https://promaintlehti.fi/cialis-hinta-pfz.html
https://promaintlehti.fi/viagra-hinta-pfz.html

Alan Uutiset | 2.4.2020

Teollisuus pyörii koronankin keskellä – "Asiantuntijan ääni" -blogisarja käynnistyy

Käynnissä oleva koronakriisi koskettaa yrityksiä ja ihmisiä yhtä lailla, eikä vähiten Suomen teollisuussektorin toimijoita. Vähättelemättä lainkaan vauhdilla leviävän viruksen vaikutuksia on kuitenkin selvää, että tilanteessa ei ole syytä jäädä lepäämään laakereilla. Selviytyjiä ovat ne, jotka katsovat rohkeasti eteenpäin ja ideoivat uutta nousua koronakaudenkin keskellä.

view-of-factory-against-blue-sky-257700 (1)

Haluamme antaa Promaint-lehden lukijoille sekä Kunnossapitoyhdistys Promaint ry:n toimikuntien jäsenille tilaisuuden kertoa omista näkemyksistään COVID-19 -viruksen vaikutuksista Suomen teollisuuteen ja vaikkapa omaan työarkeen, kun päivittäiset konttoripalaverit ovat muuttuneet suurella osalla asiantuntijatyössä olevilla etätyöksi ja Teams-kokousteluksi.

Pian käynnistyvässä blogisarjassa kuulisimme erityisen mielellämme positiivisia ideoita siihen, miten yritykset voivat selvitä tilanteesta mahdollisimman vähin vaurioin. Jo nyt on kuultu monilta teollisuuden alan yrityksiltä positiivista signaalia siitä, miten uudessa tilanteessa on lähdetty rakentamaan uutta liiketoimintaa poistuvan tilalle.

Esimerkiksi Absolut Company ja Kiilto ovat kertoneet yhdistävänsä voimansa taistelussa koronavirusta vastaan. Absolut Vodkan valmistaja on lahjoittanut rekkalastin etanolia KiiltoClean Ab:lle käsidesin raaka-aineeksi Ruotsin terveydenhuoltoa varten.

Italialais-amerikkalainen autonvalmistaja Fiat Chrysler on puolestaan kertonut muuttavansa Kiinassa sijaitsevien tehtaittensa tuotantosuunnitelmia perin pohjin koronapandemian vuoksi. Autojen sijaan yhtiö aikoo valmistaa miljoonia hengityssuojaimia. Mercedes-AMG Petronas -F1-tiimi kehittää puolestaan hengityssuojaimia Englannissa.

Ota yhteyttä, mikäli haluat olla mukana rakentamassa uutta Promaint-lehden korona-aiheista blogisarjaa kanssamme!

Nina Garlo-Melkas

Promaint-lehden päätoimittaja

nina.garlo@omnipress.fi

Uusimmat artikkelit

14.5.2025 | Alan Uutiset

Prysmianin käyttöön vihitty 185-metrinen kaapelitorni on Suomen korkein rakennus

Yritys on tehnnyt suuria investointeja tehtaaseen, ja odottaa suurjännitekaapeleiden globaalin markkinan kasvun kiihtyvän edelleen.

Rail Baltica -ratatyömaalla hyödynnetään suomalaista 3D-koneohjausjärjestelmää

Täysin digitalisoidussa mallipohjaisessa rakentamisessa työtä voivat tehdä yhdessä reaaliaikaisesti infrasuunnittelija, työkoneenkuljettaja, työmaapäällikkö ja projektinjohto.

Suomen ja Viron välisen EstLink 2 -yhteyden korjaustyöt alkavat toukokuussa

Merenpohjaan asennetaan uutta kaapelia noin kilometrin verran. Sähkönsiirtoyhteyden odotetaan palaavan kaupalliseen käyttöön heinäkuun puolivälissä.

Kemikaalit aiheuttavat paljon vakavia työtapaturmia – laiminlyönnit voivat johtaa rikosseuraamuksiin

”Työpaikoilla käytetään paljon vaarallisia kemikaaleja huolimattomasti. Valitettavasti monet työnantajat eivät tunnista kemiallisten tekijöiden aiheuttamaa vaaraa omalla työpaikallaan”, työsuojelutarkastaja Mikko Järvenreuna toteaa.

Gasumin biokaasu pienentää Metsä Groupin valmistaman kartongin hiilijalanjälkeä

Vähäpäästöisiä kartonkeja haluavat asiakkaat ovat tyypillisesti suuria toimijoita, joilla on tiukat kestävyystavoitteet.

10.3.2025 | Kumppaniartikkeli

Sulzerin innovatiiviset ratkaisut vedenkäsittelyyn ja pumppaamiseen

Sulzer on yksi Suomen johtavista vedenkäsittelyn ja pumppausteknologian toimijoista. Yhtiön panostukset kotimaisuuteen, kestävään kehitykseen, kokonaisratkaisuihin ja asiakaspalveluun tekevät siitä luotettavan kumppanin sekä kunnallisille että teollisille toimijoille.

30.1.2025 | Tutkimus ja koulutus

VTT:n uusi valmennusohjelma auttaa suomalaisyrityksiä puolustusteollisuuden markkinoille

VTT käynnistää maksuttoman valmennusohjelman kaksikäyttöteknologiasta. Puolustusmarkkinat kiinnostavat, mutta yritysten on vaikea tunnistaa osaamista. Siviiliteknologiakin voi soveltua puolustuskäyttöön.