https://promaintlehti.fi/cialis-hinta-pfz.html
https://promaintlehti.fi/viagra-hinta-pfz.html

Mitä uudet teknologiat mahdollistavat kunnossapidossa?

Teollisuuden kunnossapidon päätapahtuma Kunnossapito-messut järjestetään 10.-12.10.2017 Helsingin Messukeskuksessa Teknologia17 -suurtapahtuman yhteydessä. Mukana laajassa teollisuus- ja teknologia-alojen ammattimessukokonaisuudessa ovat Automaatio, Hydrauliikka&Pneumatiikka, MecaTec, Elkom, Robosteam, Levytyö, LOGYiSCM sekä Kunnossapito.

Huoltomiehet-haivytetty-640x427

Esillä suurtapahtumassa on uusimmat koneet, laitteet, tuotteet, ratkaisut ja palvelut. Paikalle kokoontuvat kaikki teollisuuden ja kunnossapidon toimijat, päättäjät, asiantuntijat, suunnittelijat sekä tuotannon ammattilaiset. Kokonaisuus on tuoteryhmiltään Messukeskuksen laajin ja samalla Pohjoismaiden suurin teollisuustapahtuma.

Kunnossapito-messujen pääteemana vuonna 2017 on Kunnossapitopalveluiden muutosjohtaminen.

Teollisen internetin muuttaessa muun teollisuuden muassa myös kunnossapidon toimialaa, vaaditaan kunnossapidon johtamiselta ja kehittämiseltä uusia eväitä. Kunnossapito-messut tarjoavat asiantuntijapuheenvuoroja, osaamista ja ideoita tietovallankumouksen implementointiin. Näyttelystä löytyvät alan tärkeimmät palvelu- ja laitevalmistajat. Myös Kunnossapidon työvoimatilanteeseen etsitään ratkaisuja case-esimerkkien ja toimialan faceliftin muodossa.

Teknologia17 tapahtumakokonaisuuden yhteydessä olevilla Kunnossapito-messuilla järjestetään myös 3D-tulostuksen ratkaisuklinikka. Teema-alueella ovat esillä 3D-tulostuksen kovassa kehitysvaiheessa olevat prototyyppien, työvälineiden ja lopputuotteiden valmistussovellukset sekä digitaaliset varaosat -konsepti, sisältäen myös mittaamiseen, digitointiin ja 3D-mallintamiseen liittyvät teknologiat.

Ratkaisuklinikka tarjoaa ratkaisuja sekä yksittäisiin teknologioihin että toimintamallien kehittämiseen. Yhteisosaston keskusalueella pidetään tietoiskuja kaikkina messupäivinä.

Lue Kunnossapito-messujen artikkeli:  ”Kunnossapidon ammattilainen on ratkaisijan roolissa”

Tutustu myös messujen yhteydessä ke 11.10.2017 järjestettävään Kunnossapitojärjestelmäpäivään 

www.kunnossapito17.fi

http://teknologia.messukeskus.com/

Uusimmat artikkelit

Olkiluoto 2 palaa sähköntuotantoon vasta toukokuussa

Olkiluoto 2 -laitosyksikön sähköntuotanto keskeytettiin tiistaina 15. huhtikuuta turbiinilaitoksen generaattorilla havaitun kosteuden nousun vuoksi. OL2:n generaattorin roottori vaihdetaan vararoottoriin.

10.4.2025 | Alan Uutiset

VTT ja LUT-yliopisto löysivät keinoja jalostaa metsäteollisuuden hiilidioksidipäästöt muovin raaka-aineeksi

Forest CUMP -tutkimusprojektissa selvitettiin, miten metsäteollisuudesta ja jätteenpoltosta syntyvää biopohjaista hiilidioksidia otetaan talteen ja muunnetaan korkean jalostusasteen tuotteiksi, kuten muovien raaka-aineiksi eteeniksi ja propeeniksi.

Wärtsilä laajentaa teknologiakeskus Sustainable Technology Hubia Vaasassa

Wärtsilän 50 miljoonan euron investointi nopeuttaa tulevaisuuden polttoaineratkaisujen tuotantoa ja tuotekehitystä sekä uusien tuotteiden tuomista markkinoille.

10.3.2025 | Kumppaniartikkeli

Sulzerin innovatiiviset ratkaisut vedenkäsittelyyn ja pumppaamiseen

Sulzer on yksi Suomen johtavista vedenkäsittelyn ja pumppausteknologian toimijoista. Yhtiön panostukset kotimaisuuteen, kestävään kehitykseen, kokonaisratkaisuihin ja asiakaspalveluun tekevät siitä luotettavan kumppanin sekä kunnallisille että teollisille toimijoille.

Olkiluodon vuosihuollot käynnistyvät

Ensimmäisenä alkaa Olkiluoto 3:n vuosihuolto, jossa laitos valmistellaan tulevalle, pidempikestoiselle 18 kuukauden käyttöjaksolle. Suunniteltuun huoltokokonaisuuteen sisältyy noin 1700 erillistä työtä sekä 5000 työvaihetta.

30.1.2025 | Tutkimus ja koulutus

VTT:n uusi valmennusohjelma auttaa suomalaisyrityksiä puolustusteollisuuden markkinoille

VTT käynnistää maksuttoman valmennusohjelman kaksikäyttöteknologiasta. Puolustusmarkkinat kiinnostavat, mutta yritysten on vaikea tunnistaa osaamista. Siviiliteknologiakin voi soveltua puolustuskäyttöön.

Vakava työtapaturma johti korvauksiin – alihankintasopimus ei vapauttanut vastuista

Hovioikeus piti voimassa tuomiot työturvallisuusrikoksesta. Tamperelaisen jätealan yrityksen toimitusjohtaja että työnjohtaja saivat sakkotuomiot, ja yritys tuomittiin yhteisösakkoon.