https://promaintlehti.fi/cialis-hinta-pfz.html
https://promaintlehti.fi/viagra-hinta-pfz.html

Konenäkö osaksi OnRobotin tuotteita

OnRobot on julkaissut ohjelmistopäivityksen suosittuun Eyes-konenäköjärjestelmään. Päivitys on osa yhtiön strategiaa, jolla lisätäään OnRobotin tuotteisiin ominaisuuksia, joiden avulla asiakkaat voivat käyttää työkaluja yhä erilaisemmissa käyttökohteissa.

 

onrobot

OnRobot Eyes

Perinteiset yhden käyttötarkoituksen teollisuusrobotit ovat menettämässä jalansijaa edullisille ja helppokäyttöisille roboteille ja oheislaitteille, joita voidaan käyttää joustavasti monenlaisissa käyttökohteissa.

- Perinteinen lähestymistapa teollisuusautomaatioon asettaa tuotteen keskiöön. Tämä johtaa kalliisiin, liian monimutkaisiin ratkaisuihin yksinkertaisten automaatio-ongelmien kohdalla, sanoo OnRobotin toimitusjohtaja Enrico Krog Iversen.

- nRobot hyödyntää käytännöllisempää, käyttötarkoituskeskeistä lähestymistapaa. Tämä tarkoittaa, että tarjoamme asiakkaillemme helppokäyttöiset tiettyihin käyttötarkoituksiin mukautetut työkalut. Samalla se tarkoittaa myös asiakkaiden tukemista tarjoamalla olemassa oleviin tuotteisiin päivityksiä, jotka mahdollistavat niiden käyttämisen uusiin käyttötarkoituksiin.

Uusia ominaisuuksia, joiden ansiosta Eyes-konenäköä voidaan käyttää laaduntarkastukseen ja mobiiliasennuksiin, ovat muun muassa useiden kohteiden havaitseminen yhdestä kuvasta, värien ja läiskien tunnistus ja automaattiset rajamerkkien kalibrointityökalut, jotka nopeuttavat jaksoaikaa mobiilikäytössä.

Konenäkötarkastusominaisuudet parantavat jaksoaikaa ja pääoman tuottoa

Yhtiö kertoo, että Eyesin uusien tarkastusominaisuuksien ansiosta järjestelmä voi helposti lajitella, tarkastaa tai poimia ja asettaa järjestämättömiä esineitä värien ja ääriviivojen tunnistuksen avulla. Yhtiön mukaan tämä tunnistusmenetelmä ei edellytä lainkaan työkappaleiden opettamista, ja se tunnistaa kohteita käyttäjän syöttämien väri- ja kokotietojen perusteella. Eyesin tarkastusominaisuuksia voidaan käyttää esimerkiksi CNC-koneista poistettujen osien tarkistamiseen tai materiaalin liiallisuuden tai riittämättömyyden tarkistamiseen IMM-osista valamisen jälkeen. Työkalut tukevat myös manuaalisia tarkastuksia: käyttäjä määrittää kamera- ja tarkastusohjelman, asettaa työkappaleen manuaalisesti näkökenttään ja suorittaa tarkastuksen. Robottia ei tarvita.

Päivitys tarjoaa käyttäjille myös useiden kohteiden tunnistuksen yhdestä kuvasta.

- Siten järjestelmä voi poimia kaikki työkappaleet vain yhden kuvan perusteella. Tämä vähentää käyttäjien kokemaa monimutkaisuutta ja parantaa jaksoaikoja. Päivitys sisältää työkalut, joiden avulla käyttäjät voivat pyytää tiettyjä työkappaletyyppejä ja määrittää tarttujan liikkumisvaraparametrit.

Eyes-konenäön lisääminen robotteihin

Uusi Landmark-ominaisuus on lisätty Eyesin työkaluvalikoimaan. Sen avulla Eyes-konenäköä voidaan käyttää mobiiliroboteissa ja kokoonpanoissa, joissa on kärryjä, tarjottimia ja kuormalavoja. Landmark-ominaisuuden avulla mobiilirobotit on helppo ohjelmoida siirtymään asemalta asemalle loppukäyttäjän määrittämien rajamerkkien perusteella. Rajamerkkejä voidaan käyttää myös käynnistämään tiettyjä robottitoimintoja: esimerkiksi kun Eyes havaitsee työtilaan saapuvan poimittavilla osilla kuormatun mobiilikärryn, se voi helposti vaihtaa poimi ja aseta -rutiiniin.

- Yhä useammat valmistajat haluavat käyttää robottivarsia mobiilialustoilla erilaisissa tehdas- ja varastokäyttötarkoituksissa. Tämä päivitys antaa asiakkaillemme mahdollisuuden asentaa Eyes-konenäkö mobiilirobotteihin tinkimättä helppokäyttöisyydestä, joka tekee tuotteistamme houkuttelevia kaikenkokoisille valmistajille, sanoo Iversen.

Uusimmat artikkelit

5.6.2025 | Alan Uutiset

Itämeren alueen kantaverkkoyhtiöt: yhdistetään maat tehokkaalla meriverkolla

BOGI hankkeen raportin mukaan Itämeren energiantuotantopotentiaali on noin 93 gigawattia. Turvallisuus ja suojaus ovat keskeisessä asemassa infraa rakennettaessa.

Tekoäly torjuu törmäykset – sensorijärjestelmä saa junan pysähtymään ajoissa norsunkin edessä

VTT:n kehittämää sensorijärjestelmää on testattu Intiassa. Se estää liikenneonnettomuuksia ja parantaa kaivosteollisuuden tuottavuutta.

Valmet lanseerasi DNAe-ratkaisun meriteollisuudelle

Täysin selainpohjainen merenkulun ohjausjärjestelmä integroituu saumattomasti laivojen laitteisiin.

Aalto-yliopistosta valmistuu avoimen automaation osaajia

"Oppiminen on sujunut parhaiten silloin, kun opiskelijoilla ei ole ennakko-oletuksia oikeasta tai väärästä tavasta tehdä automaatiota," tekniikan professori Valeriy Vyatkin toteaa. 

Rail Baltica -ratatyömaalla hyödynnetään suomalaista 3D-koneohjausjärjestelmää

Täysin digitalisoidussa mallipohjaisessa rakentamisessa työtä voivat tehdä yhdessä reaaliaikaisesti infrasuunnittelija, työkoneenkuljettaja, työmaapäällikkö ja projektinjohto.

Kemikaalit aiheuttavat paljon vakavia työtapaturmia – laiminlyönnit voivat johtaa rikosseuraamuksiin

”Työpaikoilla käytetään paljon vaarallisia kemikaaleja huolimattomasti. Valitettavasti monet työnantajat eivät tunnista kemiallisten tekijöiden aiheuttamaa vaaraa omalla työpaikallaan”, työsuojelutarkastaja Mikko Järvenreuna toteaa.

10.3.2025 | Kumppaniartikkeli

Sulzerin innovatiiviset ratkaisut vedenkäsittelyyn ja pumppaamiseen

Sulzer on yksi Suomen johtavista vedenkäsittelyn ja pumppausteknologian toimijoista. Yhtiön panostukset kotimaisuuteen, kestävään kehitykseen, kokonaisratkaisuihin ja asiakaspalveluun tekevät siitä luotettavan kumppanin sekä kunnallisille että teollisille toimijoille.