https://promaintlehti.fi/cialis-hinta-pfz.html
https://promaintlehti.fi/viagra-hinta-pfz.html

Omistajilla mahdollisuus ohjata energiayhtiöt miljoonasäästöihin – uusi palvelu avuksi

Perinteisten energiayhtiöiden taloudellisempaa hyödyntämistä rajoittaa usein niihin juurtunut toimintatapa. Laitoksissa on vuosien mittaan totuttu, ja tyydytty, tietyntehoiseen toimintaan. Kuntaomisteisissa energiayhtiöissä omaisuuden vajaatehosta kärsii myös kuntatalous, jolta jää turhaan tulouttamatta kipeästi kaivattuja varoja.

web-etusivukuva_asentaja_teollisuus_energia

Arvio perustuu Maintpartnerin asiantuntijoiden vuosikymmenten kokemukseen energialaitoksista ja niiden kehittämisestä. Mistä tahansa energiayhtiöstä on löydettävissä miljoonan euron verran säästöpotentiaalia vuodessa.

Kehittämistä viidellä osa-alueella

Haaskaus paljastuu tutkimalla ja haastamalla laitosten perinteiset tavat toimia viidellä osa-alueella:

  1. Hyötysuhde, joka on korkeiden polttoainekustannusten takia oleellista säilyttää hyvänä. Pienetkin notkahdukset aiheuttavat isoja menetyksiä. Keskeistä onnistumiselle on teknisen järjestelmän kunto sekä polttoaineen laadunvalvonta.
  2. Tuotantohäiriöt, jotka tulee voida estää. Jos laitos seisoo, kalliit varajärjestelmät on käynnistettävä. Avuksi tulevat esimerkiksi nykyaikaiset digitaaliset työkalut prosessia uhkaavien häiriöiden tunnistamiseen ennakkoon, samoin kunnossapidon optimointi.
  3. Kunnossapito, jota voidaan tehostaa nykyaikaisin työkaluin, esimerkiksi kriittisyysanalyyseihin ja laitoksen osien todelliseen kuntoon perustuvin ennakkohuolto-ohjelmin. Laitoksilla tehdään usein varmuuden vuoksi paljon turhaa työtä sen sijaan, että haetaan optimitaso kunnossapitoponnistelujen ja käytettävyyden välille.
  4. Turvallisuus, jonka parantaminen vaatii useimmiten kulttuurinmuutosta ja uudentyyppistä johtamista. Ihannetapauksessa turvallisuus hoidetaan tiimihenkisesti: kaikki kokevat vastuusta yhteisestä turvallisuudesta.
  5. Johtaminen, josta puuttuu systemaattinen datan kerääminen eri osa-alueilta, sen analysointi ja korjaavaan toimintaan vienti. Kun laitoksen häiriödata ja häiriöistä johtuvat tehonrajoitustilanteet tunnetaan, nähdään, kuinka paljon laitoksesta todellisuudessa saadaan irti tehoja.

Muutos alkaa säästöpotentiaalin tunnistamisesta

Maintpartner on kehittänyt uuden XPertti-selvitystyökalun, jonka avulla omistajalle ja johdolle kirkastuvat, mitkä ovat energialaitoksen haasteet ja kehitystarpeet. XPertti auttaa asettamaan toiminnalle oikeat operatiiviset tavoitteet. Energiayhtiöiden on korkea aika keksiä keinot energiamarkkinoiden murroksesta ja alhaisista sähkönhinnoista selviytymiseen, ja tähän selvitystyökalu tarjoaa mahdollisuudet.

- Meidän roolimme keskittyy strategisen kehittämisen ja operatiivisen suoritustason väliin. Selvitämme, miten kehittää olemassa olevaa omaisuutta niin, että nopeat muutokset ovat mahdollisia ilman mittavia investointiohjelmia, sanoo Timo Partanen, Maintpartnerin energialiiketoiminnan vetäjä (vt.).

Kuntapäättäjillä on mahdollisuus laittaa kunnan rahat parempaan käyttöön.

- Viestimme kaikille energiayhtiöiden omistajatahoille on: Perinteinen toimintatapa kannattaa haastaa. Pienellä panostuksella ja riskillä voidaan saada aikaan suuria tuloksia, painottaa Partanen.

www.maintpartner.fi

Uusimmat artikkelit

5.6.2025 | Alan Uutiset

Itämeren alueen kantaverkkoyhtiöt: yhdistetään maat tehokkaalla meriverkolla

BOGI hankkeen raportin mukaan Itämeren energiantuotantopotentiaali on noin 93 gigawattia. Turvallisuus ja suojaus ovat keskeisessä asemassa infraa rakennettaessa.

Tekoäly torjuu törmäykset – sensorijärjestelmä saa junan pysähtymään ajoissa norsunkin edessä

VTT:n kehittämää sensorijärjestelmää on testattu Intiassa. Se estää liikenneonnettomuuksia ja parantaa kaivosteollisuuden tuottavuutta.

Valmet lanseerasi DNAe-ratkaisun meriteollisuudelle

Täysin selainpohjainen merenkulun ohjausjärjestelmä integroituu saumattomasti laivojen laitteisiin.

Aalto-yliopistosta valmistuu avoimen automaation osaajia

"Oppiminen on sujunut parhaiten silloin, kun opiskelijoilla ei ole ennakko-oletuksia oikeasta tai väärästä tavasta tehdä automaatiota," tekniikan professori Valeriy Vyatkin toteaa. 

Rail Baltica -ratatyömaalla hyödynnetään suomalaista 3D-koneohjausjärjestelmää

Täysin digitalisoidussa mallipohjaisessa rakentamisessa työtä voivat tehdä yhdessä reaaliaikaisesti infrasuunnittelija, työkoneenkuljettaja, työmaapäällikkö ja projektinjohto.

Kemikaalit aiheuttavat paljon vakavia työtapaturmia – laiminlyönnit voivat johtaa rikosseuraamuksiin

”Työpaikoilla käytetään paljon vaarallisia kemikaaleja huolimattomasti. Valitettavasti monet työnantajat eivät tunnista kemiallisten tekijöiden aiheuttamaa vaaraa omalla työpaikallaan”, työsuojelutarkastaja Mikko Järvenreuna toteaa.

10.3.2025 | Kumppaniartikkeli

Sulzerin innovatiiviset ratkaisut vedenkäsittelyyn ja pumppaamiseen

Sulzer on yksi Suomen johtavista vedenkäsittelyn ja pumppausteknologian toimijoista. Yhtiön panostukset kotimaisuuteen, kestävään kehitykseen, kokonaisratkaisuihin ja asiakaspalveluun tekevät siitä luotettavan kumppanin sekä kunnallisille että teollisille toimijoille.