https://promaintlehti.fi/cialis-hinta-pfz.html
https://promaintlehti.fi/viagra-hinta-pfz.html

Alan Uutiset | 2.1.2023

Wärtsilä myy American Hydro -liiketoimintansa

Räätälöityjä vesivoimalaitosten kunnostusratkaisuja ja turbiinipalveluita tuottavan yhtiön liiketoiminnan arvo on noin 50 miljoonaa dollaria.

Kuva-Wartsila

Wärtsilä kertoo tiedotteessaan myyvänsä American Hydro -liiketoimintansa Enprotech Corp:lle, joka on pörssinoteeratun japanilaisen ITOCHU Corporationin (ITC) täysin omistama tytäryhtiö.

American Hydro tuottaa räätälöityjä vesivoimalaitosten kunnostusratkaisuja ja turbiinipalveluita pääasiassa Pohjois-Amerikan markkinoille. 

Yritys on perustettu vuonna 1986 ja siitä tuli osa Wärtsilää vuonna 2016. Yhtiön liikevaihto oli noin 50 miljoonaa Yhdysvaltain dollaria vuonna 2021.

– On hienoa, että olemme päässeet sopimukseen American Hydron myymisestä Enprotech Corp:lle. Uskomme, että yhtiöt sopivat strategisesti ja kulttuurisesti hyvin yhteen, Wärtsilä Marine Systems ja Portfolio Business -liiketoimintojen johtaja Tamara de Gruyter sanoo.

Kauppa odotetaan saatavan päätökseen vuoden 2023 ensimmäisellä puoliskolla, kun tarvittavat hyväksynnät on saatu.

– Koko organisaatiomme toivottaa American Hydron tervetulleeksi osaksi liiketoimintojamme, jotka keskittyvät raskaan teollisuuden laitteiden huoltoon, korjauksiin, uudistamisiin ja modernisointeihin, Enprotech Corp:n toimitusjohtaja Chris Pascarella toteaa.

–  American Hydro laajentaa toiminta-aluettamme uusiutuvan energian sektorille, joka on Enprotech Corp:n kasvualaa. Lisäksi American Hydrolla on huomattavaa teknistä tietotaitoa, joka vahvistaa koko organisaatiotamme, Pascarella jatkaa.

Enprotech Corp 

Enprotech Corp tarjoaa huolto-, korjaus-, uudistamis- ja modernisointiratkaisuja Pohjois-Amerikan raskaan teollisuuden koneiden ja laitteiden valmistajille. Tärkeimpiä toimialoja ovat muun muassa autoteollisuus, teräs, kodinkoneet, yleinen valmistus, öljy ja kaasu sekä uusiutuva energia. Yhtiöllä on seitsemän toimipistettä Pohjois-Amerikassa. Enprotechin pääkonttori sijaitsee Clevelandissa, Ohiossa ja se on ITOCHU Corporationin (ITC) tytäryhtiö.

Uusimmat artikkelit

5.6.2025 | Alan Uutiset

Itämeren alueen kantaverkkoyhtiöt: yhdistetään maat tehokkaalla meriverkolla

BOGI hankkeen raportin mukaan Itämeren energiantuotantopotentiaali on noin 93 gigawattia. Turvallisuus ja suojaus ovat keskeisessä asemassa infraa rakennettaessa.

Tekoäly torjuu törmäykset – sensorijärjestelmä saa junan pysähtymään ajoissa norsunkin edessä

VTT:n kehittämää sensorijärjestelmää on testattu Intiassa. Se estää liikenneonnettomuuksia ja parantaa kaivosteollisuuden tuottavuutta.

Valmet lanseerasi DNAe-ratkaisun meriteollisuudelle

Täysin selainpohjainen merenkulun ohjausjärjestelmä integroituu saumattomasti laivojen laitteisiin.

Aalto-yliopistosta valmistuu avoimen automaation osaajia

"Oppiminen on sujunut parhaiten silloin, kun opiskelijoilla ei ole ennakko-oletuksia oikeasta tai väärästä tavasta tehdä automaatiota," tekniikan professori Valeriy Vyatkin toteaa. 

Rail Baltica -ratatyömaalla hyödynnetään suomalaista 3D-koneohjausjärjestelmää

Täysin digitalisoidussa mallipohjaisessa rakentamisessa työtä voivat tehdä yhdessä reaaliaikaisesti infrasuunnittelija, työkoneenkuljettaja, työmaapäällikkö ja projektinjohto.

Kemikaalit aiheuttavat paljon vakavia työtapaturmia – laiminlyönnit voivat johtaa rikosseuraamuksiin

”Työpaikoilla käytetään paljon vaarallisia kemikaaleja huolimattomasti. Valitettavasti monet työnantajat eivät tunnista kemiallisten tekijöiden aiheuttamaa vaaraa omalla työpaikallaan”, työsuojelutarkastaja Mikko Järvenreuna toteaa.

10.3.2025 | Kumppaniartikkeli

Sulzerin innovatiiviset ratkaisut vedenkäsittelyyn ja pumppaamiseen

Sulzer on yksi Suomen johtavista vedenkäsittelyn ja pumppausteknologian toimijoista. Yhtiön panostukset kotimaisuuteen, kestävään kehitykseen, kokonaisratkaisuihin ja asiakaspalveluun tekevät siitä luotettavan kumppanin sekä kunnallisille että teollisille toimijoille.