https://promaintlehti.fi/cialis-hinta-pfz.html
https://promaintlehti.fi/viagra-hinta-pfz.html

HSY: Häiriöttömämpää viemäröintiä pumppaamosaneerauksilla

Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY:n jätevedenpumppaamo Vantaan Ylästöntiellä uusitaan. Pumppaamon kapasiteetti nousee ja samalla se uudistuu teknisesti. Pumppaamojen ja viemäreiden saneerauksella parannetaan toimintavarmuutta ja vähennetään häiriöitä, joista pahimmillaan voi syntyä jäteveden ylivuoto maastoon tai vesistöön.

jatavedenpumppaamo_sisalta_pumput

HSY:n hallitus hyväksyi kokouksessaan 18.9.2020 vuonna 1983 rakennetun Ylästöntien pumppaamon uusimisen hankesuunnitelman. Sen kustannusarvio on 2,6 miljoonaa euroa (alv 0%). Uuden pumppaamon tilavan imualtaan avulla voidaan viivyttää jätevettä nykyistä huomattavasti paremmin, joka auttaa jäteveden kapasiteetin hallintaa vika-, huolto- ja rankkasadetilanteissa.

- Ylästöntien pumppaamon saneeraus on hyvä esimerkki toimintavarmuuden ja ympäristön hyväksi tekemistämme investoinneista, toteaa toimitusjohtaja Raimo Inkinen. Myös esimerkiksi Blominmäen puhdistamon rakentamisen yhteydessä tehdään merkittäviä verkosto- ja pumppaamomuutoksia Espoon alueella ja niiden yhteydessä voidaan ratkaista tulvaherkkien alueiden ongelmia, hän jatkaa.

Jätevedenpumppaamoita on saneerattu voimakkaasti viime vuosina ja niitä saneerataan edelleen useita vuosittain. Myös uusia pumppaamoita rakennetaan ja viemäriverkostoa uudistetaan jatkuvasti. Aikanaan rakennettua Helsingin kantakaupungin sekaviemäriverkostoa HSY muuttaa erillisverkostoksi investointiohjelmansa mukaisesti. Tätä toteutetaan yhteistyössä kaupungin kanssa.

Jätevedenpumppaamoilta tai viemäriverkostosta karkaavien ylivuotojen keskeisimmät syyt ovat:

  • tekniset toimintahäiriöt, joihin voidaan varautua esimerkiksi riskikartoituksilla ja niiden myötä korkeammalla ennakkohuoltojen kiertomäärällä, datapohjaisella verkoston seurannalla ja päivystysjärjestelyillä
  • tukokset ovat myös tekninen toimintahäiriö ja niihin voidaan vaikuttaa ennakkohuolloilla sekä jokainen vedenkäyttäjä itse noudattamalla viemärietikettiä
  • kapasiteetin riittämättömyys rankkasateiden tai voimakkaan lumen sulamisen aikaan, johon vastaus on investointi viemäri- ja pumppaamokapasiteettiin huomioiden alueen viemäröintitarpeet pitkällä aikavälillä.

Uusimmat artikkelit

21.9.2023 | Kumppaniartikkeli

SULZER nosti tuotannon tehoa

Sulzer Pumps Finland keskitti toimintojaan Kotkan Karhulaan. Samaan aikaan tehtaalla otettiin käyttöön lean-toimintamalli, joka paransi tuloksen lisäksi työhyvinvointia ja edisti osaltaan ympäristöarvoihin liittyvää kehitystyötä.

21.9.2023 | Alan Uutiset

Metsä Tissue valitsi Ison-Britannian uuden pehmopaperitehtaansa sijaintipaikaksi

Metsä Tissue on valinnut suunnittelemansa uuden pehmopaperitehtaan sijaintipaikaksi Goole East Riding of Yorkshiren kreivikunnassa. Toteutuessaan hanke lisäisi Ison-Britannian omavaraisuutta pehmopaperituotteissa yli 30 prosentilla.

Caruna kuvaa dronella sähköverkkoja

Sähkönjakeluyhtiö Caruna kokeilee uudessa pilotissaan sähköverkkojen älykkäämpää kunnossapitoprosessia.

Outokumpu hyödyntää ensimmäisenä terästuottajana robotiikkaa turvallisuustyössä

Outokumpu arvioi, että tarkastustehtävien siirtäminen robotille auttaa vähentämään työntekijöiden altistumisaikaa vaarallisille aineille yli 80 prosenttia ja vähentämään mahdollisesti työntekijöille vaarallisia huoltokorjauksia 20 prosenttia.

17.5.2023 | Tutkimus ja koulutus

Wärtsilän Land & Sea Academy -koulutuskeskus Vaasassa avattiin

”Globaalit koulutuskeskuksemme ovat keskeinen elementti Wärtsilän elinkaaritarjonnassa.”

Teollisuuden sähkölämmitysten uusi sukupolvi

Teollisuuden oikeat lämmitysvalinnat säästävät sekä euroja, energiaa että ympäristöä. Modernien sähkösaattojen kysyntä on kasvussa.

Sähköasennusstandardi SFS 6000 uudistui

Pienjännitesähköasennusten standardista on julkaistu uusi painos SFS 6000:2022. Uudistuksessa sähköasennustandardin aurinkosähköasennuksia käsittelevä osaan on tehty merkittäviä muutoksia. Päivitysten ja parannusten lisäksi sarjaan on julkaistu kaksi uutta standardia, jotka käsittelevät akkujen asennuksia SFS 6000-5-57 ja PoE-asennuksia SFS 6000-7-716.