https://promaintlehti.fi/cialis-hinta-pfz.html
https://promaintlehti.fi/viagra-hinta-pfz.html

Alan Uutiset | 25.1.2023

Puolustusvoimat hankkii uutta tiedonsiirtotekniikkaa Digialta

Digia toimittaa Digia toimittaa Puolustusvoimille ohjelmistot, laitteet sekä ylläpitopalvelut yhteistyössä tanskalaisen Arbit Cyber Defence Systemsin kanssa.

bs

Puolustusvoimat kilpailutti yhdysväylätuotteet tavoitteenaan päivittää turvallisen tiedonsiirron ratkaisujaan. 

Kilpailutukseen sisältyi yhteensä viisi kategoriaa ja koko kilpailutuksen arvo oli viiden vuoden sopimuskaudelle yhteensä 7 miljoonaa euroa, josta Digian voittama osuus on 4 miljoonaa euroa.

Digia osallistui kilpailutukseen yhteistyökumppaninsa Arbit Cyber Defence Systemsin kanssa. Yhtiöt voittivat kilpailutetuista kategorioista kaksi ja Arbit toimii Digian alihankkijana toimituksessa.

Digia toimittaa Puolustusvoimille ohjelmistot, laitteet sekä ylläpitopalvelut. Viisivuotisen sopimuksen arvo on 4 miljoonaa euroa.

– Tarjoamamme ratkaisu pohjautuu Digian omaan Linja-ohjelmistoon sekä Arbitin datadiodiin, Digian Defence-yksikön johtaja Jussi Tammelin sanoo.

 

Tanskalainen kumppani

 

Digia solmi yhteistyösopimuksen tanskalaisen Arbit Cyber Defence Systemsin kanssa viime vuonna.

– Yhteistyö Arbitin kanssa vahvistaa puolustus- ja turvallisuustoimialoille suunnattujen palveluidemme kyvykkyyksiä pohjoismaissa. Kansainvälinen yhteistyö edistää molempien yhtiöiden kilpailukykyä puolustussektorin kilpailutuksissa sekä edistää puolustustoimialan vientiä, Tammelin sanoo.

Arbit Cyber Defence Systems on erikoistunut puolustus- ja turvallisuussektorin sertifioituihin kyberturvateknologioihin ja erityisesti tietoturvallisen datan käsittelyyn liittyviin ohjelmistoihin Euroopassa ja maailmalla. 

– Arbit-yhteistyön myötä pystymme tarjoamaan asiakkaillemme turvalliseen tiedonsiirtoon kokonaisratkaisun, joka sisältää myös 1. ja 2. tason tuen. Käytettävissämme on laajemmat optiot ja pystymme myös aiempaa paremmin hallinnoimaan palveluiden kokonaisuutta itse. 

– Lisäksi Arbitin ratkaisu on NATO Cosmic Top Secret -turvaluokiteltu, joka avaa myös uusia mahdollisuuksia kansainväliseen yhteistyöhön, Linja-tuotteen tuotepäällikkö Aki Martti Digialta toteaa.

Uusimmat artikkelit

11.9.2025 | Alan Uutiset

EU vertaili datakeskukset: Suomi ykkösenä kestävyydessä

Suomi sijoittuu selvästi EU:n huipulle datakeskusten kestävyydessä mitattuna useilla eri mittareilla.

Metsä Group testaa hiilidioksidin talteenottoa

Biopohjainen hiilidioksidi on sellutehtaiden toistaiseksi lähes kokonaan hyödyntämätön sivuvirta. Pilotti on käynnissä Raumalla. 

Valmet ja Helen solmivat pitkäaikaisen huoltosopimuksen Salmisaaren uuden puupellettikattilan käytön tueksi

Palvelusopimus sisältää ennakoivan kunnossapidon ja prosessituen palveluja, ja sillä turvataan laitoksen pitkäaikainen toimintavarmuus, turvallisuus ja optimaalinen suorituskyky.

Työturvallisuusrikoksesta ja ympäristön törkeästä turmelemisesta ehdollista vankeutta

Etelä-Pohjanmaan käräjäoikeus tuomitsi kauhavalaisen yrityksen törkeästä ympäristön turmelemisesta ja työturvallisuusrikoksesta yhteisösakkoon ja rikoshyödyn menettämiseen. Laiminlyönnit paljastuivat työsuojelutarkastuksessa.

Aalto-yliopistosta valmistuu avoimen automaation osaajia

"Oppiminen on sujunut parhaiten silloin, kun opiskelijoilla ei ole ennakko-oletuksia oikeasta tai väärästä tavasta tehdä automaatiota," tekniikan professori Valeriy Vyatkin toteaa. 

Rail Baltica -ratatyömaalla hyödynnetään suomalaista 3D-koneohjausjärjestelmää

Täysin digitalisoidussa mallipohjaisessa rakentamisessa työtä voivat tehdä yhdessä reaaliaikaisesti infrasuunnittelija, työkoneenkuljettaja, työmaapäällikkö ja projektinjohto.

10.3.2025 | Kumppaniartikkeli

Sulzerin innovatiiviset ratkaisut vedenkäsittelyyn ja pumppaamiseen

Sulzer on yksi Suomen johtavista vedenkäsittelyn ja pumppausteknologian toimijoista. Yhtiön panostukset kotimaisuuteen, kestävään kehitykseen, kokonaisratkaisuihin ja asiakaspalveluun tekevät siitä luotettavan kumppanin sekä kunnallisille että teollisille toimijoille.