ensimmäisenä maailmassa.

Carbon2x-hankejohtajan Tony Rehnin mukaan hiilidioksidipohjaisen muovin valmistaminen antaa uuden, kestävän raaka-aineen muovia hyödyntävälle teollisuudelle.

– Olen erittäin ylpeä siitä, että työryhmämme on ensimmäisenä maailmassa onnistunut valmistamaan biohajoavaa muovia jätteenpolton hiilidioksidipäästöistä. Tämä läpimurto on merkittävä askel kohti kestävämpää muovinvalmistusta. Tämänkaltainen kehitystyö auttaa vähentämään riippuvaisuutta fossiilipohjaisista raaka-aineista sekä voi luoda uutta kiertotalouteen perustuvaa liiketoimintaa, Tony Rehn toteaa yhtiön tiedotteessa.

Vastaavia hiilidioksidin talteenoton kehityshankkeita on meneillään usealla teollisella alalla Suomessa ja maailmalla, mutta valtaosa niistä keskittyy synteettisten polttoaineiden valmistamiseen sekä hiilidioksidin talteenottoon ja varastointiin (CCS).

– Talteenotto ja hyödyntäminen tarjoaa myös yhden ratkaisun kasvavaan materiaalipulaan. Lisäksi hyötykäyttö edistää kiertotaloutta, Rehn lisää.

Euroopassa syntyy lähes 100 miljoonaa tonnia kierrätykseen kelpaamatonta jätettä vuosittain, josta tuotetaan energiaa polttamalla. Rehnin mukaan Carbon2x-ohjelman innovaation käyttöönotto laajemmassa mittakaavassa tarkoittaisi, että jopa 90 prosenttia ilmakehään jätteenpoltosta vapautuvasta hiilidioksidista voidaan ottaa talteen ja sitoa tuotteisiin.

Biohajoava hiilidioksidipohjainen muovi tarjoaa merkittävän vaihtoehdon markkinoille, koska sillä on samat laadulliset ominaisuudet kuin perinteisillä neitseellisillä muoveilla.

– Haluamme edistää materiaalien kiertoa kattavasti. Uskomme, että tällaisista tuotteista on syntymässä kokonaan uusi vastuullisten muovien kategoria, vaikka edelleen tarvitaan muovien mekaanista kierrätystä.

Biohajoava hiilidioksidipohjainen muovi voidaan kierrättää uudelleen siinä missä monet muutkin muovit, jolloin hiilen kierto sulkeutuu. Biohajoava muovin etuna on lisäksi se, että vaikka se päätyisi vahingossa luontoon, se hajoaa, eikä jätä haitallista mikromuovia ympäristöön.

Rehn arvioi, että nykyisellä kehitysvauhdilla jätteenpolton hiilidioksidipäästöistä valmistetun biohajoavan muovin teollinen tuotanto voi käynnistyä jo vuosikymmenen lopulla. Carbon2x-ohjelman myötä syntynyt hiilidioksipohjaisen muovin tuotebrändi esitellään Euroopan markkinoille marraskuussa 2024.

Uusimmat artikkelit

5.6.2025 | Alan Uutiset

Itämeren alueen kantaverkkoyhtiöt: yhdistetään maat tehokkaalla meriverkolla

BOGI hankkeen raportin mukaan Itämeren energiantuotantopotentiaali on noin 93 gigawattia. Turvallisuus ja suojaus ovat keskeisessä asemassa infraa rakennettaessa.

Tekoäly torjuu törmäykset – sensorijärjestelmä saa junan pysähtymään ajoissa norsunkin edessä

VTT:n kehittämää sensorijärjestelmää on testattu Intiassa. Se estää liikenneonnettomuuksia ja parantaa kaivosteollisuuden tuottavuutta.

Valmet lanseerasi DNAe-ratkaisun meriteollisuudelle

Täysin selainpohjainen merenkulun ohjausjärjestelmä integroituu saumattomasti laivojen laitteisiin.

Aalto-yliopistosta valmistuu avoimen automaation osaajia

"Oppiminen on sujunut parhaiten silloin, kun opiskelijoilla ei ole ennakko-oletuksia oikeasta tai väärästä tavasta tehdä automaatiota," tekniikan professori Valeriy Vyatkin toteaa. 

Rail Baltica -ratatyömaalla hyödynnetään suomalaista 3D-koneohjausjärjestelmää

Täysin digitalisoidussa mallipohjaisessa rakentamisessa työtä voivat tehdä yhdessä reaaliaikaisesti infrasuunnittelija, työkoneenkuljettaja, työmaapäällikkö ja projektinjohto.

Kemikaalit aiheuttavat paljon vakavia työtapaturmia – laiminlyönnit voivat johtaa rikosseuraamuksiin

”Työpaikoilla käytetään paljon vaarallisia kemikaaleja huolimattomasti. Valitettavasti monet työnantajat eivät tunnista kemiallisten tekijöiden aiheuttamaa vaaraa omalla työpaikallaan”, työsuojelutarkastaja Mikko Järvenreuna toteaa.

10.3.2025 | Kumppaniartikkeli

Sulzerin innovatiiviset ratkaisut vedenkäsittelyyn ja pumppaamiseen

Sulzer on yksi Suomen johtavista vedenkäsittelyn ja pumppausteknologian toimijoista. Yhtiön panostukset kotimaisuuteen, kestävään kehitykseen, kokonaisratkaisuihin ja asiakaspalveluun tekevät siitä luotettavan kumppanin sekä kunnallisille että teollisille toimijoille.