https://promaintlehti.fi/cialis-hinta-pfz.html
https://promaintlehti.fi/viagra-hinta-pfz.html

LST Etävalvonta auttaa vähentämään tuotannon hallitsemattomia käyttökatkoja

LST Teollisuuspalvelu esittelee Uusi Teollisuus -messuilla langattoman kunnonvalvontapalvelun LST Etävalvonta -palvelun, joka on tärkeä osa teollisuuden riskienhallintaa.

sahkomoottori

LST Etävalvonta on keskitettyä moottorien kunnonvalvontapalvelua. Monitoroinnin hoitaa laitteen merkistä, mallista ja valmistajasta riippumaton langaton järjestelmä, jonka voi kytkeä mihin tahansa moottoriin, vaihteistoon, pumppuun tai puhaltimeen.

LST Etävalvonta skaalautuu erikokoisten toimijoiden tarpeisiin teollisuudesta elintarviketuotantoon.

– Laitteita, joiden valvonnassa palvelustamme on erityisesti hyötyä, löytyy esimerkiksi teollisuuden linjalaitteista, ilmastointimoottoreista ja isoilta eläintiloilta. Niissä moottorien toimintahäiriöt voivat aiheuttaa merkittävää haittaa ja kalliita käyttökatkoja, sanoo Susanna Iso-Lauri LST Teollisuusmyynnistä.

Valtaosa käyttökatkoista voidaan estää

LST Etävalvonnan anturit mittaavat muun muassa moottorin tärinää ja lämpötilaa. Muutokset niissä voivat paljastaa kehittymässä olevan vikatilanteen.

– Jopa 89 prosenttia moottorien käyttökatkoista voidaan löytää ja havaita moottorien kuntoa valvovilla tekniikoilla.* Käyttökatkoista voi tulla kymmenien tuhansien eurojen lisäkustannuksia, mutta LST Etävalvonta valvoo moottoreita ja varmistaa osaltaan häiriöttömän tuotannon, Iso-Lauri sanoo.

Etänä suoritettava valvonta lisää myös työntekijöiden turvallisuutta: pyörivien koneiden läheisyydessä tehtävä mittaaminen voi olla turvallisuusriski.

Skaalautuvaa palvelua

LST Etävalvonta -palvelussa LST ottaa asiakkaaseen yhteyttä järjestelmän hälyttäessä tai etukäteen sovituin väliajoin, ja ehdottaa sopivia toimenpiteitä.

– Säännöllinen, suunnitellusti tehty huolto säästää kustannuksia, pidentää moottorin käyttöikää ja parantaa sen tehokkuutta, Iso-Lauri muistuttaa.

LST Etävalvontaan ja muihin LST:n tuotteisiin ja palveluihin voi tutustua Uusi Teollisuus -messuilla 20.−21.3.2019 Tampereen Messu- ja Urheilukeskuksessa osastolla E 713.

* Hashemian and Bean: State-Of-The-Art Predictive Maintenance Techniques, October 2011

 

www.lst.fi

Uusimmat artikkelit

UPM investoi Tervasaaren erikoispaperitehtaan modernisointiin

Valkeakoskella sijaitsevan Tervasaaren tehtaan kilpailukyky paranee, mikä tukee UPM:n liiketoiminnan globaalia kasvustrategiaa erikoispaperisegmentissä.

20.5.2025 | Alan Uutiset

Fingrid ja Svenska kraftnät aloittavat Fenno-Skan 3 –yhteyden suunnittelun

Suomen ja Ruotsin välisen Fenno-Skan 3 -merikaapeliyhteyden odotetaan valmistuvan vuoteen 2038 mennessä ja sen kapasiteetin arvioidaan olevan 800 megawattia. 

Rail Baltica -ratatyömaalla hyödynnetään suomalaista 3D-koneohjausjärjestelmää

Täysin digitalisoidussa mallipohjaisessa rakentamisessa työtä voivat tehdä yhdessä reaaliaikaisesti infrasuunnittelija, työkoneenkuljettaja, työmaapäällikkö ja projektinjohto.

Suomen ja Viron välisen EstLink 2 -yhteyden korjaustyöt alkavat toukokuussa

Merenpohjaan asennetaan uutta kaapelia noin kilometrin verran. Sähkönsiirtoyhteyden odotetaan palaavan kaupalliseen käyttöön heinäkuun puolivälissä.

Kemikaalit aiheuttavat paljon vakavia työtapaturmia – laiminlyönnit voivat johtaa rikosseuraamuksiin

”Työpaikoilla käytetään paljon vaarallisia kemikaaleja huolimattomasti. Valitettavasti monet työnantajat eivät tunnista kemiallisten tekijöiden aiheuttamaa vaaraa omalla työpaikallaan”, työsuojelutarkastaja Mikko Järvenreuna toteaa.

10.3.2025 | Kumppaniartikkeli

Sulzerin innovatiiviset ratkaisut vedenkäsittelyyn ja pumppaamiseen

Sulzer on yksi Suomen johtavista vedenkäsittelyn ja pumppausteknologian toimijoista. Yhtiön panostukset kotimaisuuteen, kestävään kehitykseen, kokonaisratkaisuihin ja asiakaspalveluun tekevät siitä luotettavan kumppanin sekä kunnallisille että teollisille toimijoille.

30.1.2025 | Tutkimus ja koulutus

VTT:n uusi valmennusohjelma auttaa suomalaisyrityksiä puolustusteollisuuden markkinoille

VTT käynnistää maksuttoman valmennusohjelman kaksikäyttöteknologiasta. Puolustusmarkkinat kiinnostavat, mutta yritysten on vaikea tunnistaa osaamista. Siviiliteknologiakin voi soveltua puolustuskäyttöön.