https://promaintlehti.fi/cialis-hinta-pfz.html
https://promaintlehti.fi/viagra-hinta-pfz.html

Alan Uutiset | 21.1.2016

Wärtsilä 20DF -moottori saavuttaa 100 toimituksen merkkipaalun

Wärtsilä toimittaa sadannen Wärtsilä 20DF -monipolttoainemoottorin vielä tämän kuun aikana. Ensimmäinen moottori lähti Vaasan tehtaalta vain 3,5 vuotta aiemmin. Kyseinen moottori on osa kolmen 8-sylinterisen Wärtsilä 20DF -moottorin toimitusta ropax-alukseen, jota rakennetaan Remontowan telakalla Puolassa kanadalaiselle BC Ferries -varustamolle. Kyseessä on toinen samalle asiakkaalle rakennettavasta kolmen aluksen sarjasta.

Wartsila

Wärtsilä 20DF -monipolttoainemoottori saavuttaa 100 toimituksen merkkipaalun.

– Tämä jo sadannen moottorin toimitus korostaa jälleen kerran Wärtsilän monipolttoaineteknologian etuja, niin joustavuutta polttoaineen suhteen kuin ympäristöhyötyjä. Wärtsilä 20DF osoittaa, että nämä edut ovat yhtä tärkeitä apusovelluksissa, kuten generaattorilaitteistoissa, kuin päämoottorisovelluksissakin, sanoo Stefan Wiik, Engines-toimialan johtaja, Wärtsilä Marine Solutions .

Wärtsilä 20DF -moottori on kehitetty hyväksi osoittautuneesta ja erittäin luotettavasta Wärtsilä 20 -dieselmoottorista, joka tuotiin markkinoille 1990-luvun alkupuolella. DF-versio on kompakti yksikkö, jolla monipolttoaineteknologian edut saadaan hyödynnettyä koko tehoalueella. Wärtsilän monipolttoaineominaisuuden ansiosta laivoissa voidaan käyttää joko perinteisiä nestemäisiä polttoaineita (LFO, HFO tai nestemäinen biopolttoaine) tai nesteytettyä maakaasua (LNG). Käytettävää polttoainetta voidaan vaihtaa saumattomasti tehon tai nopeuden kärsimättä. Polttoaineen joustava käyttö mahdollistaa päästövaatimusten noudattamisen erityisalueilla ja antaa samalla toimijoille mahdollisuuden valita polttoaine kustannusten ja saatavuuden mukaan.

Kaasukäytössä Wärtsilä 20DF -moottori täyttää jo IMO Tier III:n mukaiset päästövaatimukset ilman erillistä pakokaasujen puhdistusjärjestelmää. Lisäksi SOx- ja CO2-päästöt ovat kaasukäytössä huomattavasti pienemmät, ja toiminta on savutonta.

Sadannelle Wärtsilä 20DF -moottorille suoritetaan FAT (Factory Acceptance Test) -testaus lähiviikkoina BC Ferries -varustamon edustajien valvonnassa.

– Onnittelumme Wärtsilälle sadannen toimituksen merkkipaalusta. Suhtaudumme ympäristösäännösten noudattamiseen liittyviin vastuisiimme erittäin vakavasti, minkä takia näissä laivastoamme täydentävissä aluksissa käytetään polttoaineena pääasiassa nesteytettyä maakaasua. Wärtsilän monipolttoaineteknologia on erittäin edistynyttä ja osoittautunut toimivaksi, ja olemme varmoja sitä, että Wärtsilä 20DF -moottorit ovat oikea ratkaisu tähän kohteeseen, toteaa Mark Wilson, johtaja, Engineering, British Columbia Ferry Services Inc .

Lisätietoja: www.wartsila.com

Wärtsilä 20DF -moottori

Uusimmat artikkelit

8.5.2025 | Alan Uutiset

Teknologiateollisuus: “Vapautuksen päivä” käänsi hyvin alkaneen vuoden valtavaksi epävarmuudeksi

Teknologiateollisuuden uusien tilausten arvo parani alkuvuonna vuodentakaiseen nähden ja tarjouspyyntökyselyn saldoluku nousi positiiviseksi ensimmäisen kerran yli kahteen vuoteen. Jäsenille tehty kysely kertoo kuitenkin suuresta epävarmuudesta. Donald Trumpin toimet ovat hidastaneet investointipäätöksiä. 

Suomen ja Viron välisen EstLink 2 -yhteyden korjaustyöt alkavat toukokuussa

Merenpohjaan asennetaan uutta kaapelia noin kilometrin verran. Sähkönsiirtoyhteyden odotetaan palaavan kaupalliseen käyttöön heinäkuun puolivälissä.

Kemikaalit aiheuttavat paljon vakavia työtapaturmia – laiminlyönnit voivat johtaa rikosseuraamuksiin

”Työpaikoilla käytetään paljon vaarallisia kemikaaleja huolimattomasti. Valitettavasti monet työnantajat eivät tunnista kemiallisten tekijöiden aiheuttamaa vaaraa omalla työpaikallaan”, työsuojelutarkastaja Mikko Järvenreuna toteaa.

Gasumin biokaasu pienentää Metsä Groupin valmistaman kartongin hiilijalanjälkeä

Vähäpäästöisiä kartonkeja haluavat asiakkaat ovat tyypillisesti suuria toimijoita, joilla on tiukat kestävyystavoitteet.

Olkiluoto 2 palaa sähköntuotantoon vasta toukokuussa

Olkiluoto 2 -laitosyksikön sähköntuotanto keskeytettiin tiistaina 15. huhtikuuta turbiinilaitoksen generaattorilla havaitun kosteuden nousun vuoksi. OL2:n generaattorin roottori vaihdetaan vararoottoriin.

10.3.2025 | Kumppaniartikkeli

Sulzerin innovatiiviset ratkaisut vedenkäsittelyyn ja pumppaamiseen

Sulzer on yksi Suomen johtavista vedenkäsittelyn ja pumppausteknologian toimijoista. Yhtiön panostukset kotimaisuuteen, kestävään kehitykseen, kokonaisratkaisuihin ja asiakaspalveluun tekevät siitä luotettavan kumppanin sekä kunnallisille että teollisille toimijoille.

30.1.2025 | Tutkimus ja koulutus

VTT:n uusi valmennusohjelma auttaa suomalaisyrityksiä puolustusteollisuuden markkinoille

VTT käynnistää maksuttoman valmennusohjelman kaksikäyttöteknologiasta. Puolustusmarkkinat kiinnostavat, mutta yritysten on vaikea tunnistaa osaamista. Siviiliteknologiakin voi soveltua puolustuskäyttöön.