https://promaintlehti.fi/cialis-hinta-pfz.html
https://promaintlehti.fi/viagra-hinta-pfz.html

Alan Uutiset | 31.8.2021

Viafin Service -konserniin kuuluva Viafin GAS Oy liittyy mukaan osaksi kansallista vetyklusteria

Viafin Service -konserniin kuuluva Viafin GAS Oy liittyy mukaan osaksi kansallista vetyklusteria.

Suomalaisyritykset ovat koonneet voimansa ja edistävät yhteistyöllä vetytalouteen siirtymistä tavoitteenaan synnyttää Suomeen uutta liiketoimintaa, vientiä sekä työpaikkoja.

Helmikuussa 2021 toimintansa aloittaneessa Kansallisessa vetyklusterissa on mukana Kemianteollisuus, Energiateollisuus, Metallinjalostajat, Metsäteollisuus ja Teknologiateollisuus sekä vetytalouden kannalta merkittäviä yrityksiä.

Tulevaisuuden visiot vetytalouden osalta ovat mittavia vedyn toimiessa merkittävänä osana energiajärjestelmäämme. Vetyä voidaan hyödyntää polttoaineena sekä uusiutuvan energian varastoinnissa.

- Viafin GAS Oy haluaa olla mukana edistämässä tulevaisuuden energiajärjestelmien ja -ratkaisujen kehitystä oman osaamisensa pohjalta koskien siirto- ja jakeluverkkojen sekä tankkausasemien rakentamista ja kunnossapitoa, toteaa Viafin GAS Oy:n toimitusjohtaja Marko Haapasalmi.

Yritysvetoinen kansallinen vetyklusteri on perustettu vauhdittamaan vetytaloutta ja vetyyn liittyvien ratkaisujen vientiä. Tähän mennessä lähes 40 yritystä on vetyklusterin toiminnassa mukana. Nyt tavoitteena on avata ovia eurooppalaisiin verkostoihin, sillä Euroopassa suunnitellaan kymmenien miljardien investointeja vetytalouteen.

Uusimmat artikkelit

Olkiluodon vuosihuollot on tehty - löytyi myös kehitettävää

Olkiluodon vuosihuollot ovat tämän vuoden osalta ohi. Ne päättyivät 24. kesäkuuta kello 22.06, kun Olkiluoto 2 -laitosyksikkö kytkettiin valtakunnan verkkoon.

25.6.2025 | Alan Uutiset

Konwell osti Energytech Finlandin

Konwell tarjoaa teollisuuden höyry- ja energiakaasujärjestelmien palveluita sekä tuote- ja järjestelmäratkaisuja. Energytech Finland on erikoistunut teollisuuden energiajärjestelmien toimituksiin, valvontaan, huoltoon ja asennuksiin.

Työturvallisuusrikoksesta ja ympäristön törkeästä turmelemisesta ehdollista vankeutta

Etelä-Pohjanmaan käräjäoikeus tuomitsi kauhavalaisen yrityksen törkeästä ympäristön turmelemisesta ja työturvallisuusrikoksesta yhteisösakkoon ja rikoshyödyn menettämiseen. Laiminlyönnit paljastuivat työsuojelutarkastuksessa.

HSY uusi laitos jalostaa biojätteen lannoitteeksi pelloille

Biojätteen käsittelyssä siirrytään tehokkaampaan tapaan hyödyntää pääkaupunkiseudulla ja Kirkkonummella kerättyä biojätettä.

Aalto-yliopistosta valmistuu avoimen automaation osaajia

"Oppiminen on sujunut parhaiten silloin, kun opiskelijoilla ei ole ennakko-oletuksia oikeasta tai väärästä tavasta tehdä automaatiota," tekniikan professori Valeriy Vyatkin toteaa. 

Rail Baltica -ratatyömaalla hyödynnetään suomalaista 3D-koneohjausjärjestelmää

Täysin digitalisoidussa mallipohjaisessa rakentamisessa työtä voivat tehdä yhdessä reaaliaikaisesti infrasuunnittelija, työkoneenkuljettaja, työmaapäällikkö ja projektinjohto.

10.3.2025 | Kumppaniartikkeli

Sulzerin innovatiiviset ratkaisut vedenkäsittelyyn ja pumppaamiseen

Sulzer on yksi Suomen johtavista vedenkäsittelyn ja pumppausteknologian toimijoista. Yhtiön panostukset kotimaisuuteen, kestävään kehitykseen, kokonaisratkaisuihin ja asiakaspalveluun tekevät siitä luotettavan kumppanin sekä kunnallisille että teollisille toimijoille.