https://promaintlehti.fi/cialis-hinta-pfz.html
https://promaintlehti.fi/viagra-hinta-pfz.html

Alan Uutiset | 2.3.2016

Uusi sensoriteknologia tarkkailee sisäilmaa, parantaa työtehoa

Teknologian tutkimuskeskus VTT on kehittänyt toimistoihin ja vaikkapa koululuokkiin soveltuvan sisustuselementin tarkkailemaan sisäilman laatua. Laite havainnoi erityisesti hiilidioksidia, lämpötilaa ja kosteutta ja ohjaa ihmistä valon avulla. Tarvittaessa teknologiaa voidaan hyödyntää myös suuremmassa mittakaavassa esimerkiksi eri teollisuuden tuotantoympäristöissä koneellisen ilmanvaihdon tukena.

sisailmanlaaduntarkkailija

Lähde: VTT

 Ulkonäöltään purjevenettä muistuttava, sisäilman laatua tarkkaileva sisustuselementti soveltuu tiloihin, joissa työhyvinvointi ja -tehokkuus ovat erityisen tärkeitä. Vaihtoehtoisella sensorivalinnalla voidaan mitata myös erilaisia kaasuja, liikettä, ääntä ja valon määrää.

Esineiden internet (IoT) -teknologiaan pohjautuva sisäilman laaduntarkkailija pystyy ohjaamaan valokalvolla ihmisiä puhtaampaan tilaan, jossa esimerkiksi hiilidioksidipitoisuus on alhainen. Kun sensorin mittaama kaasupitoisuus ylittää tietyn tason, lediteknologiaan perustuva valokalvo informoi senhetkisestä tasosta eri väreillä.

- Kun kaasupitoisuus sisätilassa kasvaa, valo muuttuu vihreästä keltaisen kautta punaiseen, ja vastaavasti toisinpäin pitoisuuden laskiessa, kertoo erikoistutkija Markus Tuomikoski VTT:ltä .

VTT:n kehittämä Tiny Node -sovellusalusta mahdollistaa myös sisäilman laaduntarkkailijan etäyhteyden ja kommunikoinnin muiden vastaavien IoT-laitteiden kanssa. Laitteen sisältämän sensorin toiminta perustuu infrapunasäteilyyn, jonka aallonpituusalueella monet kaasut ja haihtuvat orgaaniset yhdisteet sitovat itseensä.

Tuomikosken mukaan käyttäjä pystyy tarkkailemaan laitteen lähettämää dataa kännykästä. Laite voi hyödyntää myös pilvipalveluita esimerkiksi keräämällä hiilidioksidipitoisuutta ja lähettämällä tiedot tietyin väliajoin pilveen, josta voi tehdä datan analyysiä.

- Langattomalla sensoriteknologialla voidaan tarvittaessa tehostaa myös erilaisten teollisuusympäristöjen koneellista ilmanvaihtoa ja luoda tämän kautta työntekijöiden työtehon kannalta optimaalinen työympäristö, Tuomikoski lisää.

Uusimmat artikkelit

Olkiluodon vuosihuollot käynnistyvät

Ensimmäisenä alkaa Olkiluoto 3:n vuosihuolto, jossa laitos valmistellaan tulevalle, pidempikestoiselle 18 kuukauden käyttöjaksolle. Suunniteltuun huoltokokonaisuuteen sisältyy noin 1700 erillistä työtä sekä 5000 työvaihetta.

TotalEnergies valitsi IFS:n globaalin käyttöomaisuuden hallinnan uudistamiseen

TotalEnergiesin siirtyminen IFS:n EAM-ratkaisuun tukee yrityksen strategista suuntaa, jossa painotetaan vastuullista energiantuotantoa ja operatiivista tehokkuutta.

27.2.2025 | Kumppaniartikkeli

Energiatehokkuutta todistetusti

Usein yritykset pyrkivät parantamaan tehokkuuttaan taloudellisista syistä, mutta myös vähentääkseen hiilidioksidipäästöjään sekä saavuttaakseen kestävän kehityksen tavoitteensa. Yritysten avuksi Klüber Lubrication on kehittänyt vuonna 2007 julkaistun Klüber Energy Efficiency -palvelun, joka on osoittanut toimivuutensa maailmanlaajuisesti sadoissa eri projekteissa. Sen lisäksi, että pystymme todistetusti parantamaan energiatehokkuutta, pystymme myös arvioimaan kokemuksemme avulla eri laitteiden energiansäästöpotentiaalin.

26.2.2025 | Alan Uutiset

Ranskalainen pienydinreaktorikehittäjä Calogena laajentaa toimintaansa Suomeen

Teollisuuskonserni Gorgé SA:han kuuluva Calogena laajentaa toimintaansa Pohjoismaissa ja valitsi Suomen keskeiseksi kohteekseen.

30.1.2025 | Tutkimus ja koulutus

VTT:n uusi valmennusohjelma auttaa suomalaisyrityksiä puolustusteollisuuden markkinoille

VTT käynnistää maksuttoman valmennusohjelman kaksikäyttöteknologiasta. Puolustusmarkkinat kiinnostavat, mutta yritysten on vaikea tunnistaa osaamista. Siviiliteknologiakin voi soveltua puolustuskäyttöön.

Vakava työtapaturma johti korvauksiin – alihankintasopimus ei vapauttanut vastuista

Hovioikeus piti voimassa tuomiot työturvallisuusrikoksesta. Tamperelaisen jätealan yrityksen toimitusjohtaja että työnjohtaja saivat sakkotuomiot, ja yritys tuomittiin yhteisösakkoon.

Vesilaitosyhdistyksen Kalkkikivialkalointiopas on päivitetty ajantasalle

Päivitettyyn oppaaseen on kerätty käyttökokemuksia vedenkäsittelylaitoksilta ja uutta tietoa muun muassa kalkkikivialkaloinnin hiilijalanjälkeen, huoltovarmuuteen ja turvallisuuteen liittyen.