https://promaintlehti.fi/cialis-hinta-pfz.html
https://promaintlehti.fi/viagra-hinta-pfz.html

IFS julkaisi yli 60 valmista tekoälytoiminnallisuutta kuudelle eri toimialalle

Uusista ominaisuuksista kuultiin viime viikon Unleashed-tapahtumassa Orlandossa. Niihin sisältyy myös Sustainability Management -moduuli, joka on kehitetty yhteistyössä PwC:n kanssa.

DSC_3403IFS

IFS:n toimitusjohtaja Mark Moffat Unleashed-tapahtuman lavalla Orlandossa. Kuva: IFS

Tekoälyagenttien ja kuluttajille suunnatun tekoälyn ympärillä vallitsevasta hypestä huolimatta liiketoiminnan kannalta kenties vaikuttavin tekoälyn osa-alue on teollinen tekoäly. 

Muun muassa toiminnanohjausjärjestelmiä kehittävä IFS julkaisi yli 60 teollisen tekoälyn ominaisuutta IFS Cloud 24R2 -päivityksessään. Yrityksen mukaan lisäksi yli 300 uutta tekoälyratkaisua on kehitysvaiheessa.

Yritysohjelmistot on suunniteltu valittujen toimialojen tarpeisiin, joita ovat valmistava teollisuus, energia, rakentaminen, televiestintä, huolto ja kunnossapito, sekä ilmailu- ja puolustusteollisuus. IFS:n asiakkaat voivat heti ottaa käyttöön tekoälymoduulit ilman merkittäviä lisäinvestointeja.

– Ne on räätälöity auttamaan asiakkaita hyödyntämään koko potentiaalinsa - sekä operatiivisen tehokkuuden, että kannattavuuden osalta - hyödyntämällä IFS.ai:ta läpi toimitusketjun niin tietojen vapauttamisessa kuin niiden hyödyntämisessä. IFS on suunnannäyttäjä teollisessa tekoälyssä, mikä hyödyntää kiinteän käyttöomaisuuden ja palveluvaltaisen yritysten toimialoja, IFS:n Chief Product Officer Christian Pedersen kommentoi.

IFS:n tekoälymoduulit sisältävät muun muassa seuraavia ominaisuuksia:

• Copilot for FMECA (Failure Modes, Effects, Criticality Analysis) -ominaisuus optimoi laitteiden ja muiden resurssien käytettävyyttä ja vähentää ylläpitokustannuksia ja riskejä.  Se tarjoaa yksityiskohtaisen analyysin siitä, miten omaisuuserä – kuten laite – saattaa vikaantua, todennäköisyydestä ja kunnossapitostrategioiden tekemisen tai muuttamisen seurauksista. Tekoäly tukee FMECA:ta hyödyntämään päätöksenteossa jäsentymätöntä dataa, jota saadaan esimerkiksi manuaaleista ja huoltoraporteista.

• Kenttähuollon suunnittelussa voidaan nyt helpottaa tulevien toimenpiteiden suunnittelua, ja määritellä tarkemmin huoltoajankohdat, tekoälyyn perustuvan nopeutetun ja tarkemman päätöksenteon avulla.

Sustainability Management -moduuli

Yritys kertoo, että Sustainability Management -moduuli on suunniteltu yhteistyössä PwC:n ESG-asiantuntijoiden kanssa, jotta on voitu varmistaa, että ominaisuudet ovat kattavia, standardoituja ja että niistä voi tulla tulevaisuudessa yhteentoimivia muiden tulevien direktiivien kanssa. Moduuli on pyritty suunnittelemaan helppokäyttöiseksi, ja se tehostaa monimutkaista tiedonkeruuta. Asiakkailla on myös mahdollisuus käyttää PwC:n ESG-asiantuntijoiden neuvontapalveluita.

– Autamme tukemaan yrityksiä kohtaamaan kasvavaa vastuullisuusregulaatiota, ja samalla tarjoamme asiakkaillemme kilpailuetua. Tämä on mahdollista vain, mikäli yritykset voivat täysin luottaa datalähteisiinsä, ja kun prosessi on selkeä. Sustainability Management -ratkaisun käyttöönoton ansiosta asiakkaamme voivat ottaa valtavan harppauksen kohti kestävyystavoitteidensa saavuttamista ja nähdä lisäarvon nopeasti, IFS:n Chief Sustainability Officer Sophie Graham sanoo.

Uusimmat artikkelit

30.5.2025 | Alan Uutiset

Patria aloittaa ASCOD-rynnäkköpanssarivaunujen kokoonpanon Latviassa

Patria aloittaa strategisen yhteistyön espanjalaisen GDELS-Santa Bárbara Sistemasin kanssa. Latvian Valmieran tuotantolaitos vastaa ASCOD-rynnäkköpanssarivaunujen kokoonpanosta ja huollosta.

UPM investoi Tervasaaren erikoispaperitehtaan modernisointiin

Valkeakoskella sijaitsevan Tervasaaren tehtaan kilpailukyky paranee, mikä tukee UPM:n liiketoiminnan globaalia kasvustrategiaa erikoispaperisegmentissä.

Rail Baltica -ratatyömaalla hyödynnetään suomalaista 3D-koneohjausjärjestelmää

Täysin digitalisoidussa mallipohjaisessa rakentamisessa työtä voivat tehdä yhdessä reaaliaikaisesti infrasuunnittelija, työkoneenkuljettaja, työmaapäällikkö ja projektinjohto.

Suomen ja Viron välisen EstLink 2 -yhteyden korjaustyöt alkavat toukokuussa

Merenpohjaan asennetaan uutta kaapelia noin kilometrin verran. Sähkönsiirtoyhteyden odotetaan palaavan kaupalliseen käyttöön heinäkuun puolivälissä.

Kemikaalit aiheuttavat paljon vakavia työtapaturmia – laiminlyönnit voivat johtaa rikosseuraamuksiin

”Työpaikoilla käytetään paljon vaarallisia kemikaaleja huolimattomasti. Valitettavasti monet työnantajat eivät tunnista kemiallisten tekijöiden aiheuttamaa vaaraa omalla työpaikallaan”, työsuojelutarkastaja Mikko Järvenreuna toteaa.

10.3.2025 | Kumppaniartikkeli

Sulzerin innovatiiviset ratkaisut vedenkäsittelyyn ja pumppaamiseen

Sulzer on yksi Suomen johtavista vedenkäsittelyn ja pumppausteknologian toimijoista. Yhtiön panostukset kotimaisuuteen, kestävään kehitykseen, kokonaisratkaisuihin ja asiakaspalveluun tekevät siitä luotettavan kumppanin sekä kunnallisille että teollisille toimijoille.

30.1.2025 | Tutkimus ja koulutus

VTT:n uusi valmennusohjelma auttaa suomalaisyrityksiä puolustusteollisuuden markkinoille

VTT käynnistää maksuttoman valmennusohjelman kaksikäyttöteknologiasta. Puolustusmarkkinat kiinnostavat, mutta yritysten on vaikea tunnistaa osaamista. Siviiliteknologiakin voi soveltua puolustuskäyttöön.