https://promaintlehti.fi/cialis-hinta-pfz.html
https://promaintlehti.fi/viagra-hinta-pfz.html

Alan Uutiset | 27.11.2020

Rahtihinnat Aasiasta Eurooppaan rajussa nousussa

Konttirahdin hinnat Aasiasta Eurooppaan kasvavat rajusti, kertoo logistiikka-alan uutissivusto The Loadstar. Sääntelyllä ei tunnuta kykenevän pysäyttämään FAK- ja GRI-hintojen nousukehitystä, jonka pelätään jatkuvan ainakin helmikuulle.

Viime viikolla Hapag-Lloyd kertoi, että sen FAK-taksat Pohjois-Eurooppaan ja Välimerelle nousevat joulukuun alusta 2000 dollariin 40 jalan kontilta. Loadstarin saamat tuoreet all-in spot hintatiedot Kiinasta Englantiin vaihtelevat 5600-7000 dollarin välillä 40 jalan kontilta. Lisäksi edellytetään tuhannen dollarin vakuutusmaksua. Hinnat ovat marraskuussa lähtevälle rahdille, ja pelkona on, että ne nousevat yhä joulukuussa.

European Shippers´Council onkin syyttänyt valtamerikuljetuksia tekeviä yhtiöitä siitä, että nämä käyttävät pandemia-tilannetta hyväkseen nostaakseen tuottojaan.

Vuosisopimuksilla Aasiasta Eurooppaan operoivat suuret rahdin tilaajat ovat olleet vielä suojassa korotuksilta. Vuosisopimuksiin odotetaan kuitenkin merkittäviä korotuksia, kun sopimuksia uusitaan.

Uusimmat artikkelit

Olkiluoto 2 palaa sähköntuotantoon vasta toukokuussa

Olkiluoto 2 -laitosyksikön sähköntuotanto keskeytettiin tiistaina 15. huhtikuuta turbiinilaitoksen generaattorilla havaitun kosteuden nousun vuoksi. OL2:n generaattorin roottori vaihdetaan vararoottoriin.

10.4.2025 | Alan Uutiset

VTT ja LUT-yliopisto löysivät keinoja jalostaa metsäteollisuuden hiilidioksidipäästöt muovin raaka-aineeksi

Forest CUMP -tutkimusprojektissa selvitettiin, miten metsäteollisuudesta ja jätteenpoltosta syntyvää biopohjaista hiilidioksidia otetaan talteen ja muunnetaan korkean jalostusasteen tuotteiksi, kuten muovien raaka-aineiksi eteeniksi ja propeeniksi.

Wärtsilä laajentaa teknologiakeskus Sustainable Technology Hubia Vaasassa

Wärtsilän 50 miljoonan euron investointi nopeuttaa tulevaisuuden polttoaineratkaisujen tuotantoa ja tuotekehitystä sekä uusien tuotteiden tuomista markkinoille.

10.3.2025 | Kumppaniartikkeli

Sulzerin innovatiiviset ratkaisut vedenkäsittelyyn ja pumppaamiseen

Sulzer on yksi Suomen johtavista vedenkäsittelyn ja pumppausteknologian toimijoista. Yhtiön panostukset kotimaisuuteen, kestävään kehitykseen, kokonaisratkaisuihin ja asiakaspalveluun tekevät siitä luotettavan kumppanin sekä kunnallisille että teollisille toimijoille.

Olkiluodon vuosihuollot käynnistyvät

Ensimmäisenä alkaa Olkiluoto 3:n vuosihuolto, jossa laitos valmistellaan tulevalle, pidempikestoiselle 18 kuukauden käyttöjaksolle. Suunniteltuun huoltokokonaisuuteen sisältyy noin 1700 erillistä työtä sekä 5000 työvaihetta.

30.1.2025 | Tutkimus ja koulutus

VTT:n uusi valmennusohjelma auttaa suomalaisyrityksiä puolustusteollisuuden markkinoille

VTT käynnistää maksuttoman valmennusohjelman kaksikäyttöteknologiasta. Puolustusmarkkinat kiinnostavat, mutta yritysten on vaikea tunnistaa osaamista. Siviiliteknologiakin voi soveltua puolustuskäyttöön.

Vakava työtapaturma johti korvauksiin – alihankintasopimus ei vapauttanut vastuista

Hovioikeus piti voimassa tuomiot työturvallisuusrikoksesta. Tamperelaisen jätealan yrityksen toimitusjohtaja että työnjohtaja saivat sakkotuomiot, ja yritys tuomittiin yhteisösakkoon.