https://promaintlehti.fi/cialis-hinta-pfz.html
https://promaintlehti.fi/viagra-hinta-pfz.html

Digitalisaatio etenee vauhdilla suomalaisiin tehtaisiin ja logistiikkakeskuksiin

Kotimainen tuotanto ja logistiikka digitalisoituvat vauhdilla. Aallon harjalla kulkevat yritykset ovat sekä pystyneet säilyttämään tuotantonsa Suomessa että lisänneet työpaikkoja ja henkilöstön työtyytyväisyyttä.

leanwaren-toimitusjohtaja-janne-viinikkala-toinen-vasemmalta

Lähde: Leanware

– Tulevaisuuden digitalisaation työpaikat syntyvät lähellä asiakasta. Yritykset hakevat nyt kilpailuetua tekemällä tuotantoa ja logistiikkaa eri tavalla kuin muut. Parhaimmillaan läpimenoajat sekä keskeneräisen tuotannon arvo ovat jopa puolittuneet, tuotannon ja logistiikan digitalisointiin erikoistuneen Leanware Oy:n toimitusjohtaja Janne Viinikkala toteaa.

Leanware on palkannut alkuvuoden aikana reilut 20 uutta työntekijää, ja tavoitteena on palkata vuoden loppuun mennessä vähintään 25 lisää. Vaikka hyviä ohjelmistosuunnittelijoita on saatavilla, toimialaosaaminen joudutaan yrityksen mukaan yleensä opettamaan itse.

– Järjestelmiä ei voi kehittää ilman syvällistä ymmärrystä asiakkaan prosesseista ja bisneksestä. Digitalisaatio etenee vauhdilla ja kouluopit eivät tahdo pysyä perässä. Koulutamme prosessiosaamisen lisäksi muun muassa lean-tuotannon perusteita ja mahdollistamme työntekijöille kädet saveen -harjoittelujaksoja sekä yritysvierailuja asiakkaidemme kohteissa.

Miten käy henkilöstön uuden aallon digitaalisissa tehtaissa ja varastoissa?

Viinikkala näkee, että digitalisoinnin käynnistymistä ei ohjaa yrityksen koko, vaan johdon näkemys sen merkityksestä liiketoiminnalle. Toisin sanoen ymmärrys siitä, kuinka paljon kannattavuutta ja kilpailukykyä prosessien sähköistämisellä voidaan lisätä.

– Prosessien digitalisoinnilla ja automaatiolla yksikkökustannukset saadaan alas. Näin pitkälle jalostettuja, asiakkaalle räätälöityjä tuotevariaatioita pystytään tuottamaan järkevin kustannuksin lyhyellä toimitusajalla. Tähän eivät halpatuotantomaat pysty.

Vastoin yleisiä ennakkoluuloja automaatioasteen nosto on jopa lisännyt työpaikkojen määrää suomalaisissa tehtaissa ja logistiikkakeskuksissa. Suunta korreloi positiivisesti myös työtyytyväisyyden kanssa.

– Työ on sujuvampaa ja kevyempää. Raskaat siirrot ja nostot hoitaa automaatti, ja lyhyet sarjat tekevät työstä vaihtelevampaa, Viinikkala kertoo.

 

Uusimmat artikkelit

4.2.2025 | Alan Uutiset

Caverion laajentaa tuulivoimaloiden huoltopalvelunsa Poriin

Caverion ostaa paikallisen Huolto-Lepistön tuulivoimaliiketoiminnan.

30.1.2025 | Tutkimus ja koulutus

VTT:n uusi valmennusohjelma auttaa suomalaisyrityksiä puolustusteollisuuden markkinoille

VTT käynnistää maksuttoman valmennusohjelman kaksikäyttöteknologiasta. Puolustusmarkkinat kiinnostavat, mutta yritysten on vaikea tunnistaa osaamista. Siviiliteknologiakin voi soveltua puolustuskäyttöön.

Vakava työtapaturma johti korvauksiin – alihankintasopimus ei vapauttanut vastuista

Hovioikeus piti voimassa tuomiot työturvallisuusrikoksesta. Tamperelaisen jätealan yrityksen toimitusjohtaja että työnjohtaja saivat sakkotuomiot, ja yritys tuomittiin yhteisösakkoon.

Iijoen Haapakosken vesivoimalaitoksen turbiinin peruskunnostus valmistui

Tammikuun alussa tehtyjen onnistuneiden koekäyttöjen jälkeen voimalaitoksen molempien turbiinien koko kapasiteetti on taas käytössä.

12.12.2024 | Kumppaniartikkeli

Väylät kuntoon

Väylävirastolla, kunnilla ja kaupungeilla on paljon tieverkoston korjausvelkaa. Teitä ei kuitenkaan kannata päällystää ennen kuin on tutkittu kantavatko teiden pohjat. Pahimmassa tapauksessa päällystetty tie on seuraavana keväänä taas rikki.

Metsä Group: Puuperäisen hiilidioksidin talteenotto on iso mahdollisuus

Metsä Group ja Andritz ovat selvittäneet, millaisia vaikutuksia aiheutuisi noin neljän miljoonan hiilidioksiditonnin talteenotosta Kemin biotuotetehtaalla.

Vesilaitosyhdistyksen Kalkkikivialkalointiopas on päivitetty ajantasalle

Päivitettyyn oppaaseen on kerätty käyttökokemuksia vedenkäsittelylaitoksilta ja uutta tietoa muun muassa kalkkikivialkaloinnin hiilijalanjälkeen, huoltovarmuuteen ja turvallisuuteen liittyen.