https://promaintlehti.fi/cialis-hinta-pfz.html
https://promaintlehti.fi/viagra-hinta-pfz.html

Alan Uutiset | 20.9.2023

Hans Sohlströmistä Stora Enson toimitusjohtaja

“Stora Ensolla on erinomainen tarkoitus, arvot ja historia sekä vahva perusta, monia kasvumahdollisuuksia ja vankkaa osaamista. Näiden päälle on hyvä rakentaa tulevaisuutta”, Sohlström toteaa.

801dedacb7f584cb_800x800ar

Hans Sohlströmillä on yli 30 vuoden kokemus yritysjohdosta, joista 10 vuotta on ollut toimitusjohtajan tehtäviä pääosin metsäteollisuuden ja uusiutuvien materiaalien toimialoilla.

Stora Enso Oyj:n hallitus on nimittänyt diplomi-insinööri ja kauppatieteiden maisteri Hans Sohlströmin (58) yhtiön toimitusjohtajaksi 18.9. alkaen. Hän on Stora Enson hallituksen jäsen ja jättää hallitustehtävänsä välittömästi. Stora Enson hallituksessa on tämän jälkeen kahdeksan jäsentä.

Hans Sohlströmillä on yli 30 vuoden kokemus yritysjohdosta, joista 10 vuotta on ollut toimitusjohtajan tehtäviä pääosin metsäteollisuuden ja uusiutuvien materiaalien toimialoilla. Hän on viimeksi johtanut mm. Ahlströmiä, Ahlström Capitalia ja Rettigiä. Aiemmin hän toimi 20 vuoden ajan lukuisissa johtotehtävissä UPM-Kymmenessä, mm. tehtaanjohtajana, tulosyksikön johtajana sekä kahdeksan vuotta yhtiön johtajiston jäsenenä vastuullaan markkinointi, uudet liiketoiminnot, biopolttoaineet, yhteiskuntasuhteet ja konsernikehitys.

– Hans Sohlström on osoittanut aiemmissa tehtävissään vahvaa liiketoimintaosaamista sekä erinomaisia johtamiskykyjä. Hänellä on mittava kokemus metsäteollisuudesta ja vahva näkemys Stora Ensosta yli kahden vuoden hallitustyöskentelyn seurauksena. Stora Enson hallituksen mielestä Hans Sohlström on oikea henkilö johtamaan yhtiötä haastavassa toimintaympäristössä kohti asetettuja pitkän tähtäimen tulostavoitteita, sanoo Stora Enson hallituksen puheenjohtaja Kari Jordan.

– Kiitän Stora Enson hallitusta luottamuksesta. Stora Ensolla on erinomainen tarkoitus, arvot ja historia sekä vahva perusta, monia kasvumahdollisuuksia ja vankkaa osaamista. Näiden päälle on hyvä rakentaa tulevaisuutta. Odotan innolla mahdollisuutta tehdä töitä uusien kollegojen kanssa tavoitteenamme tuloskäänne, omistaja-arvon kasvattaminen ja uusiutuvien materiaalien yhtiön tarkoituksen todentaminen, uusi toimitusjohtaja Hans Sohlström sanoo.

Annica Bresky jättää Stora Enson toimitusjohtajan tehtävän ja etsii uusia haasteita yhtiön ulkopuolelta.

– Koko hallituksen puolesta kiitän vilpittömästi Annica Breskyä hänen saavutuksistaan ja johtajuudestaan kuluneen neljän vuoden aikana. Hänen johdollaan Stora Enso on tehnyt merkittäviä rakenteellisia muutoksia vahvistaakseen pitkän aikavälin kilpailukykyään strategiansa mukaisesti. Toivotamme hänelle parhainta menestystä hänen tulevissa haasteissaan, hallituksen puheenjohtaja Kari Jordan sanoo.

Uusimmat artikkelit

Olkiluodon vuosihuollot on tehty - löytyi myös kehitettävää

Olkiluodon vuosihuollot ovat tämän vuoden osalta ohi. Ne päättyivät 24. kesäkuuta kello 22.06, kun Olkiluoto 2 -laitosyksikkö kytkettiin valtakunnan verkkoon.

25.6.2025 | Alan Uutiset

Konwell osti Energytech Finlandin

Konwell tarjoaa teollisuuden höyry- ja energiakaasujärjestelmien palveluita sekä tuote- ja järjestelmäratkaisuja. Energytech Finland on erikoistunut teollisuuden energiajärjestelmien toimituksiin, valvontaan, huoltoon ja asennuksiin.

Työturvallisuusrikoksesta ja ympäristön törkeästä turmelemisesta ehdollista vankeutta

Etelä-Pohjanmaan käräjäoikeus tuomitsi kauhavalaisen yrityksen törkeästä ympäristön turmelemisesta ja työturvallisuusrikoksesta yhteisösakkoon ja rikoshyödyn menettämiseen. Laiminlyönnit paljastuivat työsuojelutarkastuksessa.

HSY uusi laitos jalostaa biojätteen lannoitteeksi pelloille

Biojätteen käsittelyssä siirrytään tehokkaampaan tapaan hyödyntää pääkaupunkiseudulla ja Kirkkonummella kerättyä biojätettä.

Aalto-yliopistosta valmistuu avoimen automaation osaajia

"Oppiminen on sujunut parhaiten silloin, kun opiskelijoilla ei ole ennakko-oletuksia oikeasta tai väärästä tavasta tehdä automaatiota," tekniikan professori Valeriy Vyatkin toteaa. 

Rail Baltica -ratatyömaalla hyödynnetään suomalaista 3D-koneohjausjärjestelmää

Täysin digitalisoidussa mallipohjaisessa rakentamisessa työtä voivat tehdä yhdessä reaaliaikaisesti infrasuunnittelija, työkoneenkuljettaja, työmaapäällikkö ja projektinjohto.

10.3.2025 | Kumppaniartikkeli

Sulzerin innovatiiviset ratkaisut vedenkäsittelyyn ja pumppaamiseen

Sulzer on yksi Suomen johtavista vedenkäsittelyn ja pumppausteknologian toimijoista. Yhtiön panostukset kotimaisuuteen, kestävään kehitykseen, kokonaisratkaisuihin ja asiakaspalveluun tekevät siitä luotettavan kumppanin sekä kunnallisille että teollisille toimijoille.