https://promaintlehti.fi/cialis-hinta-pfz.html
https://promaintlehti.fi/viagra-hinta-pfz.html

Empower jatkaa Vattenfallin käyttö- ja kunnossapitokumppanina

Empower ja Vattenfall ovat allekirjoittaneet sopimuksen Vattenfallin kaikkien yhdeksän Suomen vesivoimalaitoksen paikalliskäytön ja kunnossapidon palveluista. Sopimus kattaa muun muassa voimalaitosten viikko-, kuukausi- ja vuosihuollot sekä laitosten paikalliset käyttö- ja kunnossapitopalvelut. Nyt solmittu monivuotinen sopimus käynnistyy vuonna 2020 ja on jatkoa pitkäaikaiselle yhteistyölle, joka on alkanut jo vuonna 2001.

720x350-vesivoimalaitos2

Vattenfallin Vesivoimasta vastaava johtaja Erik Mälkki on ollut erittäin tyytyväinen palveluihin.

– Vesivoimatuotanto perustuu yhä enemmän ulkoisten kunnossapitopalvelujen käyttämiseen, joten on tärkeää, että yhteistyö sujuu hyvin. Merkittävä etu on se, että Empower tuntee hyvin laitoksemme. Hyvän ennakkohuollon ansiosta häiriöitä ja vikakäyntejä on hyvin vähän, ja voimaloiden käytettävyys on huippuluokkaa.

Empowerin vesivoimapalveluiden kokonaisuus kattaa sekä 24/7 valvomo- että jatkuvat kunnossapitopalvelut ja vuosihuollot.

– Näin pitkäikäinen kumppanuus kertoo strategisesta partneruudesta, jossa molemmilla osapuolilla on yhteiset tavoitteet ja halu kehittyä jatkuvan parantamisen mallilla. Monipuolisuus palvelukokonaisuudessamme on ainutlaatuista ja hyödynnämme myös aktiivisesti uusia digitaalisia työkaluja omassa työssämme. Viime vuonna otimme esimerkiksi käyttöön Pointr-työkalun, jonka avulla voimme tuoda kunnossapidon asiantuntijoidemme osaamisen etäyhteydellä paikallisen henkilöstön tueksi. Pointr auttaa meitä vastaamaan kunnossapitotarpeeseen entistä paremmin voimalaitosten ollessa fyysisesti etäällä toisistaan, sanoo Empowerin Käytön ja kunnossapidon palvelusopimuksista vastaava johtaja Jari Simola.

www.empower.fi

Uusimmat artikkelit

Olkiluoto 2 palaa sähköntuotantoon vasta toukokuussa

Olkiluoto 2 -laitosyksikön sähköntuotanto keskeytettiin tiistaina 15. huhtikuuta turbiinilaitoksen generaattorilla havaitun kosteuden nousun vuoksi. OL2:n generaattorin roottori vaihdetaan vararoottoriin.

10.4.2025 | Alan Uutiset

VTT ja LUT-yliopisto löysivät keinoja jalostaa metsäteollisuuden hiilidioksidipäästöt muovin raaka-aineeksi

Forest CUMP -tutkimusprojektissa selvitettiin, miten metsäteollisuudesta ja jätteenpoltosta syntyvää biopohjaista hiilidioksidia otetaan talteen ja muunnetaan korkean jalostusasteen tuotteiksi, kuten muovien raaka-aineiksi eteeniksi ja propeeniksi.

Wärtsilä laajentaa teknologiakeskus Sustainable Technology Hubia Vaasassa

Wärtsilän 50 miljoonan euron investointi nopeuttaa tulevaisuuden polttoaineratkaisujen tuotantoa ja tuotekehitystä sekä uusien tuotteiden tuomista markkinoille.

10.3.2025 | Kumppaniartikkeli

Sulzerin innovatiiviset ratkaisut vedenkäsittelyyn ja pumppaamiseen

Sulzer on yksi Suomen johtavista vedenkäsittelyn ja pumppausteknologian toimijoista. Yhtiön panostukset kotimaisuuteen, kestävään kehitykseen, kokonaisratkaisuihin ja asiakaspalveluun tekevät siitä luotettavan kumppanin sekä kunnallisille että teollisille toimijoille.

Olkiluodon vuosihuollot käynnistyvät

Ensimmäisenä alkaa Olkiluoto 3:n vuosihuolto, jossa laitos valmistellaan tulevalle, pidempikestoiselle 18 kuukauden käyttöjaksolle. Suunniteltuun huoltokokonaisuuteen sisältyy noin 1700 erillistä työtä sekä 5000 työvaihetta.

30.1.2025 | Tutkimus ja koulutus

VTT:n uusi valmennusohjelma auttaa suomalaisyrityksiä puolustusteollisuuden markkinoille

VTT käynnistää maksuttoman valmennusohjelman kaksikäyttöteknologiasta. Puolustusmarkkinat kiinnostavat, mutta yritysten on vaikea tunnistaa osaamista. Siviiliteknologiakin voi soveltua puolustuskäyttöön.

Vakava työtapaturma johti korvauksiin – alihankintasopimus ei vapauttanut vastuista

Hovioikeus piti voimassa tuomiot työturvallisuusrikoksesta. Tamperelaisen jätealan yrityksen toimitusjohtaja että työnjohtaja saivat sakkotuomiot, ja yritys tuomittiin yhteisösakkoon.