https://promaintlehti.fi/cialis-hinta-pfz.html
https://promaintlehti.fi/viagra-hinta-pfz.html

Alan Uutiset | 11.8.2022

Kaivosteollisuusala koolle 25.−27.10.2022 FinnMateria-ammattimessuille

FinnMateria, Pohjoismaiden johtavat kaivosteollisuuden, metallinjalostuksen, kiviainesteollisuuden, kiertotalouden ja maarakentamisen erikoismessut, järjestetään 25.−27.10.2022 Paviljongissa. ”Ammattimessuja odotetaan innolla, ja FinnMateria on lähes loppuunmyyty”, sanoo FinnMateria-messumyynnistä vastaava myyntipäällikkö Hannu Mennala Jyväskylän Messuilta.

Finnmateria-9768

Kuva: Anne Kalliola

FinnMateria on kaivosteollisuusalalle ja koko vuoriklusterille suunnattu ammattitapahtuma, joka kerää alan yritykset, vaikuttajat, päättäjät ja asiantuntijat verkostoitumaan oman alan erityismessuille. FinnMateria järjestetään kahdeksatta kertaa ja tänä vuonna messujen teemana on Vastuullinen muuttuva maailma.

− Vastuullinen muuttuva maailma on teema, joka koskettaa kaikkia FinnMateria 2022 -messuille osallistuvia organisaatioita. Esimerkiksi kaivosteollisuudessa vastuullisuuteen on panostettu jo useita vuosia. Alalle perustettiin kuusi vuotta sitten Kestävän kaivostoiminnan verkosto. Messuilla organisaatiot voivat vaihtaa vinkkejä ja kokemuksiaan vastuullisuuden edistämisestä, sanoo FinnMateria 2022 yhteistyökumppaneihin kuuluva Pekka Suomela Kaivosteollisuus ry:stä.

Messuilla tehdään kauppaa, verkostoidutaan ja päivitetään ammattiosaamista

FinnMateria on arvostettu ammattitapahtuma, joka järjestetään kahden vuoden välein Jyväskylässä, Paviljongissa. Koronarajoitusten takia vuoden 2020 messut jouduttiin jättämään väliin.

− FinnMateria-messuja on odotettu jo neljä vuotta, ja tänä syksynä ne päästään vihdoin järjestämään, iloitsee myyntipäällikkö Hannu Mennala Jyväskylän Messuilta.

Hän kertoo, että ammattimessuille ja henkilökohtaiselle tapaamiselle on selvästi kysyntää, ja messutilojen näytteilleasettajapaikat on myyty lähes loppuun. Kartoitusten mukaan messuja odotetaan innolla myös kävijöiden suunnalla. Messu- ja tapahtumajärjestäjät ry:n keväällä 2022 teettämän tutkimuksen mukaan 86 prosenttia Jyväskylän Messujen tapahtumakävijöistä aikoo lähteä messuilemaan heti, kun tapahtumia järjestetään tai tarjonnassa on itselle kiinnostavat messut.

− Messuille tullaan solmimaan liikesuhteita, tekemään kauppaa ja luomaan luottamusta tulevalle yhteistyölle. Live-verkostoitumisen tarve ei ole vähentynyt, vaan kasvokkain kohtaamiset ovat edelleenkin paras perusta bisnekselle. Messujen ylivoimaisena etuna on se, että messuilla voi tutustua helposti muutaman päivän aikana satoihin asiakkaisiin ja yhteistyökumppaneihin, Mennala sanoo.

Messuilla saa myös kätevästi läpileikkauksen alan uusimmista tuote- ja palveluinnovaatiosta sekä vinkkejä alan trendeistä ja tulevista muutoksista.

−  Oman ammattiosaamisen ylläpito on tänä päivänä tärkeää kaikilla aloilla. Messuilla pääsee osallistumaan kymmeniin ajankohtaisluentoihin sekä keskustelemaan alaan liittyvistä teemoista. Näin saa myös ideoita ja inspiraatiota oman työhön ja mahdolliseen lisäkouluttautumiseen, Mennala lisää.

Uusimmat artikkelit

Olkiluoto 2 palaa sähköntuotantoon vasta toukokuussa

Olkiluoto 2 -laitosyksikön sähköntuotanto keskeytettiin tiistaina 15. huhtikuuta turbiinilaitoksen generaattorilla havaitun kosteuden nousun vuoksi. OL2:n generaattorin roottori vaihdetaan vararoottoriin.

10.4.2025 | Alan Uutiset

VTT ja LUT-yliopisto löysivät keinoja jalostaa metsäteollisuuden hiilidioksidipäästöt muovin raaka-aineeksi

Forest CUMP -tutkimusprojektissa selvitettiin, miten metsäteollisuudesta ja jätteenpoltosta syntyvää biopohjaista hiilidioksidia otetaan talteen ja muunnetaan korkean jalostusasteen tuotteiksi, kuten muovien raaka-aineiksi eteeniksi ja propeeniksi.

Wärtsilä laajentaa teknologiakeskus Sustainable Technology Hubia Vaasassa

Wärtsilän 50 miljoonan euron investointi nopeuttaa tulevaisuuden polttoaineratkaisujen tuotantoa ja tuotekehitystä sekä uusien tuotteiden tuomista markkinoille.

10.3.2025 | Kumppaniartikkeli

Sulzerin innovatiiviset ratkaisut vedenkäsittelyyn ja pumppaamiseen

Sulzer on yksi Suomen johtavista vedenkäsittelyn ja pumppausteknologian toimijoista. Yhtiön panostukset kotimaisuuteen, kestävään kehitykseen, kokonaisratkaisuihin ja asiakaspalveluun tekevät siitä luotettavan kumppanin sekä kunnallisille että teollisille toimijoille.

Olkiluodon vuosihuollot käynnistyvät

Ensimmäisenä alkaa Olkiluoto 3:n vuosihuolto, jossa laitos valmistellaan tulevalle, pidempikestoiselle 18 kuukauden käyttöjaksolle. Suunniteltuun huoltokokonaisuuteen sisältyy noin 1700 erillistä työtä sekä 5000 työvaihetta.

30.1.2025 | Tutkimus ja koulutus

VTT:n uusi valmennusohjelma auttaa suomalaisyrityksiä puolustusteollisuuden markkinoille

VTT käynnistää maksuttoman valmennusohjelman kaksikäyttöteknologiasta. Puolustusmarkkinat kiinnostavat, mutta yritysten on vaikea tunnistaa osaamista. Siviiliteknologiakin voi soveltua puolustuskäyttöön.

Vakava työtapaturma johti korvauksiin – alihankintasopimus ei vapauttanut vastuista

Hovioikeus piti voimassa tuomiot työturvallisuusrikoksesta. Tamperelaisen jätealan yrityksen toimitusjohtaja että työnjohtaja saivat sakkotuomiot, ja yritys tuomittiin yhteisösakkoon.