https://promaintlehti.fi/cialis-hinta-pfz.html
https://promaintlehti.fi/viagra-hinta-pfz.html

Alan Uutiset | 15.6.2023

Sähköautojen akkujen metallit kiertämään

Fortum ja Terrafame aloittavat kokeen. Fortumin sähköautojen akkujen mustasta massasta kierrättämiä metalleja hyödynnetään Terrafamen akkukemikaalituotannossa. 

9cc0e57984c006fb_800x800ar

Koetoiminnan tavoitteena on synnyttää uusi vastuullinen kierrätysarvoketju. Kuva:Fortum

Fortum toimittaa Harjavallan kierrätyslaitoksella käytettyjen sähköautojen akkujen mustasta massasta talteen otettua nikkeliä ja kobolttia Terrafamelle, joka valmistaa kierrätysraaka-aineesta akkukemikaaleja uusiin sähköautojen akkuihin. Käyttöikänsä päättyessä akut päätyvät jälleen kierrätykseen, jolloin talteen otettavien raaka-aineiden kierto sulkeutuu.

Akkukemikaalien tarve on voimakkaassa kasvussa, ja Euroopassa etsitään jatkuvasti uusia ratkaisuja sähköautojen akkuihin käytettävien raaka-aineiden saatavuuden varmistamiseksi. Vaikka kierrätysmateriaalit eivät vielä lähiaikoina pysty täysin korvaamaan primääriraaka-aineiden, kuten nikkelin ja koboltin louhintaa, edellyttävät EU:n tulevat vastuulliset akkusäännökset asteittaista kierrätysmateriaalien lisäämistä akkujen valmistuksessa.

– Meistä on hienoa olla mukana tuottamassa entistäkin kestävämpiä akkukemikaaleja ja edistää samalla suomalaisen akkuklusterin vastuullisuutta. Yhteistyö Terrafamen kanssa on lisäksi askel kohti omavaraisempaa eurooppalaista akkuteollisuutta, jossa tuontiraaka-aineita tarvitsee käyttää aiempaa vähemmän, Fortumin Battery Recyclingin akkuliiketoiminnan johtaja Tero Holländer sanoo.

Fortumin ja Terrafamen koetoiminta alkaa kesäkuussa ja yhteistyöstä suunnitellaan monivuotista.

– Tuottamiemme akkukemikaalien hiilijalanjälki on jo nyt markkinoiden pienin, ja kierrätyksen myötä voimme entisestään kehittää tuotteidemme vastuullisuutta, samalla kun laajennamme raaka-ainepohjaamme, Terrafamen toimitusjohtaja Joni Lukkaroinen toteaa.

Uusimmat artikkelit

5.6.2025 | Alan Uutiset

Itämeren alueen kantaverkkoyhtiöt: yhdistetään maat tehokkaalla meriverkolla

BOGI hankkeen raportin mukaan Itämeren energiantuotantopotentiaali on noin 93 gigawattia. Turvallisuus ja suojaus ovat keskeisessä asemassa infraa rakennettaessa.

Tekoäly torjuu törmäykset – sensorijärjestelmä saa junan pysähtymään ajoissa norsunkin edessä

VTT:n kehittämää sensorijärjestelmää on testattu Intiassa. Se estää liikenneonnettomuuksia ja parantaa kaivosteollisuuden tuottavuutta.

Valmet lanseerasi DNAe-ratkaisun meriteollisuudelle

Täysin selainpohjainen merenkulun ohjausjärjestelmä integroituu saumattomasti laivojen laitteisiin.

Aalto-yliopistosta valmistuu avoimen automaation osaajia

"Oppiminen on sujunut parhaiten silloin, kun opiskelijoilla ei ole ennakko-oletuksia oikeasta tai väärästä tavasta tehdä automaatiota," tekniikan professori Valeriy Vyatkin toteaa. 

Rail Baltica -ratatyömaalla hyödynnetään suomalaista 3D-koneohjausjärjestelmää

Täysin digitalisoidussa mallipohjaisessa rakentamisessa työtä voivat tehdä yhdessä reaaliaikaisesti infrasuunnittelija, työkoneenkuljettaja, työmaapäällikkö ja projektinjohto.

Kemikaalit aiheuttavat paljon vakavia työtapaturmia – laiminlyönnit voivat johtaa rikosseuraamuksiin

”Työpaikoilla käytetään paljon vaarallisia kemikaaleja huolimattomasti. Valitettavasti monet työnantajat eivät tunnista kemiallisten tekijöiden aiheuttamaa vaaraa omalla työpaikallaan”, työsuojelutarkastaja Mikko Järvenreuna toteaa.

10.3.2025 | Kumppaniartikkeli

Sulzerin innovatiiviset ratkaisut vedenkäsittelyyn ja pumppaamiseen

Sulzer on yksi Suomen johtavista vedenkäsittelyn ja pumppausteknologian toimijoista. Yhtiön panostukset kotimaisuuteen, kestävään kehitykseen, kokonaisratkaisuihin ja asiakaspalveluun tekevät siitä luotettavan kumppanin sekä kunnallisille että teollisille toimijoille.