https://promaintlehti.fi/cialis-hinta-pfz.html
https://promaintlehti.fi/viagra-hinta-pfz.html

Alan Uutiset | 22.10.2020

Toinen sija tuli Suomeen kansainvälisessä energiatehokkuuskisassa

Vantaan Energian työnsuunnitteluinsinööri Petri Parviainen voitti toisen palkinnon keskisuurten yritysten sarjassa Ateenassa pidetyssä kansainvälisessä European EnergyManagers -konferenssissa.

taitotalo

Tilaisuus järjestettiin koronatilanteen vuoksi virtuaalikonferenssina, mutta tästä huolimatta tilaisuudessa oli 230 osallistujaa 27:stä maasta.

Petri teki voittoisan työnsä Taitotalon Energy Manager -koulutuksen yhteydessä. Työ liittyi kaukolämpöverkon apujäähdyttimen käytön optimointiin. Projektityöllä saavutettiin 360 000 €:n vuotuinen kustannussäästö 50 000 €:n panostuksella. Parhaan projektin palkinto meni tänä vuonna Chileen.

Taitotalo on järjestänyt kansainvälistä Energy Manager -koulutusta jo yli kymmenen vuoden ajan. Projektitöillä on saavutettu yli 11 miljoonan euron vuotuiset kustannussäästöt. Koulutusta järjestetään 33 maassa, lähes kaikilla mantereilla. Valmistuneita Energy Managereita on jo yli 5 000. Seuraava kurssi käynnistetään vuoden 2021 tammikuussa.

Konferenssi oli osa EU-komission EASMEn rahoittamaa EUREMnext-hanketta, joka on osa pienille ja keskisuurille yrityksille suunnattua Horisontti 2020 -EU-puiteohjelmaa.

Aikuiskoulutusalan suurin toimijan Taitotalo syntyi noin vuopsi sitten, kun AEL ja Amiedu yhdistivät voimansa. Yhtiöllä on pitkä historia muuttuvan maailman koulutustarpeisiin vastaamisessa ja sen koulutustarjonta ja asiantuntijaverkosto on toimialan laajin. 
taitotalo.fi

Uusimmat artikkelit

Olkiluoto 2 palaa sähköntuotantoon vasta toukokuussa

Olkiluoto 2 -laitosyksikön sähköntuotanto keskeytettiin tiistaina 15. huhtikuuta turbiinilaitoksen generaattorilla havaitun kosteuden nousun vuoksi. OL2:n generaattorin roottori vaihdetaan vararoottoriin.

10.4.2025 | Alan Uutiset

VTT ja LUT-yliopisto löysivät keinoja jalostaa metsäteollisuuden hiilidioksidipäästöt muovin raaka-aineeksi

Forest CUMP -tutkimusprojektissa selvitettiin, miten metsäteollisuudesta ja jätteenpoltosta syntyvää biopohjaista hiilidioksidia otetaan talteen ja muunnetaan korkean jalostusasteen tuotteiksi, kuten muovien raaka-aineiksi eteeniksi ja propeeniksi.

Wärtsilä laajentaa teknologiakeskus Sustainable Technology Hubia Vaasassa

Wärtsilän 50 miljoonan euron investointi nopeuttaa tulevaisuuden polttoaineratkaisujen tuotantoa ja tuotekehitystä sekä uusien tuotteiden tuomista markkinoille.

10.3.2025 | Kumppaniartikkeli

Sulzerin innovatiiviset ratkaisut vedenkäsittelyyn ja pumppaamiseen

Sulzer on yksi Suomen johtavista vedenkäsittelyn ja pumppausteknologian toimijoista. Yhtiön panostukset kotimaisuuteen, kestävään kehitykseen, kokonaisratkaisuihin ja asiakaspalveluun tekevät siitä luotettavan kumppanin sekä kunnallisille että teollisille toimijoille.

Olkiluodon vuosihuollot käynnistyvät

Ensimmäisenä alkaa Olkiluoto 3:n vuosihuolto, jossa laitos valmistellaan tulevalle, pidempikestoiselle 18 kuukauden käyttöjaksolle. Suunniteltuun huoltokokonaisuuteen sisältyy noin 1700 erillistä työtä sekä 5000 työvaihetta.

30.1.2025 | Tutkimus ja koulutus

VTT:n uusi valmennusohjelma auttaa suomalaisyrityksiä puolustusteollisuuden markkinoille

VTT käynnistää maksuttoman valmennusohjelman kaksikäyttöteknologiasta. Puolustusmarkkinat kiinnostavat, mutta yritysten on vaikea tunnistaa osaamista. Siviiliteknologiakin voi soveltua puolustuskäyttöön.

Vakava työtapaturma johti korvauksiin – alihankintasopimus ei vapauttanut vastuista

Hovioikeus piti voimassa tuomiot työturvallisuusrikoksesta. Tamperelaisen jätealan yrityksen toimitusjohtaja että työnjohtaja saivat sakkotuomiot, ja yritys tuomittiin yhteisösakkoon.