https://promaintlehti.fi/cialis-hinta-pfz.html
https://promaintlehti.fi/viagra-hinta-pfz.html

”Ketterät ekosysteemit ovat ainoa vastaus kiihtyvään teknologiakehitykseen teollisuudessa”

Oikeanlaisen osaamisen ja resurssien puute voi tulevaisuudessa muodostua menestyksen esteeksi digitalisoituvassa teollisuudessa. Nopein ja tehokkain tapa osaamisen varmistamisessa ovat ekosysteemit, osaajien verkostot, joissa uusia ideoita voidaan kehittää ja testata ketterästi, arvioi Tampereen MPD-tapahtumaan osallistuva Siemens Osakeyhtiön toimitusjohtaja Janne Öhman.  

Small-business-ecosystem

Ekosysteemien muodostumisen mahdollistavat teknologia-alustat ovat Öhmanin mukaan jo olemassa.

- Koneita ja laitteita yhdistetään kiihtyvällä tahdilla verkkoon.  Monissa yrityksissä haasteet alkavat IoT-pilotoinnin jälkeen.  Kun laitteet on kytketty verkkoon ja dataa saadaan kerättyä, se pitää saada jalostettua liiketoiminnalle arvokkaaksi tiedoksi. Arvo luodaan analytiikan avulla sekä uusilla palveluilla.  Niiden tuottaminen onnistuu parhaiten ekosysteemeissä, joissa on mukana on useita ketteriä toimijoita.

Digitalisoituvassa teollisuudessa on kova kysyntä uusille palveluille ja toimintamalleille, sillä kuluttajien ja lopputeollisuuden muuttuvat vaatimukset edellyttävät liiketoimintamallien uudistumista.

-  Teknologian kehittyessä kiihtyvällä tahdilla, muutokseen vastaaminen edellyttää paljon uudenlaista osaamista, jota harvoin löytyy oman organisaation resursseista.  Globaalissa taloudessa menestyvät parhaiten ne yritykset, jotka ensimmäisten joukossa tarttuvat uusiin mahdollisuuksiin, sanoo Öhman. 

Teollisuudessa tarvitaan toimivia verkostoja, ekosysteemejä, täydentämään omaa osaamista ja lisäämään muutosvauhtia. 

 Eri toimijat tuovat osaamistaan ekosysteemiin, joka mahdollistaa verkostoitumisen ja nopean arvonluonnin koko ekosysteemiyhteisön hyödynnettäväksi.   Menestyvä teollisuusekosysteemi hyödyttää kaikkia sen toimijoita, niin teollisuusyrityksiä, startupeja, ohjelmistokehittäjiä kuin muitakin osaajia.  Jatkuvan uudistumisen haasteeseen vastataan siten, että ekosysteemiin liittyy jatkuvasti myös uusia osaajia, sanoo Öhman.

 Digitaalinen talous on tulostaloutta, jossa tuotteiden ja palveluiden sijasta myydään arvoa esimerkiksi käytettävyyttä tai energiansäästöä.  Tulostalouden liiketoimintamallit perustuvat palveluille, jotka yhdistävät, analysoivat ja hyödyntävät dataa.  Luotettavat ja turvalliset alustat mahdollistavat sen, että eri toimijat voivat yhdessä kehittää ja rakentaa uusia, dataan perustuvia palveluja.  Siemensin avoin, pilvipohjainen MindSphere-käyttöjärjestelmä on  helposti käytettävä alusta avoimien IoT-ekosysteemien luomiseksi, joka osaltaan mahdollistaa myös suomalaisten ekosysteemipartnereiden siirtymisen globaaleille markkinoille.

-  Kutsumme eri alojen, erikokoisia yrityksiä liittymään MindSphere-ekosysteemiin tuottamaan ohjelmistoja, sovelluksia ja palveluja laajalle teollisuusyhteisölle.  Haluamme kehittää yhtenä ekosysteeminä  menestyviä liiketoimintakonsepteja.  Voimien yhdistäminen on mahdollisuus pienelle maalle.  Itsenäisen Suomen 100-vuotisjuhlavuosi on oikea hetki kiinnittää huomiota teollisuuden merkitykseen.  Suomalainen hyvinvointi edellyttää menestyvää teollisuutta, joka rakennetaan  toimintamalleja uudistamalla, Öhman toteaa.

www.siemens.fi

Uusimmat artikkelit

13.3.2025 | Alan Uutiset

Financial Times listasi Kempowerin Euroopan kahdeksanneksi nopeimmin kasvavaksi yritykseksi

FT1000-lista kokoaa yhteen tuhat Euroopan nopeimmin kasvavaa yritystä. Kempower on ainoa pohjoismainen yritys kymmenen parhaan joukossa.

Anoran Koskenkorvan tehdas siirtyy kohti hiilineutraaliutta

Alkoholiyhtiö Anora investoi uuteen biomassakattilaan Koskenkorvan tislaamollaan. Tavoitteena on, että tislaamo voi siirtyä täysin uusiutuviin polttoaineisiin ensi vuoden aikana. 

10.3.2025 | Kumppaniartikkeli

Sulzerin innovatiiviset ratkaisut vedenkäsittelyyn ja pumppaamiseen

Sulzer on yksi Suomen johtavista vedenkäsittelyn ja pumppausteknologian toimijoista. Yhtiön panostukset kotimaisuuteen, kestävään kehitykseen, kokonaisratkaisuihin ja asiakaspalveluun tekevät siitä luotettavan kumppanin sekä kunnallisille että teollisille toimijoille.

Olkiluodon vuosihuollot käynnistyvät

Ensimmäisenä alkaa Olkiluoto 3:n vuosihuolto, jossa laitos valmistellaan tulevalle, pidempikestoiselle 18 kuukauden käyttöjaksolle. Suunniteltuun huoltokokonaisuuteen sisältyy noin 1700 erillistä työtä sekä 5000 työvaihetta.

30.1.2025 | Tutkimus ja koulutus

VTT:n uusi valmennusohjelma auttaa suomalaisyrityksiä puolustusteollisuuden markkinoille

VTT käynnistää maksuttoman valmennusohjelman kaksikäyttöteknologiasta. Puolustusmarkkinat kiinnostavat, mutta yritysten on vaikea tunnistaa osaamista. Siviiliteknologiakin voi soveltua puolustuskäyttöön.

Vakava työtapaturma johti korvauksiin – alihankintasopimus ei vapauttanut vastuista

Hovioikeus piti voimassa tuomiot työturvallisuusrikoksesta. Tamperelaisen jätealan yrityksen toimitusjohtaja että työnjohtaja saivat sakkotuomiot, ja yritys tuomittiin yhteisösakkoon.

Vesilaitosyhdistyksen Kalkkikivialkalointiopas on päivitetty ajantasalle

Päivitettyyn oppaaseen on kerätty käyttökokemuksia vedenkäsittelylaitoksilta ja uutta tietoa muun muassa kalkkikivialkaloinnin hiilijalanjälkeen, huoltovarmuuteen ja turvallisuuteen liittyen.