https://promaintlehti.fi/cialis-hinta-pfz.html
https://promaintlehti.fi/viagra-hinta-pfz.html

Alan Uutiset | 5.6.2019

”Teollisuus on Suomen ja EU:n hyvinvoinnin moottori” – Suomalainen teollisuustapahtuma MPD käynnistyi

Suomalainen teollisuustapahtuma MPD käynnistyi Tampereen TähtiAreenalla. Tapahtuman avasi Tampereen täpötäydellä TähtiAreenalla Tomas Hedenborg, MPD:n järjestelytoimikunnan puheenjohtaja ja ja Euroopan valmistavan teollisuuden kattojärjestön Orgalimin presidentti.

hedenborg

Tomas Hedenborg, the Chair of the MPD Organizing Committee and the President of the European Technology Industries association Orgalim, opening the MPD 2019 industry event at the crowded TähtiAreena in Tampere.

Niin Eurooppa kuin koko maailmakin ovat suurten murrosten kourissa. Kaikin tavoin koveneva kilpailu luo tilanteen, jossa teollisuuden kilpailukyky edellyttää entistä enemmän ymmärrystä ja panostusta poliittisilta päättäjiltä niin Suomessa kuin koko EU:ssakin.

- Suomi on saamassa uuden hallituksen, jolle toivotamme todella vilpittömästi menestystä. Sitä tarvitaan niin Suomessa kuin EU:ssakin, jota tuleva hallitus osaltaan pian johtaa. Kaikkein tärkeintä olisi tajuta, että teollisuuden merkitys hyvinvoinnin peruspilarina ei ole vähentynyt. Päinvastoin, se on vain kasvanut. Juuri digitalisoituva teollisuus mahdollistaa kilpailukykymme maailmassa, jossa vain rohkeat panostukset innovointiin voivat turvata tulevaisuutemme, toteaa MPD:n juhlallisesti avannut Tomas Hedenborg, MPD:n järjestelytoimikunnan puheenjohtaja.

- EU-puheenjohtajuus tuo näkyvyyttä myös Suomen omille toimille innovoinnin tukemisessa. Hallitusohjelmassa on hyviä muotoiluja innovaation tärkeydestä, näiden ajatusten pitää heijastua nyt konkreettisiin päätöksiin. Sama tilanne on EU:ssa: Uusi komissio ja parlamentti ovat jäsenmaiden kera avainasemassa siinä, että innovatiivisuuteen perustuva kilpailukyky on lähtökohtana olennaisissa linjauksissa. Tämä on todella tärkeää myös ilmastolle. Puhdas teollisuus ja puhtaammat teknologiat ovat tehokkain ase ilmastonmuutosta vastaan, muistuttaa Hedenborg.

Tutkimus avainasemassa

MPD:n avajaistilaisuudessa valottivat tulevaisuuden näkymiä myös työ- ja elinkeinoministeriön Innovaatiot ja yritysrahoitusosaston osastopäällikkö Ilona Lundström ja uuden yhdistyneen Tampereen yliopiston rehtori Mari Walls.

Lundström kiitti avajaistilaisuudessa Suomen hallituksen puolesta MPD:tä tärkeästä työstä ja samalla muistutti tutkimuksen merkityksestä. 

- Eurooppa tuottaa 30 prosenttia koko maailman tutkimuksesta. Se on loistava tulos, mutta ei riitä. Tutkimuksen tulokset on skaalattava bisnekseen ja skaalattava muutenkin, Lundström painotti.

- Tampere on avoimen innovoinnin vahva edistäjä ja monipuolinen yhteistyö niin tutkijoiden kuin tutkimuksen soveltajien kesken on välttämätöntä, korosti taas rehtori Walls puheenvuorossaan, toivottaen samalla omalta osaltaan MPD:n osallistujat tervetulleiksi Tampereelle.

Tampereelle on saapunut liki 1000 digitalisoituvan teollisuuden huippuvaikuttajaa 23 eri maasta. Pääteemana  tapahtumassa on ekosysteemitalous. Ennätykseen päästiin myös MPD-yhteistyössä, MPD:tä on ollut rakentamassa 70 huippuluokan teollista ja innovatiivista asiantuntemusta edustavaa kumppaniyritystä ja organisaatiota.

Uusimmat artikkelit

16.6.2025 | Alan Uutiset

Patrian F-35-tuotantolaitoksen rakennuksen avajaisia juhlittiin Jämsässä

Tuotantolinja mahdollistaa F-35-hävittäjien eturunkojen laajamittaisen kokoonpanon Suomessa osana globaalia F-35-toimitusketjua.

HSY uusi laitos jalostaa biojätteen lannoitteeksi pelloille

Biojätteen käsittelyssä siirrytään tehokkaampaan tapaan hyödyntää pääkaupunkiseudulla ja Kirkkonummella kerättyä biojätettä.

Tekoäly torjuu törmäykset – sensorijärjestelmä saa junan pysähtymään ajoissa norsunkin edessä

VTT:n kehittämää sensorijärjestelmää on testattu Intiassa. Se estää liikenneonnettomuuksia ja parantaa kaivosteollisuuden tuottavuutta.

Aalto-yliopistosta valmistuu avoimen automaation osaajia

"Oppiminen on sujunut parhaiten silloin, kun opiskelijoilla ei ole ennakko-oletuksia oikeasta tai väärästä tavasta tehdä automaatiota," tekniikan professori Valeriy Vyatkin toteaa. 

Rail Baltica -ratatyömaalla hyödynnetään suomalaista 3D-koneohjausjärjestelmää

Täysin digitalisoidussa mallipohjaisessa rakentamisessa työtä voivat tehdä yhdessä reaaliaikaisesti infrasuunnittelija, työkoneenkuljettaja, työmaapäällikkö ja projektinjohto.

Kemikaalit aiheuttavat paljon vakavia työtapaturmia – laiminlyönnit voivat johtaa rikosseuraamuksiin

”Työpaikoilla käytetään paljon vaarallisia kemikaaleja huolimattomasti. Valitettavasti monet työnantajat eivät tunnista kemiallisten tekijöiden aiheuttamaa vaaraa omalla työpaikallaan”, työsuojelutarkastaja Mikko Järvenreuna toteaa.

10.3.2025 | Kumppaniartikkeli

Sulzerin innovatiiviset ratkaisut vedenkäsittelyyn ja pumppaamiseen

Sulzer on yksi Suomen johtavista vedenkäsittelyn ja pumppausteknologian toimijoista. Yhtiön panostukset kotimaisuuteen, kestävään kehitykseen, kokonaisratkaisuihin ja asiakaspalveluun tekevät siitä luotettavan kumppanin sekä kunnallisille että teollisille toimijoille.