https://promaintlehti.fi/cialis-hinta-pfz.html
https://promaintlehti.fi/viagra-hinta-pfz.html

Alan Uutiset | 24.9.2015

Teknologia15-messut 6.-8.10.2015 Messukeskuksessa: Tuottavuusloikkia ja uusia liiketoimintaideoita

Teknologia15-tapahtuma tarjoaa ainutlaatuisen katsauksen suomalaisen teollisuuden tilaan kokoamalla Messukeskukseen Helsinkiin tekniikan ja teollisuuden tärkeimmät toimijat. Mukana on lähes 400 yritystä ja 20 000 teollisuuden ja teknologian aloilla toimivaa ammattilaista, asiantuntijaa ja opiskelijaa.

Teknologia15_uutiskirjeen_banneri_650px

Teknologia15 on tuoteryhmiltään Pohjoismaiden suurin teollisuustapahtuma. Sen teemoina ovat teollinen internet ja robotiikka, jotka avaavat tulevaisuudessa yrityksille uusia mahdollisuuksia paitsi teollisuudessa, myös liikenteessä ja palveluissa. Esillä ovat alan uusimmat ratkaisut, koneet, laitteet, tuotteet ja palvelut.

Pääministeri Juha Sipilä tuo tapahtumaan maan ylimmän johdon terveiset teollisuuden, työllisyyden ja kilpailukyvyn kehittämiseksi. Pääministerin avauspuheenvuoro on tiistaina 6.10. klo 12.15 Plaza-lavalla hallissa 7. Samoja aiheita käsitellään myös tapahtuman seminaariohjelmassa ja tietoiskuissa.

Kansainväliset ja kotimaiset huippupuhujat esittävät visioitaan tekniikan kehityksestä ja siitä, miten tulevaisuuteen on hyvä valmistautua. Lukuisat kotimaiset yritykset kertovat omat menestyksen reseptinsä ja paljastavat, miten uutta teknologiaa on valjastettu yritysten kilpailukyvyn parantamiseen.

Muita aiheita tapahtumassa ovat 5G langattomat sovellukset, lentävät robotit, data-analytiikan ja tekoälyn käytännön sovellukset ja kyberturvallisuus. Lisäksi pohditaan, millaisia ovat onnistuneet robotisointisovellukset teollisuudessa ja millaisia erilaisia tehtäviä robotit voivat toteuttaa valmistavassa teollisuudessa ja sen ulkopuolella.

Teknologia15-messukokonaisuuteen kuuluvat Automaatio, Hydrauliikka&Pneumatiikka, Mecatec ja Elkom sekä teollisuustapahtumat FinnTec, ToolTec ja JoinTec. Tapahtuma järjestetään Messukeskuksessa Helsingissä 6.-8.10.2015.

www.teknologia15.fi

#teknologia15

@Teknologiamessu

Teknologia ja tulevaisuus -blogi: https://teknologiajatulevaisuus.wordpress.com/

Uusimmat artikkelit

20.8.2025 | Alan Uutiset

Teollisuuden Voiman uusi toimitusjohtaja on Philippe Bordarier

Fysiikan tohtori Philippe Bordarier siirtyy tehtävään Hollannin energiayhtiö Neolta. Hän aloittaa työnsä joulukuun alussa.

Euroopan modernein kartonkituotantolinja avattiin Oulussa

Stora Enson Oulun tehtaan uusi tuotantolinja vihittiin käyttöön 18. elokuuta. Tehdasalueen uudistuksiin on investoitu 1,1 miljardia euroa.

Metso laajensi kaivosalueen ytimessä toimivaa huoltokeskustaan Chilessä

La Negran alueella toimiva huoltokeskus on kolminkertaistanut sopimustensa määrän viime vuosien aikana. Laajennus parantaa erityisesti suurten laitteiden huoltokyvykyyttä.

Työturvallisuusrikoksesta ja ympäristön törkeästä turmelemisesta ehdollista vankeutta

Etelä-Pohjanmaan käräjäoikeus tuomitsi kauhavalaisen yrityksen törkeästä ympäristön turmelemisesta ja työturvallisuusrikoksesta yhteisösakkoon ja rikoshyödyn menettämiseen. Laiminlyönnit paljastuivat työsuojelutarkastuksessa.

Aalto-yliopistosta valmistuu avoimen automaation osaajia

"Oppiminen on sujunut parhaiten silloin, kun opiskelijoilla ei ole ennakko-oletuksia oikeasta tai väärästä tavasta tehdä automaatiota," tekniikan professori Valeriy Vyatkin toteaa. 

Rail Baltica -ratatyömaalla hyödynnetään suomalaista 3D-koneohjausjärjestelmää

Täysin digitalisoidussa mallipohjaisessa rakentamisessa työtä voivat tehdä yhdessä reaaliaikaisesti infrasuunnittelija, työkoneenkuljettaja, työmaapäällikkö ja projektinjohto.

10.3.2025 | Kumppaniartikkeli

Sulzerin innovatiiviset ratkaisut vedenkäsittelyyn ja pumppaamiseen

Sulzer on yksi Suomen johtavista vedenkäsittelyn ja pumppausteknologian toimijoista. Yhtiön panostukset kotimaisuuteen, kestävään kehitykseen, kokonaisratkaisuihin ja asiakaspalveluun tekevät siitä luotettavan kumppanin sekä kunnallisille että teollisille toimijoille.