https://promaintlehti.fi/cialis-hinta-pfz.html
https://promaintlehti.fi/viagra-hinta-pfz.html

Alan Uutiset | 14.10.2015

Suomen ABB avasi meriteollisuuden testilaboratorion Helsinkiin

Suomen ABB investoi meriteollisuuden ratkaisujen ja järjestelmien testilaboratorioon Helsinkiin. Laboratorio tulee palvelemaan yhtiön meriteollisuuden liiketoiminnan tutkimusta ja tuotekehitystä ja sijaitsee ABB:n Azipod®-ruoripotkuritehtaan kupeessa Vuosaaressa. Merkittävän investoinnin taustalla on Suomen ABB:n meriteollisuusliiketoiminnan vahva kasvu ja tarve testata meriteollisuuden laajoja ohjaus- ja valvontajärjestelmiä omissa tiloissa.

abb

Suomen ABB:n uusi testilaboratorio palvelee yhtiön meriteollisuuden liiketoiminnan tutkimusta ja tuotekehitystä.

– Testaamme ja kehitämme koko ajan uutta. Laboratorio on edistysaskel ja mahdollistaa kokonaisvaltaisen innovoinnin sekä laadun, kun kaikki meriteollisuuden järjestelmämme ovat testattavissa ja kehitettävissä samojen seinien sisällä, ohjelmisto- ja automaatioliiketoiminnan johtaja Mikko Lepistö ABB:ltä sanoo.

ABB:n meriteollisuuden ratkaisut optimoivat alusten toimintaa ja suorituskykyä, parantavat energiatehokkuutta, laitteiden luotettavuutta ja käytettävyyttä sekä toiminnan turvallisuutta. Tuotekehitystyötä ohjaavat asiakkaan tarpeet.

– Kehitämme tuotteita ja järjestelmiä yhdessä asiakkaiden kanssa, käyttäjälähtöisesti. Päivän sana on yksinkertaistaminen. Yhdistyvät järjestelmät edellyttävät meiltä laajempaa ymmärrystä kokonaisuuksista, joissa testauksen ja käyttäjän rooli on keskeinen. Tiivistetysti tehtävänämme on tehdä aluksen operaattorin työ mahdollisimman helpoksi, tuotekehityspäällikkö Antti Matilainen ABB:ltä kertoo.

Laboratorio tulee toimimaan myös ABB:n meriteollisuuden automaatioratkaisujen esittelytilana. Laboratorio voidaan liittää laivasimulaattoriin, jolloin laivan operointia ABB:n järjestelmillä voidaan simuloida suoraan laboratoriosta.

– Digitalisaation myötä kokonaisia laivastoja on mahdollista seurata etänä pilvipalveluita hyödyntäen. Kun automaatiojärjestelmien avulla kerättyä dataa osataan hyödyntää optimaalisesti, säästetään niin kustannuksia kuin ympäristöä. Teollinen internet avaa meriteollisuuteen täysin uusia mahdollisuuksia myös palveluliiketoiminnan kehittämiselle, Lepistö sanoo.

Suomen ABB:n Marine and Ports -yksikkö Helsingin Vuosaaressa kehittää sähköistys- ja automaatioratkaisuja meriteollisuuden tarpeisiin. Suomen ABB:llä on maailmanlaajuinen vastuu ratkaisujen tutkimuksesta ja tuotekehityksestä ABB:llä. Maailmanlaajuisesti ABB:n liiketoiminta meriteollisuudelle työllistää yli 1 700 henkilöä 19 maassa. Suomessa liiketoiminta työllistää 380 henkilöä, joista 30 tutkimuksessa ja tuotekehityksessä.

Lisätietoja: www.abb.fi

Uusimmat artikkelit

13.3.2025 | Alan Uutiset

Financial Times listasi Kempowerin Euroopan kahdeksanneksi nopeimmin kasvavaksi yritykseksi

FT1000-lista kokoaa yhteen tuhat Euroopan nopeimmin kasvavaa yritystä. Kempower on ainoa pohjoismainen yritys kymmenen parhaan joukossa.

Anoran Koskenkorvan tehdas siirtyy kohti hiilineutraaliutta

Alkoholiyhtiö Anora investoi uuteen biomassakattilaan Koskenkorvan tislaamollaan. Tavoitteena on, että tislaamo voi siirtyä täysin uusiutuviin polttoaineisiin ensi vuoden aikana. 

10.3.2025 | Kumppaniartikkeli

Sulzerin innovatiiviset ratkaisut vedenkäsittelyyn ja pumppaamiseen

Sulzer on yksi Suomen johtavista vedenkäsittelyn ja pumppausteknologian toimijoista. Yhtiön panostukset kotimaisuuteen, kestävään kehitykseen, kokonaisratkaisuihin ja asiakaspalveluun tekevät siitä luotettavan kumppanin sekä kunnallisille että teollisille toimijoille.

Olkiluodon vuosihuollot käynnistyvät

Ensimmäisenä alkaa Olkiluoto 3:n vuosihuolto, jossa laitos valmistellaan tulevalle, pidempikestoiselle 18 kuukauden käyttöjaksolle. Suunniteltuun huoltokokonaisuuteen sisältyy noin 1700 erillistä työtä sekä 5000 työvaihetta.

30.1.2025 | Tutkimus ja koulutus

VTT:n uusi valmennusohjelma auttaa suomalaisyrityksiä puolustusteollisuuden markkinoille

VTT käynnistää maksuttoman valmennusohjelman kaksikäyttöteknologiasta. Puolustusmarkkinat kiinnostavat, mutta yritysten on vaikea tunnistaa osaamista. Siviiliteknologiakin voi soveltua puolustuskäyttöön.

Vakava työtapaturma johti korvauksiin – alihankintasopimus ei vapauttanut vastuista

Hovioikeus piti voimassa tuomiot työturvallisuusrikoksesta. Tamperelaisen jätealan yrityksen toimitusjohtaja että työnjohtaja saivat sakkotuomiot, ja yritys tuomittiin yhteisösakkoon.

Vesilaitosyhdistyksen Kalkkikivialkalointiopas on päivitetty ajantasalle

Päivitettyyn oppaaseen on kerätty käyttökokemuksia vedenkäsittelylaitoksilta ja uutta tietoa muun muassa kalkkikivialkaloinnin hiilijalanjälkeen, huoltovarmuuteen ja turvallisuuteen liittyen.