https://promaintlehti.fi/cialis-hinta-pfz.html
https://promaintlehti.fi/viagra-hinta-pfz.html

Alan Uutiset | 25.3.2024

Pohjoinen Teollisuus -suurtapahtuma jälleen tiukasti teollisuuden ajan hermoilla

Pohjoinen Teollisuus -suurtapahtuma järjestetään jälleen Oulun Ouluhallissa 22.–23.5.2024. Näytteilleasettajapaikat on loppuunmyyty,  ja tapahtuman ohjelmalava täyttyy mielenkiintoisista ja taatusti ajankohtaisista puheenvuoroista.

Pohjoinen_Teollisuus_2022_Messuhalli_ToniEskelinen-3265_Promaint

Pohjoinen Teollisuus täytti Ouluhallin edellisen kerran vuonna 2022. Kuva: Toni Eskelinen

Ouluhalli täyttyy jälleen pohjoisen teollisuudenalan menestyksen tekijöistä ja tulevaisuuden lupauksista. Pohjoinen Teollisuus -suurtapahtumajärjestetään tänä vuonna jo 14:ttä kertaa.

Tapahtumaa on järjestämässä Expomarkin lisäksi useita muita yrityksiä, ja yksi näistä on tuttuun tapaan Kunnossapitoyhdistys Promaint ry. Yhdistys on ollut tapahtumassa mukana alusta asti. Toiminnanjohtaja Jaakko Tennilä näkee messujen arvon yrityksille, vaikka ajat ovatkin vuosien saatossa muuttuneet.

– Ennen suurin syy osallistua messuille oli nähdä alan uutuuksia. Internetin ja sähköistymisen myötä messujen luonne on hieman muuttunut, mutta ne ovat edelleen erinomainen tilaisuus tavata kontakteja, kuten asiakkaita ja toimittajia, ja tehdä kauppaa. Vaikka monia asioita pystyykin hoitamaan verkon yli, on ihmisten välisillä kasvokkaisilla kohtaamisilla edelleen suuri merkitys, Tennilä toteaa.

Messuille osallistuminen voi myös loppujen lopuksi säästää aikaa ja rahaa. Messuilla voi kohdata yhdessä paikassa monia kontakteja sen sijaan, että tapaamisia järjestäisi erikseen eri paikkakunnilla – siksi se on tehokas tapa ylläpitää verkostoja.

Pohjoinen Teollisuus -messujen näytteilleasettajien paikat myytiin ripeästi loppuun. Kaikkiaan saman katon alle saapuu kahden päivän ajaksi 350 näytteilleasettajaa .Joukossa on runsaasti tunnettuja yrityksiä, kuten ABB Oy, Konecranes Finland Oy ja Siemens Oy. Näytteleasettajalista löytyy osoitteesta pohjoinenteollisuus.expomark.fi .

Energiasta kyberturvallisuuteen ja suurhankkeista huoltovarmuuteen

Vuonna 2022 Pohjoinen Teollisuus -tapahtumassa lavaohjelma keräsi runsaasti yleisöä, ja samaa odotetaan myös tänä vuonna.

Kahden päivän aikana kuullaan ajankohtaisia asiantuntijapuheenvuoroja mm. energiasta, vihreästä siirtymästä, teollisuuden kyberturvasta, kestävästä kehityksestä, pohjoisen Suomen suurhankkeista, kunnossapidosta, kaivosteollisuudesta ja huoltovarmuudesta. Lavalle nousevat mm. Pekka Suomela (Kaivosteollisuus ry), Heidi Paalatie (Suomen Tuulivoimayhdistys ry), Jyrki Savolainen (Lappeenranta-Lahti University of Technology) ja Mika Männistö (ABB Oy).

Teollisuudella on vahva kasvualusta Pohjois-Suomessa, mikä näkyy myös Pohjoinen Teollisuus -messuilla. Tennilä toteaa, että tapahtuma on pysynyt vireänä ja odottaa itsekin tapaavansa siellä paljon tuttuja.

– Näillä messuilla on aina mukavan avoin ja välitön tunnelma. Pohjoinen Teollisuus on Pohjois-Suomen oma teollisuustapahtuma, jossa käy paljon avainhenkilöitä pohjoisen teollisuuslaitoksista.

Maksuton rekisteröityminen vuoden 2024 Pohjoinen Teollisuus -tapahtumaan on nyt auki.

Tavoita Pohjoinen Teollisuus messuvieraat

Promaint on Pohjoinen Teollisuus-messujen mediayhteistyökumppani. Promaint lehden messunumero ilmestyy tapahtumaa edeltävällä viikolla, ja lehden välissä olevassa messuoppaasta löytyvät mm. aluekartta ja ohjelmatiedot. Rekisteröityneet kävijät saavat Promaint-näköislehden ennen messuja, joten lehti on juuri oikea media, kun haluat tavoittaa messuilla kävijät.

HUOM! Mediatilavaraukset viimeistään 17.4. 

Kiinnostuitko, ota yhteyttä ja pyydä tarjous:

Mika Säilä 
050 3523277
mika.saila@totalmarketing.fi

Uusimmat artikkelit

11.9.2025 | Alan Uutiset

EU vertaili datakeskukset: Suomi ykkösenä kestävyydessä

Suomi sijoittuu selvästi EU:n huipulle datakeskusten kestävyydessä mitattuna useilla eri mittareilla.

Metsä Group testaa hiilidioksidin talteenottoa

Biopohjainen hiilidioksidi on sellutehtaiden toistaiseksi lähes kokonaan hyödyntämätön sivuvirta. Pilotti on käynnissä Raumalla. 

Valmet ja Helen solmivat pitkäaikaisen huoltosopimuksen Salmisaaren uuden puupellettikattilan käytön tueksi

Palvelusopimus sisältää ennakoivan kunnossapidon ja prosessituen palveluja, ja sillä turvataan laitoksen pitkäaikainen toimintavarmuus, turvallisuus ja optimaalinen suorituskyky.

Työturvallisuusrikoksesta ja ympäristön törkeästä turmelemisesta ehdollista vankeutta

Etelä-Pohjanmaan käräjäoikeus tuomitsi kauhavalaisen yrityksen törkeästä ympäristön turmelemisesta ja työturvallisuusrikoksesta yhteisösakkoon ja rikoshyödyn menettämiseen. Laiminlyönnit paljastuivat työsuojelutarkastuksessa.

Aalto-yliopistosta valmistuu avoimen automaation osaajia

"Oppiminen on sujunut parhaiten silloin, kun opiskelijoilla ei ole ennakko-oletuksia oikeasta tai väärästä tavasta tehdä automaatiota," tekniikan professori Valeriy Vyatkin toteaa. 

Rail Baltica -ratatyömaalla hyödynnetään suomalaista 3D-koneohjausjärjestelmää

Täysin digitalisoidussa mallipohjaisessa rakentamisessa työtä voivat tehdä yhdessä reaaliaikaisesti infrasuunnittelija, työkoneenkuljettaja, työmaapäällikkö ja projektinjohto.

10.3.2025 | Kumppaniartikkeli

Sulzerin innovatiiviset ratkaisut vedenkäsittelyyn ja pumppaamiseen

Sulzer on yksi Suomen johtavista vedenkäsittelyn ja pumppausteknologian toimijoista. Yhtiön panostukset kotimaisuuteen, kestävään kehitykseen, kokonaisratkaisuihin ja asiakaspalveluun tekevät siitä luotettavan kumppanin sekä kunnallisille että teollisille toimijoille.