https://promaintlehti.fi/cialis-hinta-pfz.html
https://promaintlehti.fi/viagra-hinta-pfz.html

Alan Uutiset | 6.6.2016

Grundfos Pumput on myynyt Turun, Tampereen ja Lappeenrannan huoltoliiketoiminnan

Oy Grundfos Pumput Ab on myynyt Turun, Tampereen ja Lappeenrannan huoltoliiketoiminnan, ja liiketoimien luovutuspäivä on 1.6.2016. Turun huoltotoiminta on myyty puolestaan Euran Teollisuushuolto Oy:lle ja Tampereen huoltotoiminta on myyty PumTek Oy:lle.

Grundfors kertoo, että sekä Euran Teollisuushuolto että PumTek ovat isoja ja hyvinvoivia yrityksiä, jotka ovat toimineet alalla jo pitkään. Lappeenrannan huoltotoiminta on myyty vasta perustetulle Pumppuhuolto Savolainen Oy:lle, jonka osakkaana toimii Grundfosin entinen työntekijä Joonas Savolainen.  

Oy Grundfos Pumput Ab on myynyt Turun palvelupisteen harjoittaman huoltoliiketoiminnan Euran Teollisuushuolto Oy:lle. Yhtiön mukaan huoltoliiketoiminnan myymisellä halutaan jatkossakin tarjota Grundfos Pumppujen asiakkaille joustavaa ja laadukasta huoltopalvelua Lounais-Suomen alueella.

Kauppaan sisältyi nykyisen Grundfos Pumppujen Turun toimipisteen huoltoverstaan kalusto työkaluineen. Turun toimipisteen huoltoasentajat siirtyivät Euran Teollisuushuollon palvelukseen vanhoina työntekijöinä. Euran Teollisuushuolto laajentaa toimintaansa nykyiseen Grundfosin Turun toimipisteeseen, osoitteessa Harmokatu 5.

Euran Teollisuushuolto Oy on vuonna 2006 perustettu yritys, joka tarjoaa asennusta, huoltoa ja kunnossapitoa teollisuudelle ja voimaloille. Liiketoimintakaupan myötä Euran Teollisuushuolto saa tukevan aseman kuntien vesilaitosasiakkaiden parissa. Harmokadun toimipisteen avulla Euran Teollisuushuolto voi laajentaa nykyistä olemassa olevaa liiketoimintaansa Lounais-Suomen alueella, yhtiö kertoo lehdistötiedotteessa.  

Grundfos Pumppujen Lounais-Suomen talo-, kunnallistekninen ja teollisuusmyynti jatkuu muuttumattomana Turun Harmokadun toimitilassa.

Lisätietoa Grunfosista ja Euran Teollisuushuolto Oy:stä:

www.grundfos.fi

www.eth.fi

 

Uusimmat artikkelit

12.6.2025 | Alan Uutiset

Teollisuuden investoinnit laskevat tänä vuonna – T&K-toiminta kääntyy pieneen kasvuun

EK:n tuoren investointikysely ennustaa teollisuusinvestointien supistuvan kuluvana vuonna vajaalla kahdella prosentilla. "Ilahduttavaa on kuitenkin tutkimus- ja kehitysinvestointien kääntyminen pieneen kasvuun", sanoo pääekonomisti Penna Urrila.

HSY uusi laitos jalostaa biojätteen lannoitteeksi pelloille

Biojätteen käsittelyssä siirrytään tehokkaampaan tapaan hyödyntää pääkaupunkiseudulla ja Kirkkonummella kerättyä biojätettä.

Tekoäly torjuu törmäykset – sensorijärjestelmä saa junan pysähtymään ajoissa norsunkin edessä

VTT:n kehittämää sensorijärjestelmää on testattu Intiassa. Se estää liikenneonnettomuuksia ja parantaa kaivosteollisuuden tuottavuutta.

Aalto-yliopistosta valmistuu avoimen automaation osaajia

"Oppiminen on sujunut parhaiten silloin, kun opiskelijoilla ei ole ennakko-oletuksia oikeasta tai väärästä tavasta tehdä automaatiota," tekniikan professori Valeriy Vyatkin toteaa. 

Rail Baltica -ratatyömaalla hyödynnetään suomalaista 3D-koneohjausjärjestelmää

Täysin digitalisoidussa mallipohjaisessa rakentamisessa työtä voivat tehdä yhdessä reaaliaikaisesti infrasuunnittelija, työkoneenkuljettaja, työmaapäällikkö ja projektinjohto.

Kemikaalit aiheuttavat paljon vakavia työtapaturmia – laiminlyönnit voivat johtaa rikosseuraamuksiin

”Työpaikoilla käytetään paljon vaarallisia kemikaaleja huolimattomasti. Valitettavasti monet työnantajat eivät tunnista kemiallisten tekijöiden aiheuttamaa vaaraa omalla työpaikallaan”, työsuojelutarkastaja Mikko Järvenreuna toteaa.

10.3.2025 | Kumppaniartikkeli

Sulzerin innovatiiviset ratkaisut vedenkäsittelyyn ja pumppaamiseen

Sulzer on yksi Suomen johtavista vedenkäsittelyn ja pumppausteknologian toimijoista. Yhtiön panostukset kotimaisuuteen, kestävään kehitykseen, kokonaisratkaisuihin ja asiakaspalveluun tekevät siitä luotettavan kumppanin sekä kunnallisille että teollisille toimijoille.