https://promaintlehti.fi/cialis-hinta-pfz.html
https://promaintlehti.fi/viagra-hinta-pfz.html

Alan Uutiset | 31.10.2016

KPA Unicon ja Oulun Seudun Sähkö solmivat käyttö- ja kunnossapitopalveluiden yhteistyösopimuksen

Sopimuksen tavoitteena on yhteistyö, jolla lisätään kaukolämpölaitosten käyttö- ja kunnossapitotoiminnan tehokkuutta ja laatua. Sopimuksen osana Oulun Seudun Sähkön kuusi lämpölaitosasentajaa siirtyvät niin sanottuina vanhoina työntekijöinä KPA Uniconin palvelukseen.

KPA

Uudessa toimintamallissa kaukolämpölaitosten paikallisvalvontaan yhdistetään etävalvonnan tuomat mahdollisuudet prosessien valvonnassa ja päivystyksessä. Yhteistyö mahdollistaa monipuolisten resurssien varmistamisen ja jatkuvuuden. KPA Uniconilla on lämpölaitoksiin myös vahva teknologiaosaaminen ja hankintaverkosto.

Monivuotinen palvelusopimus pitää sisällään Oulun Seudun Sähkön omistamien lämpölaitosten käytön 24/7, ennakkohuollon ja vuosihuollot sekä vikakorjaukset. KPA Uniconin vastuulla on kehittää lämpölaitosten toimintaa ja teknologiaa, minkä ansiosta varmistetaan hyvä käytettävyys, tavoitellaan lisätehoja ja korkeampaa hyötysuhdetta. Asiakkaisiin ja kaukolämpöverkkoon liittyvät toiminnot Oulun Seudun Sähkö hoitaa jatkossakin itse.

- Haemme tällä sopimuksella ratkaisua, jossa osaava kumppani pystyy takaamaan meille toiminnan kehittämisen ja reagoinnin kausivaihteluihin. Tämä mahdollistaa meille kustannussäästöt ja osaamisen varmistamisen muuttuviin tilanteisiin. KPA Unicon teknologiaosaajana pystyy varmistamaan, että saamme lämpölaitoksistamme parhaat tehot irti”, kertoo Oulun Seudun Sähkön toimitusjohtaja Risto Kantola.

- Pystymme teknologiaosaajana ja laitosten käytön asiantuntijana takamaan Oulun Seudun Sähkölle investointien tehokkaamman hyödyntämisen. Lisäksi tarjoamme meille siirtyville ammattilaisille paikan kehittää osaamistaan edelleen ja varmasti mielenkiintoisia urapolkuja kotimaassa ja ulkomailla, kertoo puolestaan KPA Uniconin palveluliiketoiminnan johtaja Jukka Pennanen.

Oulun Seudun Sähkö

Oulun Seudun Sähkö on kahdeksassa Oulun ympäristökunnassa toimiva energia-alan yritys, joka tarjoaa toiminta-alueensa asiakkaille sähköenergian myynti- ja siirtopalveluja sekä kaukolämpöpalveluja. Yrityksellä on myös omaa sähköntuotantoa. Yrityksen palveluksessa on 33 henkilöä.

https://oulunseudunsahko.fi/

 

KPA Unicon

KPA Unicon on suomalainen energiateknologiaa toimittava yritys, joka on erikoistunut kattilalaitos ja voimalaitosprojekteihin ja laitosten elinkaaripalveluihin. KPA Uniconin ratkaisut hyödyntävät niin biopolttoaineita kuin fossiilisiakin polttoaineita tehokkaasti. Yritys työllistää noin 255 henkilöä jasen päätoimipaikat sijaitsevat Pieksämäellä ja Kiuruvedellä.

http://kpaunicon.fi

Uusimmat artikkelit

Olkiluoto 2 palaa sähköntuotantoon vasta toukokuussa

Olkiluoto 2 -laitosyksikön sähköntuotanto keskeytettiin tiistaina 15. huhtikuuta turbiinilaitoksen generaattorilla havaitun kosteuden nousun vuoksi. OL2:n generaattorin roottori vaihdetaan vararoottoriin.

10.4.2025 | Alan Uutiset

VTT ja LUT-yliopisto löysivät keinoja jalostaa metsäteollisuuden hiilidioksidipäästöt muovin raaka-aineeksi

Forest CUMP -tutkimusprojektissa selvitettiin, miten metsäteollisuudesta ja jätteenpoltosta syntyvää biopohjaista hiilidioksidia otetaan talteen ja muunnetaan korkean jalostusasteen tuotteiksi, kuten muovien raaka-aineiksi eteeniksi ja propeeniksi.

Wärtsilä laajentaa teknologiakeskus Sustainable Technology Hubia Vaasassa

Wärtsilän 50 miljoonan euron investointi nopeuttaa tulevaisuuden polttoaineratkaisujen tuotantoa ja tuotekehitystä sekä uusien tuotteiden tuomista markkinoille.

10.3.2025 | Kumppaniartikkeli

Sulzerin innovatiiviset ratkaisut vedenkäsittelyyn ja pumppaamiseen

Sulzer on yksi Suomen johtavista vedenkäsittelyn ja pumppausteknologian toimijoista. Yhtiön panostukset kotimaisuuteen, kestävään kehitykseen, kokonaisratkaisuihin ja asiakaspalveluun tekevät siitä luotettavan kumppanin sekä kunnallisille että teollisille toimijoille.

Olkiluodon vuosihuollot käynnistyvät

Ensimmäisenä alkaa Olkiluoto 3:n vuosihuolto, jossa laitos valmistellaan tulevalle, pidempikestoiselle 18 kuukauden käyttöjaksolle. Suunniteltuun huoltokokonaisuuteen sisältyy noin 1700 erillistä työtä sekä 5000 työvaihetta.

30.1.2025 | Tutkimus ja koulutus

VTT:n uusi valmennusohjelma auttaa suomalaisyrityksiä puolustusteollisuuden markkinoille

VTT käynnistää maksuttoman valmennusohjelman kaksikäyttöteknologiasta. Puolustusmarkkinat kiinnostavat, mutta yritysten on vaikea tunnistaa osaamista. Siviiliteknologiakin voi soveltua puolustuskäyttöön.

Vakava työtapaturma johti korvauksiin – alihankintasopimus ei vapauttanut vastuista

Hovioikeus piti voimassa tuomiot työturvallisuusrikoksesta. Tamperelaisen jätealan yrityksen toimitusjohtaja että työnjohtaja saivat sakkotuomiot, ja yritys tuomittiin yhteisösakkoon.