https://promaintlehti.fi/cialis-hinta-pfz.html
https://promaintlehti.fi/viagra-hinta-pfz.html

Alan Uutiset | 7.3.2016

Oppia luotettavuus­analyysiin alan konkarilta

AEL järjestää Oulussa 25. - 26.5.2016 RAM- eli luotettavuusanalyysin perusteita käsittelevän seminaarin, jonka puhujana toimii isobritannialainen alan asiantuntija Cris Whetton. Tilaisuus on suunnattu erityisesti kunnossapidon ja tuotannon vastuutehtävissä toimiville asiantuntijoille sekä luotettavuus-, kehitys- ja kunnossapitoinsinööreille.

Laitoksen tuotantokyvyn ylläpito ja kunnossapidon kehittäminen edellyttävät perustietoja RAM (Reliability, Availability and Maintainability)- eli luotettavuustekniikasta. Seminaarin jälkeen osallistujat osaavat laskea yksittäisten komponenttien ja yksinkertaisten järjestelmien luotettavuussuureita sekä muodostaa järjestelmän vika- ja tapahtumapuut sekä pystyvät käyttämään saatuja tuloksia käyttövarmuuden kehittämiseen.

kuva4

Whetton on kouluttanut yli 20 vuoden ajan Sheffieldin yliopistossa RAM- eli luotettavuustekniikkaa.

Seminaarin puhuja, RAM- ja turvallisuusinsinöörialan asiantuntija Whetton on pitänyt yli 20 vuoden ajan Sheffieldin yliopiston maisteritason opiskelijoille kurssia aiheesta Reliability, Availability and Maintainability. Hän on myös luonut pitkän uran kuljetus-, ilmailu- ja prosessiteollisuuden alojen yrityksissä niin Isossa-Britanniassa, Ranskassa, Yhdysvalloissa kuin Suomessakin. Vuonna 1989 Whetton perusti oman konsultointiyrityksen ility Engineering Oy:n Tampereelle. Lisäksi Whetton on toiminut lähes 10 vuoden ajan Hazards Intelligence -lehden päätoimittajana sekä kustantajana ja työstää parhaillaan uutta kirjaansa RAM for Process and General Engineering.

AEL:n seminaari on osa Pohjoinen Teollisuus 2016 -tapahtumakokonaisuutta. Tilaisuus kokoaa Ouluun saman katon alle alueen teollisuuden päättäjät ja henkilöstön. Paikalla ovat niin kaivos-, teräs- ja metsäteollisuuden kuin kemian- ja elintarviketeollisuuden, konepajojen, energiantuotannon ja muiden toimialojen ammattilaiset.

Uusimmat artikkelit

11.9.2025 | Alan Uutiset

EU vertaili datakeskukset: Suomi ykkösenä kestävyydessä

Suomi sijoittuu selvästi EU:n huipulle datakeskusten kestävyydessä mitattuna useilla eri mittareilla.

Metsä Group testaa hiilidioksidin talteenottoa

Biopohjainen hiilidioksidi on sellutehtaiden toistaiseksi lähes kokonaan hyödyntämätön sivuvirta. Pilotti on käynnissä Raumalla. 

Valmet ja Helen solmivat pitkäaikaisen huoltosopimuksen Salmisaaren uuden puupellettikattilan käytön tueksi

Palvelusopimus sisältää ennakoivan kunnossapidon ja prosessituen palveluja, ja sillä turvataan laitoksen pitkäaikainen toimintavarmuus, turvallisuus ja optimaalinen suorituskyky.

Työturvallisuusrikoksesta ja ympäristön törkeästä turmelemisesta ehdollista vankeutta

Etelä-Pohjanmaan käräjäoikeus tuomitsi kauhavalaisen yrityksen törkeästä ympäristön turmelemisesta ja työturvallisuusrikoksesta yhteisösakkoon ja rikoshyödyn menettämiseen. Laiminlyönnit paljastuivat työsuojelutarkastuksessa.

Aalto-yliopistosta valmistuu avoimen automaation osaajia

"Oppiminen on sujunut parhaiten silloin, kun opiskelijoilla ei ole ennakko-oletuksia oikeasta tai väärästä tavasta tehdä automaatiota," tekniikan professori Valeriy Vyatkin toteaa. 

Rail Baltica -ratatyömaalla hyödynnetään suomalaista 3D-koneohjausjärjestelmää

Täysin digitalisoidussa mallipohjaisessa rakentamisessa työtä voivat tehdä yhdessä reaaliaikaisesti infrasuunnittelija, työkoneenkuljettaja, työmaapäällikkö ja projektinjohto.

10.3.2025 | Kumppaniartikkeli

Sulzerin innovatiiviset ratkaisut vedenkäsittelyyn ja pumppaamiseen

Sulzer on yksi Suomen johtavista vedenkäsittelyn ja pumppausteknologian toimijoista. Yhtiön panostukset kotimaisuuteen, kestävään kehitykseen, kokonaisratkaisuihin ja asiakaspalveluun tekevät siitä luotettavan kumppanin sekä kunnallisille että teollisille toimijoille.