https://promaintlehti.fi/cialis-hinta-pfz.html
https://promaintlehti.fi/viagra-hinta-pfz.html

Alan Uutiset | 12.8.2019

Teollisuuspuun hakkuumäärä laski kesäkuussa huippuvuoden 2018 kesäkuusta

Metsäteollisuuskäyttöön käytettävän puun hakkuumäärät ovat laskeneet, kun vertailukohtana ovat edellisten vuosien kesäkuun hakkuumäärät selviää Luonnonvarakeskus Luken tiedotteesta.

bright-daylight-environment-240040

Hakatun puun määrä oli kesäkuussa 2019 yhteensä 4 milj. kuutiometriä, kun vastaava määrä vuonna 2018 oli hieman yli 5 milj. kuutiometriä. Suhteessa eniten laskivat yhtiöiden ja valtionmetsien omat hakkuut: ne lähes puolittuivat 1,12 milj. m3 -tasolta 0,59 milj. m3:iin. Yksityismetsien hakkuumäärät vähenivät 3,9 milj m3 -tasolta 3,4 milj. m3 -tasolle.

2019 hakatusta puumäärästä oli kuitupuuta 2,3 milj. m3, tukkipuuta 1,7 milj. m3. Teollisuuspuun korjuumäärien lisäksi on julkaistu myös energiapuun korjuumäärät. Kokonaisuutena energiakäyttöön ohjautui 0,427 milj. m3, tästä määrästä karsittua rankaa ja kokopuuta oli 0,16 milj. m3

Uusimmat artikkelit

20.8.2025 | Alan Uutiset

Teollisuuden Voiman uusi toimitusjohtaja on Philippe Bordarier

Fysiikan tohtori Philippe Bordarier siirtyy tehtävään Hollannin energiayhtiö Neolta. Hän aloittaa työnsä joulukuun alussa.

Euroopan modernein kartonkituotantolinja avattiin Oulussa

Stora Enson Oulun tehtaan uusi tuotantolinja vihittiin käyttöön 18. elokuuta. Tehdasalueen uudistuksiin on investoitu 1,1 miljardia euroa.

Metso laajensi kaivosalueen ytimessä toimivaa huoltokeskustaan Chilessä

La Negran alueella toimiva huoltokeskus on kolminkertaistanut sopimustensa määrän viime vuosien aikana. Laajennus parantaa erityisesti suurten laitteiden huoltokyvykyyttä.

Työturvallisuusrikoksesta ja ympäristön törkeästä turmelemisesta ehdollista vankeutta

Etelä-Pohjanmaan käräjäoikeus tuomitsi kauhavalaisen yrityksen törkeästä ympäristön turmelemisesta ja työturvallisuusrikoksesta yhteisösakkoon ja rikoshyödyn menettämiseen. Laiminlyönnit paljastuivat työsuojelutarkastuksessa.

Aalto-yliopistosta valmistuu avoimen automaation osaajia

"Oppiminen on sujunut parhaiten silloin, kun opiskelijoilla ei ole ennakko-oletuksia oikeasta tai väärästä tavasta tehdä automaatiota," tekniikan professori Valeriy Vyatkin toteaa. 

Rail Baltica -ratatyömaalla hyödynnetään suomalaista 3D-koneohjausjärjestelmää

Täysin digitalisoidussa mallipohjaisessa rakentamisessa työtä voivat tehdä yhdessä reaaliaikaisesti infrasuunnittelija, työkoneenkuljettaja, työmaapäällikkö ja projektinjohto.

10.3.2025 | Kumppaniartikkeli

Sulzerin innovatiiviset ratkaisut vedenkäsittelyyn ja pumppaamiseen

Sulzer on yksi Suomen johtavista vedenkäsittelyn ja pumppausteknologian toimijoista. Yhtiön panostukset kotimaisuuteen, kestävään kehitykseen, kokonaisratkaisuihin ja asiakaspalveluun tekevät siitä luotettavan kumppanin sekä kunnallisille että teollisille toimijoille.