https://promaintlehti.fi/cialis-hinta-pfz.html
https://promaintlehti.fi/viagra-hinta-pfz.html

Alan Uutiset | 4.5.2017

Kaukojäähdytyksessä ennätysmyynti viime vuonna

Kaukojäähdytyksen myynti kääntyi taas kasvuun vuonna 2016 edellisvuoden kylmästä kesästä johtuneen lievän notkahduksen jälkeen. Jäähdytysenergiaa myytiin ennätykselliset 205 000 MWh toimisto- ja liiketilojen sekä asuntojen viilentämiseen. Myynti kasvoi 13 prosenttia vuoteen 2015 verrattuna, mutta edelliseen ennätysvuoteenkin 2014 verrattuna runsaat 7 prosenttia. 

kauko

Viidessä vuodessa (2011 – 2016) kaukojäähdytyksen myynti on lisääntynyt 63 prosenttia, lisää Energiateollisuus ry. Myös kaukojäähdytysasiakkaiden lukumäärä on kasvanut tasaisesti viime vuosina. Vuoteen 2015 verrattuna kasvua oli viime vuonna 11 prosenttia, ja kun verrataan viiden vuoden takaiseen asiakasmäärään, kasvua kertyy 82 prosenttia. Asiakkaita oli viime vuoden lopussa lähes 500, joista lähes 70 prosenttia Helsingissä. Asiakkaina ei ole pelkästään toimisto- ja liikekiinteistöjä, vaan myös yhä useampi koti viilennetään kaukojäähdytyksellä.

Lämpöpumput ja vapaajäähdytys ovat merkittävimpiä kaukojäähdytyksen tuotantomuotoja, niiden osuus on yli 90 prosenttia tuotetusta energiasta. Lämpöpumpuilla tuotettava jäähdytys on kasvanut tasaisesti ja vuonna 2016 kasvua kertyi edellisvuoteen verrattuna 20 prosenttia. Vapaajäähdytyksen tuotantoteho puolestaan kasvoi vuoden 2016 lopulla 37 prosenttia, minkä aiheuttama muutos tuotantorakenteeseen tullee näkyviin vuotta 2017 tarkasteltaessa.

Lämpöpumput ja vapaajäähdytys hyödyntävät uusiutuvaa, ympäristön energiaa. Vapaajäähdytyksen energianlähteitä ovat esimerkiksi vesistöt ja kylmänä vuodenaikana ulkoilma.
 

Tästä kaukojäähdytyksen tilastoon

Uusimmat artikkelit

Olkiluoto 2 palaa sähköntuotantoon vasta toukokuussa

Olkiluoto 2 -laitosyksikön sähköntuotanto keskeytettiin tiistaina 15. huhtikuuta turbiinilaitoksen generaattorilla havaitun kosteuden nousun vuoksi. OL2:n generaattorin roottori vaihdetaan vararoottoriin.

10.4.2025 | Alan Uutiset

VTT ja LUT-yliopisto löysivät keinoja jalostaa metsäteollisuuden hiilidioksidipäästöt muovin raaka-aineeksi

Forest CUMP -tutkimusprojektissa selvitettiin, miten metsäteollisuudesta ja jätteenpoltosta syntyvää biopohjaista hiilidioksidia otetaan talteen ja muunnetaan korkean jalostusasteen tuotteiksi, kuten muovien raaka-aineiksi eteeniksi ja propeeniksi.

Wärtsilä laajentaa teknologiakeskus Sustainable Technology Hubia Vaasassa

Wärtsilän 50 miljoonan euron investointi nopeuttaa tulevaisuuden polttoaineratkaisujen tuotantoa ja tuotekehitystä sekä uusien tuotteiden tuomista markkinoille.

10.3.2025 | Kumppaniartikkeli

Sulzerin innovatiiviset ratkaisut vedenkäsittelyyn ja pumppaamiseen

Sulzer on yksi Suomen johtavista vedenkäsittelyn ja pumppausteknologian toimijoista. Yhtiön panostukset kotimaisuuteen, kestävään kehitykseen, kokonaisratkaisuihin ja asiakaspalveluun tekevät siitä luotettavan kumppanin sekä kunnallisille että teollisille toimijoille.

Olkiluodon vuosihuollot käynnistyvät

Ensimmäisenä alkaa Olkiluoto 3:n vuosihuolto, jossa laitos valmistellaan tulevalle, pidempikestoiselle 18 kuukauden käyttöjaksolle. Suunniteltuun huoltokokonaisuuteen sisältyy noin 1700 erillistä työtä sekä 5000 työvaihetta.

30.1.2025 | Tutkimus ja koulutus

VTT:n uusi valmennusohjelma auttaa suomalaisyrityksiä puolustusteollisuuden markkinoille

VTT käynnistää maksuttoman valmennusohjelman kaksikäyttöteknologiasta. Puolustusmarkkinat kiinnostavat, mutta yritysten on vaikea tunnistaa osaamista. Siviiliteknologiakin voi soveltua puolustuskäyttöön.

Vakava työtapaturma johti korvauksiin – alihankintasopimus ei vapauttanut vastuista

Hovioikeus piti voimassa tuomiot työturvallisuusrikoksesta. Tamperelaisen jätealan yrityksen toimitusjohtaja että työnjohtaja saivat sakkotuomiot, ja yritys tuomittiin yhteisösakkoon.