https://promaintlehti.fi/cialis-hinta-pfz.html
https://promaintlehti.fi/viagra-hinta-pfz.html

Alan Uutiset | 30.11.2021

Suomussalmen kunta ja Digita sopimukseen vesihuollon digitalisoinnista

Suomussalmen kunnan vesilaitos vastaa vesihuoltolain mukaisesta vesihuollon järjestämisestä. Suomussalmi on solminut Digitan kanssa kymmenen vuoden sopimuksen vesihuollon digitalisoinnista Digitan LoRaWAN-teknologiaan pohjautuvan IoT-verkon avulla.

water

Yhteistyön pilottivaihe kattaa meneillään olevan vuoden. Massavaihdot on määrä aloittaa ensi vuoden alusta ja koko mittaristokanta uusitaan seuraavan kolmen vuoden aikana.

- Tulemme uusimaan kolmen vuoden aikana kaikki 1900 mittariamme etäluettaviin mittareihin. Vuositasolla tämä tarkoittaa reilun 600 mittarin vaihtoa, kertoo Suomussalmen vesihuoltopäällikkö Jukka Malinen.

Suomussalmen kunnan vesilaitoksella on laaja toiminta-alue. Vesijohtoverkostoa on reilusti yli 100 kilometrin verran. Näin ollen digitaaliseen toimintaympäristöön siirtyminen on merkittävä askel kunnan vesilaitokselle. ”Työn tehostuminen, tiedon monipuolistuminen, sekä mahdollisuus seurata mittareiden lähettämää tietoa esimerkiksi vuotojen ja jäätymisten varalta ovat tärkeitä asioita. Arviolaskuista siirtyminen reaalilaskutukseen on myös merkittävää”, toteaa Malinen.

Yhteistyö Digitan kanssa on sujunut mallikkaasti ilman ongelmia Malisen mukaan. Malinen on myös avoin uusille digiratkaisuille.

- Kaikki on mennyt niin kuin on sovittu Digitan kanssa, enkä sulje pois mahdollisia uusia digiratkaisuja tulevaisuudessa, sanoo Malinen.

- Olemme erittäin iloisia alkavasta pitkäaikaisesta yhteistyöstä Suomussalmen kunnan vesilaitoksen kanssa. Projekti on edennyt suoraviivaisesti vesilaitoksen erinomaisen asiantuntemuksen ja selkeän tahtotilan ansiosta. Tulemme yhteistyössä mahdollistamaan digitalisaation hyödyt kunnan vesihuollolle, kertoo Digitan IoT-liiketoiminnan myyntipäällikkö Mona Miettinen

Uusimmat artikkelit

21.2.2025 | Alan Uutiset

Wärtsilä asettaa toimitusketjuillensa päästötavoitteet

Wärtsilä sitoutuu vähentämään suorien toimittajiensa kasvihuonekaasupäästöjä neljänneksellä vuoteen 2030 mennessä. 

Valmet korvaa automaatiojärjestelmän KSS Energian vesivoimalaitoksella Kouvolassa

Uusi järjestelmä korvaa vanhan, elinkaarensa päähän tulleen automaation ja parantaa merkittävästi laitoksen käyttövarmuutta.

12.2.2025 | Kumppaniartikkeli

Kestävää teollisuuden kunnossapitoa: Kustannussäästöjä ja ympäristöetuja Lubehousen luotettavuuskeskeisellä voiteluhuollolla

Lubehouse vie teollisuuden kunnossapidon uudelle tasolle luotettavuuskeskeisellä voiteluhuollolla. Ennakoivalla huoltostrategialla vältetään turhat seisokit ja ylimääräiset huoltokierrokset, samalla kun ympäristövaikutukset ja kustannukset pienenevät. Lue, kuinka RCL-menetelmä voi kehittää teollisuuden kunnossapitoa, tukea vastuullisuustavoitteita ja lisätä kilpailuetua.

EstLink 2 -sähkönsiirtoyhteyden korjaustöihin valmistaudutaan merellä

EstLink 2 -sähkönsiirtoyhteyden korjaustöiden valmistelu etenee. Seuraavien viikkojen aikana merellä tehdään korjauksen esitöitä. Yhteyden oletetaan olevan jälleen käytössä elokuun alussa.

30.1.2025 | Tutkimus ja koulutus

VTT:n uusi valmennusohjelma auttaa suomalaisyrityksiä puolustusteollisuuden markkinoille

VTT käynnistää maksuttoman valmennusohjelman kaksikäyttöteknologiasta. Puolustusmarkkinat kiinnostavat, mutta yritysten on vaikea tunnistaa osaamista. Siviiliteknologiakin voi soveltua puolustuskäyttöön.

Vakava työtapaturma johti korvauksiin – alihankintasopimus ei vapauttanut vastuista

Hovioikeus piti voimassa tuomiot työturvallisuusrikoksesta. Tamperelaisen jätealan yrityksen toimitusjohtaja että työnjohtaja saivat sakkotuomiot, ja yritys tuomittiin yhteisösakkoon.

Vesilaitosyhdistyksen Kalkkikivialkalointiopas on päivitetty ajantasalle

Päivitettyyn oppaaseen on kerätty käyttökokemuksia vedenkäsittelylaitoksilta ja uutta tietoa muun muassa kalkkikivialkaloinnin hiilijalanjälkeen, huoltovarmuuteen ja turvallisuuteen liittyen.