https://promaintlehti.fi/cialis-hinta-pfz.html
https://promaintlehti.fi/viagra-hinta-pfz.html

Konenäkö osaksi OnRobotin tuotteita

OnRobot on julkaissut ohjelmistopäivityksen suosittuun Eyes-konenäköjärjestelmään. Päivitys on osa yhtiön strategiaa, jolla lisätäään OnRobotin tuotteisiin ominaisuuksia, joiden avulla asiakkaat voivat käyttää työkaluja yhä erilaisemmissa käyttökohteissa.

 

onrobot

OnRobot Eyes

Perinteiset yhden käyttötarkoituksen teollisuusrobotit ovat menettämässä jalansijaa edullisille ja helppokäyttöisille roboteille ja oheislaitteille, joita voidaan käyttää joustavasti monenlaisissa käyttökohteissa.

- Perinteinen lähestymistapa teollisuusautomaatioon asettaa tuotteen keskiöön. Tämä johtaa kalliisiin, liian monimutkaisiin ratkaisuihin yksinkertaisten automaatio-ongelmien kohdalla, sanoo OnRobotin toimitusjohtaja Enrico Krog Iversen.

- nRobot hyödyntää käytännöllisempää, käyttötarkoituskeskeistä lähestymistapaa. Tämä tarkoittaa, että tarjoamme asiakkaillemme helppokäyttöiset tiettyihin käyttötarkoituksiin mukautetut työkalut. Samalla se tarkoittaa myös asiakkaiden tukemista tarjoamalla olemassa oleviin tuotteisiin päivityksiä, jotka mahdollistavat niiden käyttämisen uusiin käyttötarkoituksiin.

Uusia ominaisuuksia, joiden ansiosta Eyes-konenäköä voidaan käyttää laaduntarkastukseen ja mobiiliasennuksiin, ovat muun muassa useiden kohteiden havaitseminen yhdestä kuvasta, värien ja läiskien tunnistus ja automaattiset rajamerkkien kalibrointityökalut, jotka nopeuttavat jaksoaikaa mobiilikäytössä.

Konenäkötarkastusominaisuudet parantavat jaksoaikaa ja pääoman tuottoa

Yhtiö kertoo, että Eyesin uusien tarkastusominaisuuksien ansiosta järjestelmä voi helposti lajitella, tarkastaa tai poimia ja asettaa järjestämättömiä esineitä värien ja ääriviivojen tunnistuksen avulla. Yhtiön mukaan tämä tunnistusmenetelmä ei edellytä lainkaan työkappaleiden opettamista, ja se tunnistaa kohteita käyttäjän syöttämien väri- ja kokotietojen perusteella. Eyesin tarkastusominaisuuksia voidaan käyttää esimerkiksi CNC-koneista poistettujen osien tarkistamiseen tai materiaalin liiallisuuden tai riittämättömyyden tarkistamiseen IMM-osista valamisen jälkeen. Työkalut tukevat myös manuaalisia tarkastuksia: käyttäjä määrittää kamera- ja tarkastusohjelman, asettaa työkappaleen manuaalisesti näkökenttään ja suorittaa tarkastuksen. Robottia ei tarvita.

Päivitys tarjoaa käyttäjille myös useiden kohteiden tunnistuksen yhdestä kuvasta.

- Siten järjestelmä voi poimia kaikki työkappaleet vain yhden kuvan perusteella. Tämä vähentää käyttäjien kokemaa monimutkaisuutta ja parantaa jaksoaikoja. Päivitys sisältää työkalut, joiden avulla käyttäjät voivat pyytää tiettyjä työkappaletyyppejä ja määrittää tarttujan liikkumisvaraparametrit.

Eyes-konenäön lisääminen robotteihin

Uusi Landmark-ominaisuus on lisätty Eyesin työkaluvalikoimaan. Sen avulla Eyes-konenäköä voidaan käyttää mobiiliroboteissa ja kokoonpanoissa, joissa on kärryjä, tarjottimia ja kuormalavoja. Landmark-ominaisuuden avulla mobiilirobotit on helppo ohjelmoida siirtymään asemalta asemalle loppukäyttäjän määrittämien rajamerkkien perusteella. Rajamerkkejä voidaan käyttää myös käynnistämään tiettyjä robottitoimintoja: esimerkiksi kun Eyes havaitsee työtilaan saapuvan poimittavilla osilla kuormatun mobiilikärryn, se voi helposti vaihtaa poimi ja aseta -rutiiniin.

- Yhä useammat valmistajat haluavat käyttää robottivarsia mobiilialustoilla erilaisissa tehdas- ja varastokäyttötarkoituksissa. Tämä päivitys antaa asiakkaillemme mahdollisuuden asentaa Eyes-konenäkö mobiilirobotteihin tinkimättä helppokäyttöisyydestä, joka tekee tuotteistamme houkuttelevia kaikenkokoisille valmistajille, sanoo Iversen.

Uusimmat artikkelit

21.2.2025 | Alan Uutiset

Wärtsilä asettaa toimitusketjuillensa päästötavoitteet

Wärtsilä sitoutuu vähentämään suorien toimittajiensa kasvihuonekaasupäästöjä neljänneksellä vuoteen 2030 mennessä. 

Valmet korvaa automaatiojärjestelmän KSS Energian vesivoimalaitoksella Kouvolassa

Uusi järjestelmä korvaa vanhan, elinkaarensa päähän tulleen automaation ja parantaa merkittävästi laitoksen käyttövarmuutta.

12.2.2025 | Kumppaniartikkeli

Kestävää teollisuuden kunnossapitoa: Kustannussäästöjä ja ympäristöetuja Lubehousen luotettavuuskeskeisellä voiteluhuollolla

Lubehouse vie teollisuuden kunnossapidon uudelle tasolle luotettavuuskeskeisellä voiteluhuollolla. Ennakoivalla huoltostrategialla vältetään turhat seisokit ja ylimääräiset huoltokierrokset, samalla kun ympäristövaikutukset ja kustannukset pienenevät. Lue, kuinka RCL-menetelmä voi kehittää teollisuuden kunnossapitoa, tukea vastuullisuustavoitteita ja lisätä kilpailuetua.

EstLink 2 -sähkönsiirtoyhteyden korjaustöihin valmistaudutaan merellä

EstLink 2 -sähkönsiirtoyhteyden korjaustöiden valmistelu etenee. Seuraavien viikkojen aikana merellä tehdään korjauksen esitöitä. Yhteyden oletetaan olevan jälleen käytössä elokuun alussa.

30.1.2025 | Tutkimus ja koulutus

VTT:n uusi valmennusohjelma auttaa suomalaisyrityksiä puolustusteollisuuden markkinoille

VTT käynnistää maksuttoman valmennusohjelman kaksikäyttöteknologiasta. Puolustusmarkkinat kiinnostavat, mutta yritysten on vaikea tunnistaa osaamista. Siviiliteknologiakin voi soveltua puolustuskäyttöön.

Vakava työtapaturma johti korvauksiin – alihankintasopimus ei vapauttanut vastuista

Hovioikeus piti voimassa tuomiot työturvallisuusrikoksesta. Tamperelaisen jätealan yrityksen toimitusjohtaja että työnjohtaja saivat sakkotuomiot, ja yritys tuomittiin yhteisösakkoon.

Vesilaitosyhdistyksen Kalkkikivialkalointiopas on päivitetty ajantasalle

Päivitettyyn oppaaseen on kerätty käyttökokemuksia vedenkäsittelylaitoksilta ja uutta tietoa muun muassa kalkkikivialkaloinnin hiilijalanjälkeen, huoltovarmuuteen ja turvallisuuteen liittyen.