https://promaintlehti.fi/cialis-hinta-pfz.html
https://promaintlehti.fi/viagra-hinta-pfz.html

Alan Uutiset | 9.12.2015

Gasumille myönnettiin sertifikaatti ISO 50001 -standardin mukaisesta energianhallintajärjestelmästä

DNV GL myönsi Gasumille sertifikaatin ISO 50001-standardin mukaisesta energianhallintajärjestelmästä. Gasum-konsernissa noudatetaan yhtä sertifioitua toimintajärjestelmää, joka kattaa ISO 9001 (laatu), ISO 14001 (ympäristö), OHSAS 18001 (turvallisuus) ja nyt myös ISO 50001 (energia) -standardit.

gasum

Gasum kuuluu edelläkävijäyritysten joukkoon saatuaan sertifikaatin ISO 50001 mukaisen energianhallintajärjestelmän.

Sertifioidun ISO 50001-energianhallintajärjestelmän avulla Gasum kehittää yhtiön toimintojen, tuotteiden ja palveluiden energiatehokkuutta. Järjestelmä myös tukee yhtiön toimia, joilla entisestään lievennetään ja ehkäistään toiminnan haitallisia ympäristövaikutuksia, nostetaan energiatehokkuus keskeiseksi liiketoimintakysymykseksi sekä viestitään sidosryhmille vastuullisuudesta energia- ja ympäristöasioissa.

Sertifioitu ISO 50001 -järjestelmä arvioidaan sekä sisäisesti että ulkopuolisen osapuolen toimesta vuosittain.  

”Tämä on yhtiöllemme iso askel saada energianhallintajärjestelmä käyttöömme. Olemme tehneet kovasti työtä jo monien vuosien ajan kehittääksemme toimintamme systemaattista energiatehokkuuden mittaamista ja seurantaa. Sertifikaatin myöntäminen on hyvä osoitus siitä, että olemme onnistuneet kehitystyössämme tehostamalla omaa energian käyttöä ja sitä myötä myös edistämme kestävää kehitystä.” kertoo Gasumin HSEQ-päällikkö Aki Huomo

Gasum kuuluu edelläkävijäyritysten joukkoon saatuaan sertifikaatin ISO 50001 mukaisen energianhallintajärjestelmän. Myönnetty sertifikaatti on tunnustus systemaattisesta energiatehokkuustyöstä ja sen laadukkaasta kehittämisestä. Se tukee yhtiön strategiaa toimittaa puhtaampaa energiaa tehokkailla kaasuratkaisuilla.

www.gasum.fi

Uusimmat artikkelit

Olkiluodon vuosihuollot on tehty - löytyi myös kehitettävää

Olkiluodon vuosihuollot ovat tämän vuoden osalta ohi. Ne päättyivät 24. kesäkuuta kello 22.06, kun Olkiluoto 2 -laitosyksikkö kytkettiin valtakunnan verkkoon.

25.6.2025 | Alan Uutiset

Konwell osti Energytech Finlandin

Konwell tarjoaa teollisuuden höyry- ja energiakaasujärjestelmien palveluita sekä tuote- ja järjestelmäratkaisuja. Energytech Finland on erikoistunut teollisuuden energiajärjestelmien toimituksiin, valvontaan, huoltoon ja asennuksiin.

Työturvallisuusrikoksesta ja ympäristön törkeästä turmelemisesta ehdollista vankeutta

Etelä-Pohjanmaan käräjäoikeus tuomitsi kauhavalaisen yrityksen törkeästä ympäristön turmelemisesta ja työturvallisuusrikoksesta yhteisösakkoon ja rikoshyödyn menettämiseen. Laiminlyönnit paljastuivat työsuojelutarkastuksessa.

HSY uusi laitos jalostaa biojätteen lannoitteeksi pelloille

Biojätteen käsittelyssä siirrytään tehokkaampaan tapaan hyödyntää pääkaupunkiseudulla ja Kirkkonummella kerättyä biojätettä.

Aalto-yliopistosta valmistuu avoimen automaation osaajia

"Oppiminen on sujunut parhaiten silloin, kun opiskelijoilla ei ole ennakko-oletuksia oikeasta tai väärästä tavasta tehdä automaatiota," tekniikan professori Valeriy Vyatkin toteaa. 

Rail Baltica -ratatyömaalla hyödynnetään suomalaista 3D-koneohjausjärjestelmää

Täysin digitalisoidussa mallipohjaisessa rakentamisessa työtä voivat tehdä yhdessä reaaliaikaisesti infrasuunnittelija, työkoneenkuljettaja, työmaapäällikkö ja projektinjohto.

10.3.2025 | Kumppaniartikkeli

Sulzerin innovatiiviset ratkaisut vedenkäsittelyyn ja pumppaamiseen

Sulzer on yksi Suomen johtavista vedenkäsittelyn ja pumppausteknologian toimijoista. Yhtiön panostukset kotimaisuuteen, kestävään kehitykseen, kokonaisratkaisuihin ja asiakaspalveluun tekevät siitä luotettavan kumppanin sekä kunnallisille että teollisille toimijoille.